Na terenie Nadleśnictwa Ruda Maleniecka odnaleziono zagrożone gatunki ptaków. Pierwszym z nich jest niezwykle rzadki bielik zwyczajny (zwany potocznie orłem bielikiem), którego populacja w naszym kraju liczy zaledwie około 500 par lęgowych. Drugi to bocian czarny – jego liczebność w Polsce szacuje się na około 1500 do 2100 par lęgowych. Gatunki te uwiły swoje gniazda na terenie nadleśnictwa. Leśnicy natychmiast podjęli działania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa ptactwu i utworzyli strefy ochrony mające zapewnić im spokój.
REKLAMAJak doszło do odkrycia rzadkich gatunków na terenie Nadleśnictwa Ruda Maleniecka? Opowiedział nam o tym nadleśniczy Mateusz Garbacz –„Jeżeli chodzi o orła bielika – lokalny leśniczy, który działa na tamtym terenie podczas zwykłych prac gospodarczych natknął się na gniazdo. Prace zostały wstrzymane i podjęliśmy od razu działania zmierzające ku założeniu strefy i zwiększeniu ochrony. Jeżeli chodzi o bociana czarnego – nadmienię, że to będzie już trzecia strefa ochrony bociana czarnego na terenie naszego nadleśnictwa – dostaliśmy informację z Mazowiecko-Świętokrzyskiego Towarzystwa Ornitologicznego, że takie gniazdo u nas się znajduje. Sprawdziliśmy to i również podjęliśmy działanie w celu założenia strefy ochronnej bociana czarnego” – mówi nam Mateusz Garbacz.
Wielkość obszaru ochrony to okrąg o promieniu 200 metrów od gniazda, a w okresie lęgowym – 500 metrów. W obszarach tych nie będą prowadzone żadne prace poza drobnymi i niezbędnymi czynnościami. Tereny ochrony nie będą oznaczone, by nie przyciągać turystów, którzy mimo zakazów chcieliby podziwiać zagrożone gatunki –„Turyści nie mogą chodzić, nie chcielibyśmy żeby ptakom przeszkadzać. Bardzo się cieszymy, że one są u nas na terenie nadleśnictwa i do takiej informacji, jeżeli chodzi o lokalizację chcielibyśmy się ograniczyć, a nie wskazywać konkretnie gdzie ptaki są po to, by ich nie niepokoić” – dodaje nadleśniczy.
REKLAMAWstęp na chroniony obszar bez wymaganej decyzji i zezwolenia Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych mają tylko podleśniczy i leśniczy z leśnictwa położonego na danym terenie oraz nadleśniczy nadleśnictwa.
Bielik jest rzadko spotykanym i bardzo płochliwym gatunkiem, dlatego tak ważne jest zapewnienie mu spokoju i ochrony –„Około 500 par lęgowych orła bielika znajduje się w naszym kraju. Populacja stale rośnie i można powiedzieć, że z punktu widzenia ekologicznego jest populacją stabilną, natomiast nie jest na tyle duża, by powiedzieć, że możemy przestać chronić ten gatunek […] Orzeł bielik cierpiał przede wszystkim poprzez płoszenie, ponieważ żeruje na stawach rybnych i tutaj wymaga szczególnej ochrony z naszej strony” – mówi nam Damian Mazur, specjalista do spraw ochrony lasów Nadleśnictwa Ruda Maleniecka.
Leśnicy poinformowali nas również, że jeśli bielik znalazł dogodne warunki do życia w tutejszych lasach, to jest szansa, że jego potomstwo również pozostanie w tych okolicach.
Bocian czarny jednak nie jest aż tak płochliwym gatunkiem, mimo to wymaga ochrony i tworzenie takich obszarów ciągle jest wymagane. Szacuje się, że na terenie naszego kraju występuje między 1500 a 2100 par lęgowych bociana czarnego –„Z bocianem czarnym jest nieco lepiej, ponieważ jego populacja jest dosyć spora i stale liczba par lęgowych wzrasta z tego względu, że bocian czarny staje się coraz bardziej gatunkiem synantropijnym, zbliża się do osiedli ludzkich, nie przeszkadza mu obecność człowieka” – dodaje Damian Mazur.
Warto dodać, że ochrona gatunków nie odnosi się tylko do zwierząt. W gminie Ruda Maleniecka istnieje także rezerwat mający na celu ochronę flory –„Mamy taki rezerwat, Piekiełko Szkuckie. Można tutaj zobaczyć pomnikowe dęby, sosny oraz świetnie zachowane formy skalne dolnojurajskie. Zapraszamy serdecznie, jest możliwość usiąść na ławeczkach i podziwiać piękno przyrody w Nadleśnictwie Ruda Maleniecka” – opowiada nam Beata Kiełbus, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Ruda Maleniecka.
Niewątpliwie rzadkie gatunki fauny oraz pomniki przyrody wpływają na turystyczne walory lasów. Zachęcamy Państwa do obejrzenia materiału wideo o turystyce leśnej, który przygotowaliśmy już jakiś czas temu. Znajdziecie go TUTAJ.
Zdjęcia (Nadleśnictwo Ruda Maleniecka):