REKLAMA

Muzea w obiektach poprzemysłowych. Ogólnopolska konferencja w Końskich [wideo, zdjęcia]

Narodowy Instytut Dziedzictwa, Ministerstwo Kultury oraz Gmina Końskie we wtorek zorganizowały konferencję pt. „Muzea w obiektach poprzemysłowych jako spoiwa społeczności w rewitalizacji”. Uczestników spotkania gościł konecki Dom Kultury przy ulicy Partyzantów. Wiele uwagi poświęcono Muzeum w Sielpi, którego wielka przebudowa niebawem powinna się rozpocząć. 

REKLAMA

Głównym organizatorem wydarzenia był Narodowy Instytut Dziedzictwa –„Udało nam się zgromadzić fachowców w temacie adaptacji obiektów poprzemysłowych do funkcji muzealnych i wszystko to jest w kontekście rewitalizacji. Ponieważ w gminie Końskie trwa właśnie budowa nowego gminnego programu rewitalizacji, a my w ramach niego staramy się wspierać gminę w adaptacji dawnego Muzeum Zagłębia Staropolskiego do nowych funkcji muzealnych. Chcemy by to było miejsce,  które tętni życiem, które gromadzi mieszkańców, jest też odskocznią od terenu rekreacyjnego, który jest po drugiej stronie drogi, czyli zalewu. Zgromadziliśmy tu fachowców, którzy prowadzą muzea na terenie całej Polski” – mówi Anna Kozioł, pracownik Narodowego Instytutu Dziedzictwa, organizator wydarzenia.

Wśród prelegentów znaleźli się między innymi kustosz Muzeum Kanału Bydgoskiego Tomasz Izajasz, czy odpowiedzialny za Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie Jacek Czubak. Z kolei o Muzeum w Sielpi podczas specjalnego wykładu opowiadał burmistrz miasta i gminy Końskie Krzysztof Obratański.

REKLAMA

Konferencja nieprzypadkowo została zorganizowana u nas. W najbliższych latach Muzeum w Sielpi ma stać się perełką, a pierwsze środki na ten cel już pozyskano –„Pierwszy krok został zrobiony. Gmina przejęła od NOT-u ten obiekt. Teraz to jest wielkie wyzwanie finansowe i organizacyjne. Wiem, że Państwo już otrzymali grant w wysokości 4 mln złotych na remont tego obiektu. Przede wszystkim trzeba go zabezpieczyć, bo jest w złym stanie technicznym. Pierwszym krokiem jest zabezpieczenie tego obiektu, a potem dopiero myślenie o tym jak rozwijać tę funkcję edukacyjną” – tłumaczy Anna Kozioł.

Na  przebudowę budynków dawnej walcowni i pudlingarni na terenie Muzeum Staropolskiego w Sielpi gmina Końskie otrzymała w ramach Funduszu Inwestycji Strategicznych 4,5 mln złotych. Środki będą przeznaczone na podstawowy remont budynków – między innymi modernizację dachu. Inwestycja ma być zaczątkiem do stworzenia w Sielpi nowoczesnego obiektu muzealnego, godnego XXI wieku.

W konferencji uczestniczyli także: zastępca burmistrza Końskich Krzysztof Jasiński, przewodniczący Rady Miejskiej w Końskich Piotr Słoka, dyrektor Zabytkowego Zakładu Hutniczego w Maleńcu Maciej Chłopek oraz prezes PTTK Końskie Wojciech Pasek.

Zdjęcia:

REKLAMA


3 thoughts on “Muzea w obiektach poprzemysłowych. Ogólnopolska konferencja w Końskich [wideo, zdjęcia]

  1. Dariusz pisze:

    Proponuję andzieja dudy już jeden eksponat jest . Ławeczka

  2. Konecczanka pisze:

    Co w tym mieście robi się, żeby w nim młodych zatrzymać? Żeby za pracą nie wyjeżdżali?
    Fajnie tak w prywatnym folwarku zmieniać i „tworzyć” to co wizualnie piękne…

  3. taki tam pisze:

    Wcale mnie nie dziwi że pan burmistrz jako historyk jest miłośnikiem muzeów ale czy nam obywatelom tej zabitej dechami mieściny pomorze to coś w życiu, ja proponuje jeszcze wszystkie drogi w Końskich zrobić takie jak na ulicy Łaziennej i Pocztowej- tzw.”kocie łby”, będzie jak w Średniowieczu i będzie atrakcja na całą Polskę. Mam takie zapytanie co z budową tych 5 bloków przy ul Armii Krajowej bo z tego co pamiętam osiedle miało powstać do 2023r. ?

Dodaj komentarz