Jak zwykle uroczyście i z mocnym wsparciem Kościoła obchodzono w Końskich Święto Niepodległości. Było złożenie wieńców, przemarsz ulicą Piłsudskiego i występy artystyczne.
O 11.45 władze lokalne, przedstawiciele stowarzyszeń, związków, partii politycznych i mieszkańcy zebrali się w okolicach Pomnika Wdzięczności (naprzeciw "Ekonomika") by oddać hołd tym, którzy walczyli za naszą wolność. Podczas uroczystości głos zabrał burmistrz Krzysztof Obratański. - "Pięć pokoleń czekało na niepodległość. I nie czekało bezczynnie. W Polsce tak jak nigdzie wolność krzyżami się znaczy. Dziękując wszystkim za przybycie tutaj chcę podkreślić, że nie jest to miejsce przypadkowe. W tym miejscu stała Cerkiew Garnizonowa służąca wojsku i urzędnikom rosyjskim. W tym miejscu zbierając się od lat żegnamy się z tamtą częścią historii. W takim dniu jak dziś tylko listopadowa pogoda ma prawo być smutna, a my mamy nie tylko prawo, ale i obowiązek radować się." - mówił włodarz naszej gminy. Po jego słowach część artystyczną uświetnił występ grupy teatralnej z Gimnazjum nr 2. Następnie przedstawiciele związku kombatanckiego, władze gminy, powiatu oraz reprezentanci stowarzyszeń i związków złożyli wieńce i znicze pod pomnikiem.
::attachment{"type":"image","item_id":"591715", "alt":"zdjęcie", "title":"", "longSide":"800"}
Następnie przy akompaniamencie Miejskiej Orkiestry Dętej wszyscy przemaszerowali wzdłuż ulicy Piłsudskiego i Ks. Granata do Kolegiaty św. Mikołaja. W kościele odbył się dalszy ciąg części artystycznej - tym razem program zaprezentowały dzieciaki ze Szkoły Podstawowej w Dziebałtowie. Najwznioślejszym momentem uroczystości w Końskich była Msza Święta w intencji Ojczyzny, którą sprawował Ksiądz Dziekan Andrzej Zapart. Jego homilia mogła poruszyć wszystkich zgromadzonych.-"Byśmy wzajemnie umieli szanować siebie. Możemy się różnić i trzeba żebyśmy się różnili, ale nigdy różnienie nie może być źródłem nienawiści. Mamy się kochać i szanować." - apelował w tym szczególnym dniu ks. Zapart.
To jednak nie wszystkie wydarzenia, które miały miejsce w Końskich z okazji 97. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Tuż po mszy pod Pomnikiem Wdzięczności swój Apel Pamięci zorganizowała Jednostka Strzelecka Końskie. Strzelcy przywołali wszystkich, którzy na ołtarzu Ojczyzny złożyli największą ofiarę - ofiarę krwi i życia. -"Stajemy dziś do apelu pod Pomnikiem Wdzięczności aby uczcić wszystkich tych, którzy walczyli o Niepodległość Rzeczpospolitej Polskiej. W dniu 11. listopada 1918 roku odrodziła się wolna Polska!" - przemawiała Dominika Stefańczyk, Dowódca Jednostki Strzeleckiej Końskie. Ważną chwilą dla jednostki było także uroczyste ślubowanie Małgorzaty Kowalskiej, która wstępuje w jej szeregi. Na tym uroczystości w stolicy powiatu się zakończyły.
Galeria zdjęć:
[FOTORELACJA]31897[/FOTORELACJA]
Smakuj życie dzięki Przyprawom u Ani w Końskich
Następna buda w mieście. Czas ucywilizować to miasto i skończyć z tymi budami , barakami. Jak to wygląda ?
Gienek
12:09, 2026-06-27
Magda Gessler w Stąporkowie. Zagłosuj w ankiecie!
Może Odlewnia smaku😊
Ulla
12:07, 2026-06-27
Smakuj życie dzięki Przyprawom u Ani w Końskich
W tym sklepie znalazłem wszystkie przyprawy które chciałem kupić w innych sklepach. Nie znalazłem ich w Kielcach, Warszawie i wielu innych miastach ale tam je zakupiłem. Gorąco polecam !
Marekck
10:15, 2026-06-27
Pijany kierowca w Kazanowie. Uderzył w słup
Przyklad taki : Kogoś kto nie ma na czynsz ale zależy na zyciu codzienności jest świadomy życia odpowiedzialności ale w jakiś sposób sobie nie radzi itd takich ludzi traktuje sie gorzej jak np ten przypadek . Dlaczego ja czy inni mają sponsorować takiej patologii dach bad glowa żarcie mycie seks spotkania siłownię książki kulturę itd - mam na myśli więzienie . Czemu dla takich :,:;,...... nie ms kamieniołomów i to on jeszcze powinien pracować na na nas nie społeczeństwo na notorycznych przestępców....
Robert
01:23, 2026-06-27
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tkn24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz