REKLAMA

Zalety i wady Bitcoin | Czy warto inwestować w Bitcoin?

[artykuł tylko dla pełnoletnich, materiał sponsorowany] Bitcoin, co wielokrotnie podkreślają eksperci z crypto genius to inwestycja o wysokim ryzyku. Z tego powodu inwestowanie w bitcoiny jest zalecane wyłącznie tym osobom, które są świadome częstych i gwałtownych wzrostów i spadków wartości tej waluty cyfrowej. Z drugiej strony, bitcoin posiada swoje zalety i wady, których zrozumienie pomoże podjąć decyzję o tym, czy inwestowanie w tę kryptowalutę to dobre rozwiązanie dla indywidualnych celów finansowych.

REKLAMA

Krótko o Bitcoinie

Bitcoin z impetem wszedł na rynek walutowy i finansowy proponując nowatorskie, jak na 2009 rok rozwiązania. Stworzenie w pełni zdecentralizowanej i cyfrowej waluty, która w zamierzeniu ma stanowić konkurencję dla walut krajowych, wzbudziła wiele kontrowersji. Twórca Bitcoina, Satoshi Nakamoto, opracował Bitcoin w oparciu o blockchain – specjalną księgę rozproszoną, w której wszystkie transakcje są rejestrowane i weryfikowane, bez możliwości manipulacji danymi.

REKLAMA

Zalety kryptowaluty Bitcoin

Kryptowaluta bitcoin powstała głównie po to, aby rozwiązać wszelkie niedociągnięcia, które od lat negatywnie wpływają na znany nam rynek finansowy. Jakie są główne zalety, którymi wyróżnia się bitcoin?

Decentralizacja

Główną zaletą bitcoin jest to, że emisja tej kryptowaluty jest w pełni zdecentralizowana. Co to oznacza? Przede wszystkim ta waluta cyfrowa nie jest wyceniana, ani regulowana przez żaden bank centralny, rząd czy inne instytucje finansowe. Bitcoin jest w stu procentach apolityczny, na jego wartość nie mają więc wpływu żadne decyzje podejmowane wewnątrz państw. Rządy nie mogą przejąć bitcoinów swoich rodaków, ani obciążać ich dodatkowymi opłatami. Do przetwarzania transakcji bitcoin nie jest konieczne podawanie żadnych poufnych informacji – wszystko odbywa się za pomocą prywatnego i publicznego klucza.

Niskie koszty i szybkie transakcje

Przelanie kryptowaluty bitcoin z konta na konto zajmuje wyłącznie kilka minut. Odbiorca płatności może znajdować się zupełnie w innym miejscu świata, jednak w żadnym stopniu nie wpłynie to na czas przetwarzania transakcji. Ponadto przelewy międzynarodowe mogą być bardzo kosztowne. Bitcoin oferuje znacznie niższe koszty przesyłania pieniędzy, co było jednym z głównych powodów, dla którego Salwador, we wrześniu 2021 roku, uznał bitcoin za swoją oficjalną walutę.

Posiadacze bitcoinów mogą bez ograniczeń wysyłać i odbierać swoją kryptowalutę – bez względu na czas i miejsce. Bitcoiny można zakupić za pomocą większości powszechnych metod płatności, w tym portfeli elektronicznych, kart kredytowych i przelewów bankowych.

Przejrzystość

Wszystkie transakcje dokonywane z bitcoin są anonimowe – w ich trakcie nie są ujawniane żadne dane osobowe odbiorcy i nadawcy płatności. Z drugiej strony, każdy szczegół transakcji jest skrupulatnie odnotowywany w księdze blockchain. Gwarantuje to użytkownikom blockchain wysoki poziom bezpieczeństwa oraz pełną ochronę przed atakami cyberprzestępców. Zmiana wcześniej zapisanych rejestrów w blockchain jest maksymalnie utrudnione i wręcz niemożliwa. Z drugiej strony, użytkownicy mogą swobodnie i w dowolnym momencie przeprowadzać swoje transakcje, utrzymując pełną władzę na swoją walutą.

Wady kryptowaluty Bitcoin

Zrozumienie słabych stron kryptowaluty bitcoin jest niezbędne, aby odpowiednio oszacować ryzyko inwestycji i dobrać jej wartość do swoich celów finansowych.

Zmienność

Wartość bitcoina może zmieniać się z godziny na godzinę, czasami wahania są spektakularne i nie przypominają tych, do których są przyzwyczajeni nawet najbardziej doświadczeni inwestorzy. Cena bitcoina może rosnąć w szybkim tempie, a następnie w kilka minut gwałtownie spaść. Inwestowanie w bitcoiny nie jest w żaden sposób regulowane i jest to jedna z największych wad, jaką dostrzegają inwestorzy. W dłuższej perspektywie może to doprowadzić do nadużyć i oszustw.

Utrata Bitcoinów

Bitcoiny są z jednej strony bardzo bezpieczną kryptowalutą, jeśli chodzi o włamania i nielegalne przejęcia waluty. Z drugiej strony, jeśli plik portfela, w którym są przechowywane bitcoiny ulegnie uszkodzeniu (mechanicznemu lub wskutek wirusa) lub gdy użytkownik zgubi swój klucz do portfela, jego zasoby zostaną na zawsze utracone. Inwestorzy, którzy posiadają dużo bitcoinów, mogą zostać ich pozbawieni w kilka chwil, bez żadnej możliwości odzyskania. Tak naprawdę, nie ma jednego skutecznego sposobu, aby zabezpieczyć swoje bitcoiny przed błędami ludzkimi lub mechanicznymi awariami.

Wykorzystanie energii

Wydobywanie bitcoinów jest niezwykle energochłonne. Na rynku jest coraz więcej jednostek, a wydobywanie kolejnych z nich wiąże się z koniecznością zakupu coraz to nowszych komputerów i procesorów i pobieraniem większej ilości energii. Wielu górników przenosi się więc do krajów, w których energia jest dużo tańsza i są to zwykle kraje (takie jak Chiny), w których dwie trzecie energii pochodzi z węgla. Na rynku walut cyfrowych pojawia się coraz więcej alternatywnych kryptowalut (tzw. altcoinów), które nie są wydobywane w tradycyjny sposób i stanowią konkurencję dla bitcoinów pod względem niskiej lub neutralnej emisji węglowej.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *