Leśnicy z terenu Nadleśnictwa Radoszyce oraz członkowie Komitetu Ochrony Orłów zaobserwowali ostatnio pojawienie się w naszym regionie gniazda bielików, największych drapieżnych ptaków w Polsce. Zamieszkały one w okolicy Rudy Malenieckiej.

Jak poinformował Damian Mazur z Nadleśnictwa Radoszyce, leśnicy oraz KOO postanowili zabiegać o utworzenie specjalnej strefy ochronnej dla nowych, niezwykłych mieszkańców naszego powiatu. Wspomniane bieliki to dorosła para lęgowa, która zagnieździła się na starej olszy. Pod koniec lipca kończy się ich okres lęgowy, więc niewykluczone, że na Konecczyźnie znajduje się też ich pisklę.
Bielika uznaje się za wzór orła, który stał się częścią godła Polski. W naszym kraju ptak ten jest chroniony od 1952 roku. Nie zaleca się zbliżania do gniazda tych drapieżników. Ten gatunek zamieszkuje okolice zbiorników wodnych, co może oznaczać spore zarybienie.
Warto wspomnieć, że do podobnej sytuacji doszło w tym miejscu kilka lat temu. Mówiliśmy o tym TUTAJ.
Trwają zapisy na Konecki Maraton Pieszy
Strasznie drogą ta impreza to jeszcze ktoś musi na tym zarobić????
X p
23:41, 2026-05-20
Dzień Otwarty w ZSP nr 2 w Końskich z MR SEBII!
Partyjniacy się lansują. O ile mnie pamięć nie myli to Banasik chodził do Kanady,ale nie jestem pewny czy ją skończył Ps.Pytanie trzecie Co kudłaty robi na stanowisku dyrektora. Facet bez charyzmy, doświadczenia w kierowaniu szkołą, bez szacunku u nauczycieli i uczniów. Ale kolega starosty. Kolesiostwo.
Marcin
21:52, 2026-05-20
Rozmowa o przyszłości Stąporkowa. Spotkania online
Rozmowa o przyszłości, właśnie w tej chwili cymbał kita wyje syreną, system powiadomiania to komórki a nie wycie prostaku lanserze
Czellito
18:42, 2026-05-20
Dzień Otwarty w ZSP nr 2 w Końskich z MR SEBII!
1. Kto to jest ten sebii? 2. Co robili tam partyjniacy?
Pytam
15:38, 2026-05-20
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tkn24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz