REKLAMA

Pałac Tarnowskich do remontu! Zachodnie skrzydło przejdzie kompletną przemianę! [wideo, zdjęcia]

Wielkie zmiany czekają Pałac Tarnowskich, który mieści się w Parku Miejskim w Końskich. Kompletną przebudowę przejdzie zachodnie skrzydło pałacowe, ale prace dotkną także wschodniego, w którym obecnie mieści się większość wydziałów Urzędu Miasta i Gminy w Końskich. 

REKLAMA

Gmina o realizację tego projektu ubiegała się od wielu lat –„Tak naprawdę realne stało się to z chwilą kiedy zakończył się wieloletni proces związany z roszczeniami spadkobierców rodziny Tarnowskich. Do tego czasu, czyli do 2010 roku nie było możliwości ani jakiś kompletnych przebudów, ani nawet zaprojektowania tego, ponieważ gmina nie była właścicielem” – tłumaczy Krzysztof Obratański, burmistrz miasta i gminy Końskie.

Przypomnijmy, że wschodnie skrzydło pałacowe przechodziło stopniowo remonty w ostatnich latach i dziś jest ono prawdziwą wizytówką koneckiego parku. Tym razem najwięcej zmieni się w skrzydle zachodnim –„Z tych dwóch skrzydeł to tamto, zachodnie miało od początku swojego istnienia charakter reprezentacyjny i mieszkalny. To tam mieszkali właściciele, były pokoje reprezentacyjne. Sporo śladów tej przeszłości jeszcze zostało i będziemy chcieli je zachować, jednocześnie przystosowując budynek do bieżących potrzeb administracyjnych. Nie jest to muzeum, a żywy urząd, w którym żywi petenci oczekują załatwienia swoich spraw od pracujących urzędników. Z punktu widzenia pracy urzędników i tych, którzy korzystają z ich pracy to będzie istotna zmiana” – tłumaczy Obratański.

REKLAMA

Przebudowa skrzydła rozpocznie się w ciągu kilku tygodni – kiedy tylko uzgodnione zostaną szczegóły administracyjne, między innymi z konserwatorem zabytków. Wykonawcą zostało konsorcjum firm PBO Śląsk sp.z o.o. oraz DOTO Polska sp. z o.o.. Przedstawiciel wykonawcy nie boi się zakresu robót, które trzeba będzie zrealizować –„To jest poważna przebudowa. Dominuje tutaj termomodernizacja, ale jest też przebudowa poszczególnych pomieszczeń, kwestie instalacji, w tym elektrycznych. Razem daje to bardzo poważną przebudowę, ale zadanie nie jest bardzo trudne.  To jest takie zadanie, które da się pokonać i proszę tutaj być spokojnym. Czy to, że to zabytek jest utrudnieniem? To zawsze jest pewnego rodzaju uciążliwość, ale bardziej od strony administracyjnej. W sensie technicznym nie widzimy problemów od tej strony, że to jest obiekt zabytkowy” – mówi Marek Zychla, prezes Zarządu PBO Śląsk z Sosnowca.

Dla gminy Końskie przebudowa Pałacu Tarnowskich to jedna z większych inwestycji realizowanych od początku istnienia samorządu –„Termomodernizacja budynków Zespołu Pałacowo-Parkowego to z jednej strony hołd złożony naszym przodkom, którzy doprowadzili do budowy takie zespołu, z którego możemy być dumni. On jest wizytówką miasta i mam nadzieję, że w przyszłości dalej nią będzie” – mówił burmistrz Obratański.

Cała przebudowa będzie kosztować przeszło 11 milionów 320 tysięcy złotych. Jest ona częściowo dofinansowana z budżetu województwa świętokrzyskiego. Zakres prac w przypadku tego projektu jest olbrzymi –„Przebudowa będzie miała charakter kompleksowy. Zaczynając od przebudowy dachu przez wszystkie sieci – elektryczną, energetyczną, wodociągową, kanalizacyjną – aż do podłóg, które będą wymienione. Pojawią się posadzki, pojawią się nowe instalacje grzewcze, elektryczne, oświetleniowe. To wszystko w ramach projektu, który przewidywał, że z jednej strony to zapewni trwałość na dziesięciolecia, a z drugiej strony będzie elementem usprawniającym pod względem energetycznym korzystania z tego budynku” – tłumaczy burmistrz Obratański.

Z zewnątrz zachodnie skrzydło pałacowe zyska nową elewację, wymieniony zostanie także dach. Wszystkie elementy mają być jednak spójne tak by Pałac zachował swój historyczny wygląd. Gmina liczy, ze dzięki termomodernizacji budynek stanie się oszczędniejszy. Z kolei w skrzydle wschodnim rozbudowana zostanie między innymi sala konferencyjna tak by stać się miejscem bardziej reprezentacyjnym.

Dla mieszkańców to oznacza wiele nowych lokalizacji, w których trzeba będzie załatwiać swoje sprawy. Między innymi: Biblioteka Publiczna na czas remontu zostanie przeniesiona do budynku Szkoły Podstawowej nr 1 w Końskich, a Urząd Stanu Cywilnego do budynku po gimnazjum przy ulicy Partyzantów. Wszystkie remonty mają zakończyć się do końca sierpnia 2021 roku.

Zdjęcia:

REKLAMA

3 thoughts on “Pałac Tarnowskich do remontu! Zachodnie skrzydło przejdzie kompletną przemianę! [wideo, zdjęcia]

  1. Pingback: Końskie: Biblioteka Publiczna będzie przeniesiona do Szkoły Podstawowej nr 1 | TKN24

  2. Pingback: Sala Konferencyjna w UMiG Końskie do rozbudowy! | TKN24

  3. Pingback: Biblioteka Publiczna w Końskich przenosi się do nowej siedziby | TKN24

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *