REKLAMA

Młodzież spotkała się z Wiesławem Turno [zdjęcia]

W piątek 26 stycznia uczniowie I klasy o specjalności Technik Fotografii i Multimediów w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Końskich uczestniczyli w spotkaniu autorskim z Wiesławem Turno.

REKLAMA

Na wstępie dyrektor placówki Beata Jakubowska przypomniała, że Wiesław Turno to także absolwent Mechanika, wieloletni kierownik Klubu KSM, członek Związku Polskich Artystów Fotografików, założyciel Klubu Fotograficznego ATUT i aktywny działacz Polskiego Stowarzyszenia Edukacji Plastycznej.

REKLAMA

Młodzież mogła zobaczyć prace artysty prezentowane ostatnio w jednej z łódzkich galerii oraz posłuchać o tajnikach powstawania obrazów w technice gumografii. „Gumografia jest techniką w pełni rękodzielniczą. Negatyw, przeklejenie papieru, warstwę światłoczułą przygotowuję samodzielnie. Decyduję o czasie ekspozycji i sposobie „wydobywania obrazu”, który naświetlony w świetle bogatym w ultrafiolet wypłukuję wodą, całkowicie pod kontrolą wzroku. Wybrane miejsce przecieram pędzlem. Pozwala to na tworzenie obrazu zgodnego z moją wolą. Do mnie także należy dobór pigmentu, decydującego o kolorystyce odbitki. Wielokrotnie nakładam warstwy światłoczułe, co sprawia, że możliwe są różne kombinacje barw. To technika niezwykle pracochłonna. Nad fotografią pracuję często wiele dni. Są to prace niepowtarzalne. Niemożliwe jest uzyskanie dwóch identycznych egzemplarzy obrazów otrzymanych z tego samego negatywu” – opowiada Wiesław Turno.

Inicjatorami spotkania byli dyrekcja Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 i prowadzący w ramach zajęć szkolnych przedmioty zawodowe związane fotografią Adam Kubka.

Zdjęcia (Zofia Mijas, Anastazja Dobrowolska, Adam Stroński, arch. Starostwo Powiatowe w Końskich):

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *