REKLAMA

Osiem gmin, jeden powiat. Za nami tradycyjne Samorządowe Spotkanie Noworoczne [WIDEO, zdjęcia]

Noworoczne spotkanie samorządowców powiatu koneckiego zorganizowano w piątek w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Końskich. Tym razem było ono nieco dynamiczniejsze niż w poprzednich latach. Zwyczajowo nie zabrakło jednak wielu pięknych życzeń, występów artystycznych, nagród i poczęstunku. Hasłem tegorocznego spotkania było „Osiem gmin, jeden powiat”. 

REKLAMA

Spotkanie prowadzili już tradycyjnie: Beata Jakubowska – dyrektor szkoły, która była gospodarzem wydarzenia oraz Krzysztof Stachera – naczelnik Wydziału Oświat, Polityki Społecznej i Zdrowia w Starostwie Powiatowym w Końskich. Bardzo długa była zaś lista gości, którzy w piątek przybyli do Mechanika. Wśród nich znaleźli się: posłowie Marzena Okła-Drewnowicz i Andrzej Szejna, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Mariusz Gosek, poprzedni starostowie powiatu koneckiego Antoni Szkurłat, Andrzej Lenart i Bogdan Soboń, starosta włoszczowski Dariusz Czechowski, starosta opoczyński Marcin Baranowski, wicestarosta tomaszowski Dariusz Kowalczyk, wicestarosta skarżyski Anna Leżańska i  przewodniczący rad gmin z powiatu koneckiego wraz ze swoimi radnymi, radni powiatowi oraz inni pracownicy samorządów.

W rolę gospodarzy tego dnia wcielili się: starosta konecki Grzegorz Piec, wicestarosta Wiesław Skowron, Przewodniczący Rady Powiatu Zbigniew Kowalczyk, członkowie zarządu powiatu: Jarosław Staciwa i Dariusz Banasik oraz wiceprzewodniczący rady: Jolanta Pacocha i Łukasz Kubka  a także burmistrzowie z powiatu koneckiego: Krzysztof Obratański z Końskich, Dorota Łukomska ze Stąporkowa i Michał Pękala z Radoszyc, wójtowie gmin naszego powiatu: Henryk Konieczny z Fałkowa, Leszek Kuca z Rudy Malenieckiej, Robert Wielgopolan z Słupi Koneckiej, Stanisław Pacocha z Gowarczowa. Z gminy Smyków na spotkaniu obecny był wicewójt Jerzy Duda.

REKLAMA

Grzegorz Piec we wstępie wygłosił krótkie przemówienie.

We wstępie głos zabrał starosta konecki Grzegorz Piec –„Osiem gmin, jeden powiat. Hasło to odnosi się w swoim symbolicznym znaczeniu do szeroko rozumianej jedności w samorządzie, jego działaniu, jak również w wytyczaniu istotnych celów, planów i zamierzeń w myśl zasady pro publico bono naszej małej ojczyzny powiatu koneckiego. Łączy nas nie tylko dziedzictwo przeszłości. Łączy nas zwłaszcza teraźniejszość, to co jest tu i teraz, a co godne szczególnej uwagi wspólna przyszłość. […] Korzystając z noworocznej jeszcze atmosfery pragnę Wam wszystkim złożyć najlepsze życzenia – wszelkiej pomyślności, niegasnącej wytrwałości, nieustającego zapału w realizowaniu powziętych zamierzeń i celów. Niech duch jedności czuwa nad nami wszystkimi i sprzyja działaniu na rzecz naszej małej ojczyzny” – przemawiał starosta Piec.

Do tych życzeń dołączył się także Przewodniczący Rady Powiatu Zbigniew Kowalczyk, który w imieniu powiatowej władzy wszystkim samorządowcom dziękował za współpracę z powiatem –„Chciałem Państwu za tę współpracę w imieniu własnym i poprzedniej rady bardzo serdecznie podziękować” – mówił przewodniczący Kowalczyk.

Z kolei w imieniu wszystkich wójtów i burmistrzów z terenu powiatu koneckiego, a także radnych głos zabrali: Dorota Łukomska – burmistrz Stąporkowa oraz Piotr Gonerka – Przewodniczący Rady Gminy Fałków„Niech 2020 rok spełni Państwa nadzieje i marzenia z nim związane. Niech spełnią się także wszelkie Państwa plany i zamierzenia zarówno w życiu osobistym jak i prywatnym. Codziennie byście spotkali się z ludzką życzliwością. Wszystkiego dobrego i dzielmy się dobrem” – życzyła wszystkim burmistrz Dorota Łukomska.

„Życzymy wszystkim włodarzom w imieniu radnych by ich plany, zamierzenia się ziściły, trafiły na dobry grunt władz i wojewódzkich i powiatowych. Tworzymy wspólnie ten powiat. Te osiem gmin tworzy wspólnie ten powiat i obyśmy wszyscy przyczyniali się do rozwoju naszego powiatu” – mówił przewodniczący Gonerka.

Wspólne zdjęcie samorządowców z powiatu koneckiego

Podczas noworocznego spotkania swoje krótkie wystąpienia, zwieńczone życzeniami wygłosili także: urodzony i wychowany w Końskich poseł  Andrzej Szejna, który nawiązał do lewicowo-prawicowej koalicji zarządzającej powiatem koneckim, poseł Marzena Okła-Drewnowicz oraz członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Mariusz Gosek:

„Bycie samorządowcem na pewno nie jest łatwe. To na pewno nie łatwa, a wręcz trudna praca. Jednak również bardzo wdzięczna – pod jednym warunkiem –  że wykonuje się ją po prostu dobrze. Wtedy można spotkać się z wdzięcznością tych, którzy na Państwa głosowali i na nas też, bo nas też wybierali ludzie. Życzę Państwu tej integracji, by ona była jak najlepsza” – mówiła Marzena Okła-Drewnowicz, poseł na Sejm RP z ramienia Koalicji Obywatelskiej.

„Kiedy patrzę na tę salę to właściwie chyba znam wszystkich… a jak kogoś nie znałem to się przywitałem, poznałem jeszcze przed uroczystością. Dla mnie inspiracją jest to co powiedział przewodniczący Rady Powiatu, mój przyjaciel Zbyszek Kowalczyk – my musimy mieć pewne relacje ludzkie, bo polityka, którą my się zajmujemy musi być polityką dla ludzi. Dla nas wszystkich: dla tych też którzy są i wierzą, że my jesteśmy za nich odpowiedzialni. Bardzo się cieszę, że w powiecie koneckim to porozumienie i współpraca jest ponad podziałami politycznymi. Nie chodzi w tych podziałach, koalicjach, rozmowach o to kto ma jaki szyld polityczny, ale chodzi o to co możemy zrobić dla mieszkańców. Dla wszystkich, dla których pracujemy. Życzę Wam szczęścia, pomyślności, radości w tym nowym roku, ale również życzę Wam wszystkim tej inspiracji, której daliście wyraz w wyborach samorządowych. By to się dalej w tym powiecie toczyło w taki sposób jak zdecydowaliście” – przemawiał Andrzej Szejna, poseł Nowej Lewicy.

Andrzej Szejna – poseł Nowej Lewicy, Konecczanin

„Chciałbym życzyć Wam wytrwałości w tej niełatwej pracy samorządowca, bo wszyscy wiemy, że wbrew temu co niektórzy mówią to niełatwa praca. To praca trudna, wymagająca wielu wyrzeczeń, praca wymagająca 24 godzinnego zaangażowania, trzeba być w pełnej aktywności i gotowości. W samorządzie tak trochę jest. Chciałem też podziękować Wam za współpracę w zakresie realizacji inwestycji tych infrastrukturalnych”  – życzył wszystkim Mariusz Gosek, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego.

Niezwykle ważnym elementem powiatowej gali było wręczenie nagród dla osób i jednostek, które odgrywają szczególną rolę w promowaniu powiatu koneckiego. W 2020 roku specjalne wyróżnienia otrzymali: poetka Janina Malicka; Parafialny Oddział Akcji Katolickiej w Gowarczowie z jej liderem Januszem Bieleckim; niepełnosprawny lekkoatleta Kamil Ocetek; trener i nauczyciel Wychowania Fizycznego Tomasz Domagała; Uniwersytet Trzeciego Wieku z jego inicjatorkami na czele: Jolantą Rydzewską, Teresą Dunajską i Grażyną Chwałek; Marian Adamczyk – regionalista, historyk, twórca takich książek jak „Czermno i okolice”, „Lipa i Ruda Maleniecka. Zarys dziejów od XV do połowy XX wieku”, czy „Mieszkańcy Ziemi Fałkowskiej i Czermińskiej”; Sławomir Kołodziejczyk – nauczyciel z ZSP 1 Końskie, wychowawca wielu zdolnych twórców techniki w tym między innymi drużyn wygrywających kolejne edycje Turnieju Maszyn Wiatrowych; nauczyciel z ZSP 1 Witold Fitas – to między innymi opiekun klas mundurowych, które angażują się  w mnóstwo inicjatyw; Zespół „Królewiaczki; Stowarzyszenie Historyczne „Pasja”, które zasłynęło między innymi poszukiwaniami zaginionego depozytu w Sielpi; Grupa Rekonstrukcji Historycznych „Patrioci i Fabrykanci Zagłębia Staropolskiego” z dr Maciejem Chłopkiem na czele z Zabytkowego Zakładu Hutniczego w Maleńcu. 

Nagrodzeni za promowanie powiatu: historyk i twórca książek Marian Adamczyk oraz nauczyciel przedmiotów technicznych Sławomir Kołodziejczyk

Nagrody wręczali: Zarząd Powiatu Koneckiego, Prezydium Rady Powiatu Koneckiego oraz radny powiatowy Robert Plech.

Całe wydarzenie uświetniły występy dwóch grup z gminy Smyków. Dla publiczności w przerwach prezentowały się: Królewiaczki oraz Zespół Smykovia. Po części oficjalnej uczestnicy powiatowego święta udali się na poczęstunek, który został przygotowany przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Baryczy oraz Gminy: Końskie, Radoszyce, Stąporków, Gowarczów, Smyków i Koła Gospodyń Wiejskich w Korytkowie i Sworzycach.

Zdjęcia (Arek Góral):

REKLAMA

One thought on “Osiem gmin, jeden powiat. Za nami tradycyjne Samorządowe Spotkanie Noworoczne [WIDEO, zdjęcia]

  1. […] Relację wideo z Samorządowego Spotkania Noworocznego, którego elementem było wręczenie nagród wyżej wymienionym osobom i podmiotom znajdziecie TUTAJ. […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *