Wielkie zmiany czekają Pałac Tarnowskich, który mieści się w Parku Miejskim w Końskich. Kompletną przebudowę przejdzie zachodnie skrzydło pałacowe, ale prace dotkną także wschodniego, w którym obecnie mieści się większość wydziałów Urzędu Miasta i Gminy w Końskich.
Gmina o realizację tego projektu ubiegała się od wielu lat -"Tak naprawdę realne stało się to z chwilą kiedy zakończył się wieloletni proces związany z roszczeniami spadkobierców rodziny Tarnowskich. Do tego czasu, czyli do 2010 roku nie było możliwości ani jakiś kompletnych przebudów, ani nawet zaprojektowania tego, ponieważ gmina nie była właścicielem" - tłumaczy Krzysztof Obratański, burmistrz miasta i gminy Końskie.
Przypomnijmy, że wschodnie skrzydło pałacowe przechodziło stopniowo remonty w ostatnich latach i dziś jest ono prawdziwą wizytówką koneckiego parku. Tym razem najwięcej zmieni się w skrzydle zachodnim -"Z tych dwóch skrzydeł to tamto, zachodnie miało od początku swojego istnienia charakter reprezentacyjny i mieszkalny. To tam mieszkali właściciele, były pokoje reprezentacyjne. Sporo śladów tej przeszłości jeszcze zostało i będziemy chcieli je zachować, jednocześnie przystosowując budynek do bieżących potrzeb administracyjnych. Nie jest to muzeum, a żywy urząd, w którym żywi petenci oczekują załatwienia swoich spraw od pracujących urzędników. Z punktu widzenia pracy urzędników i tych, którzy korzystają z ich pracy to będzie istotna zmiana" - tłumaczy Obratański.

Przebudowa skrzydła rozpocznie się w ciągu kilku tygodni - kiedy tylko uzgodnione zostaną szczegóły administracyjne, między innymi z konserwatorem zabytków. Wykonawcą zostało konsorcjum firm PBO Śląsk sp.z o.o. oraz DOTO Polska sp. z o.o.. Przedstawiciel wykonawcy nie boi się zakresu robót, które trzeba będzie zrealizować -"To jest poważna przebudowa. Dominuje tutaj termomodernizacja, ale jest też przebudowa poszczególnych pomieszczeń, kwestie instalacji, w tym elektrycznych. Razem daje to bardzo poważną przebudowę, ale zadanie nie jest bardzo trudne. To jest takie zadanie, które da się pokonać i proszę tutaj być spokojnym. Czy to, że to zabytek jest utrudnieniem? To zawsze jest pewnego rodzaju uciążliwość, ale bardziej od strony administracyjnej. W sensie technicznym nie widzimy problemów od tej strony, że to jest obiekt zabytkowy" - mówi Marek Zychla, prezes Zarządu PBO Śląsk z Sosnowca.
Dla gminy Końskie przebudowa Pałacu Tarnowskich to jedna z większych inwestycji realizowanych od początku istnienia samorządu -"Termomodernizacja budynków Zespołu Pałacowo-Parkowego to z jednej strony hołd złożony naszym przodkom, którzy doprowadzili do budowy takie zespołu, z którego możemy być dumni. On jest wizytówką miasta i mam nadzieję, że w przyszłości dalej nią będzie" - mówił burmistrz Obratański.
Cała przebudowa będzie kosztować przeszło 11 milionów 320 tysięcy złotych. Jest ona częściowo dofinansowana z budżetu województwa świętokrzyskiego. Zakres prac w przypadku tego projektu jest olbrzymi -"Przebudowa będzie miała charakter kompleksowy. Zaczynając od przebudowy dachu przez wszystkie sieci - elektryczną, energetyczną, wodociągową, kanalizacyjną - aż do podłóg, które będą wymienione. Pojawią się posadzki, pojawią się nowe instalacje grzewcze, elektryczne, oświetleniowe. To wszystko w ramach projektu, który przewidywał, że z jednej strony to zapewni trwałość na dziesięciolecia, a z drugiej strony będzie elementem usprawniającym pod względem energetycznym korzystania z tego budynku" - tłumaczy burmistrz Obratański.

Z zewnątrz zachodnie skrzydło pałacowe zyska nową elewację, wymieniony zostanie także dach. Wszystkie elementy mają być jednak spójne tak by Pałac zachował swój historyczny wygląd. Gmina liczy, ze dzięki termomodernizacji budynek stanie się oszczędniejszy. Z kolei w skrzydle wschodnim rozbudowana zostanie między innymi sala konferencyjna tak by stać się miejscem bardziej reprezentacyjnym.
Dla mieszkańców to oznacza wiele nowych lokalizacji, w których trzeba będzie załatwiać swoje sprawy. Między innymi: Biblioteka Publiczna na czas remontu zostanie przeniesiona do budynku Szkoły Podstawowej nr 1 w Końskich, a Urząd Stanu Cywilnego do budynku po gimnazjum przy ulicy Partyzantów. Wszystkie remonty mają zakończyć się do końca sierpnia 2021 roku.
Zdjęcia:
[FOTORELACJA]21715[/FOTORELACJA]
Nietrzeźwi na rowerkach wodnych w Sielpi
Nie rozumiem całego tego szumu o rowerk wodny i pijanych- to nie ma na sielpi nuehsc sytuacji ktore ewentualnie należałoby pilnować kontrolować tylko pianych na rowerkach ? chcą się topić niech się topią jakie on/ona oni stwarzają zagrożenie?
robert
13:39, 2026-06-22
Końskie: OS. JP II będzie miało bezpieczne chodniki
Sukces sukces 100% funduszy poszło z Polsko Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast czyli Gmina dołożyła równe 0%. Ale zastanawia mnie co innego równo 2 lata temu na Osiedlu Jana Pawła II również były robione chodniki tylko po drugiej stronie ulic i wymieniane całe oświetleni uliczne na nowoczesne ledowe. Teraz są chodniki robione po drugiej stronie ulic i bardzo dobrze ale również ma być wymieniane oświetlenie na nowoczesne ledowe. Przecież to stare jest jeszcze na gwarancji !!! 🙄🙄🙄
Obywatel
11:41, 2026-06-21
Gorąca debata o Modliszewicach. Plan został przyjęty
Większość mieszkańców nie wie co podpisała. Bardzo duża ich cześć nie zna procedury która dotyczy sprawy. Terminy typu studium, mpzp, wz, plan ogólny to nie dla przeciętnego mieszkańca wsi. Każdy z nich wybudował dom 30-50 lat temu i nie ma z tym styczności. Jeden gość co wie wszystko chce załatwić dla wszystkich coś co trzeba było zrobić przed laty, W życiu tego nie zablokują ani nie wybudują bo cała ta spraw jest dla sprawy. Fundusze na takie pomysły dawno się w Polsce skończyły zwłaszcza gdy chodzi o nowy fragment drogi a nie o obwodnicę.
Modliszewicki
22:56, 2026-06-20
W mniej niż godzinę do Krakowa i Warszawy z Końskich!
W 2023 po wyborach koalicja rządząca miała się rozpaść, zaraz na wiosnę ale nie chcą, trzymają się koryta jak Pan piszesz. PIS robił to przez 8 lat. Pamiętamy. Była Polska w ruinie. Pomalowali i było pięknie, prawda? Powstał przekop Mierzei Wiślanej, Police Azoty Polyolefins, Elektrownia Ostrołęka, Rafako, Izera, stocznie itd. itd. Sporo zbudowano przez te lata. Mieli wszystko i wszystko zepsuli łącznie z prawem. Teraz mają prezydenta i piachem w tryby. Straszyli, że zabiorą 500 Plus, i co? Powstają nowe inwestycje (atom, OZE, koleje itd.) ale tego nie pokazują w TV Republika. Cały kraj to wielka budowa. Jest wiele do poprawy i to się dokonuje. W Końskich PIS dokonało jednego, postawiło stolik na peronie i teraz tłumy oglądają ten eksponat. Tęsknicie za tym , oponenci?
karmazyn
14:40, 2026-06-20
0 0
[…] się proces termomodernizacji całego zachodniego skrzydła pałacowego w Parku Miejskim (o tym TUTAJ), gdzie od wielu lat obsługiwano czytelników. W związku z tym biblioteka i CIT zostaną […]
0 0
[…] jego zachodnie skrzydło przejdzie wielką modernizację informowaliśmy w ubiegłym tygodniu (TUTAJ). Zmiany czekają jednak także skrzydło wschodnie, gdzie między innymi rozbudowana zostanie sala […]
0 0
[…] Przeprowadzka jest konieczna, ponieważ zachodnie skrzydło Pałacu Tarnowskich, w którym mieściła się dotychczas Biblioteka Publiczna przejdzie kompletny remont. Wszystkie prace w tym miejscu mają się zakończyć w sierpniu 2021 roku, wtedy też biblioteka będzie mogła ponownie powrócić do koneckiego parku. Więcej informacji o remoncie Pałacu Tarnowskich znajdziecie TUTAJ. […]
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tkn24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz