REKLAMA

Są chętni do rewitalizacji Parku Miejskiego. Wraca temat budowy Muzeum Ziemi Koneckiej [wideo, zdjęcia]

Osiem firm chce rewitalizować Park Miejski w Końskich. To projekt wyceniany na kilkanaście milionów złotych. W najbliższych dniach urzędnicy z gminy zdecydują czy powierzą to zadanie któremuś z zainteresowanych podmiotów. Coraz bliżej jest także przebudowa budynku starej stolarni na Muzeum Ziemi Koneckiej.  

REKLAMA

„Mamy w tej chwili analizę tych zgłoszeń i ofert i wydaje się, że spośród tych, które wpłynęły będziemy w stanie wybrać rzeczywiście właściwą” – mówi nam Krzysztof Obratański, burmistrz miasta i gminy Końskie.

Przypomnijmy, że pomysł na zrewitalizowanie koneckiego parku pojawił się już w 2015 roku. W 2017 i 2018 roku odbyły się konsultacje społeczne, na których zwracano uwagę przede wszystkim na to by jak najmniej z już istniejących drzew zostało ściętych. Według projektów w Parku Miejskim im. Tarnowskich zniknie tylko minimalna ilość drzew – głównie tych, które są chore lub zupełnie martwe. Pojawią się nowe alejki, również takie, które spowodują, że cały obiekt będzie można przejść lub przejechać na rowerze czy rolkach dookoła. Miłośników historii oraz dawnej architektury zadowoli fakt, że mają zostać odtworzone obiekty, które niegdyś występowały w parku – pojawi się mostek, płaskorzeźby, odtworzone mają zostać też tak zwane „Kolosy Egipskie”, czyli bardzo charakterystyczne rzeźby.

REKLAMA

Przemianę przejdzie także plac wokół pomnika Koneckiej Glorietty, a sam dziedziniec znajdujący się między skrzydłami pałacowymi ma zostać wydłużony. Kiedy zaczną się prace? Wszystko zależy od tego czy gmina ostatecznie zdecyduje się na rozstrzygnięcie trwającego przetargu, czy jednak go unieważni. Burmistrz Obratański jest w tej kwestii dobrej myśli –„Miesiąc temu kiedy mieliśmy pierwszy przetarg wpłynęła tylko jedna oferta i na kwotę, która przekraczała nasze możliwości, bo było to około 20 milionów złotych. Dzisiaj mamy tych ofert więcej i one są w przedziale cenowym od 12,5 mln złotych do 18 mln i jestem przekonany, że wśród tych ofert znajdzie się taka, która będzie poprawna i będzie dla nas do przyjęcia” – tłumaczy włodarz.

Działania związane z rewitalizacją centrum Końskich, a tym samym modernizacją Parku Miejskiego ma zakończyć przebudowa budynku starej stolarni na potrzeby Muzeum Ziemi Koneckiej. Przetarg na to zadanie ma zostać ogłoszony w tym tygodniu  – „Będziemy mieć ogłoszenie kolejnego dużego przetargu w ramach rewitalizacji, czyli będzie to przetarg na przebudowę budynku stolarni przy dawnym ZGM na potrzeby Muzeum Ziemi Koneckiej. To coś co klamruje nam najważniejsze postępowania związane z rewitalizacją” – informuje Krzysztof Obratański.

Przy muzeum, które będzie graniczyć z terenami Urzędu Miasta i Gminy w Końskich powstać ma także parking na około 40 samochodów osobowych. O szczegółach tego projektu informowaliśmy TUTAJ.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *