REKLAMA

101-latek z Końskich doceniony przez wojsko [zdjęcia]

W miniony wtorek 9 sierpnia 2016 roku 101 letni konecczanin – kombatant, członek Polskiego Państwa Podziemnego Jan Mikołaj Brzeziński otrzymał awans na stopień oficerski.

REKLAMA

Uroczystość odbyła się w Jędrzejowie podczas 51. marszu szlakiem I Kampanii Kadrowej. Awans na stopień podporucznika wręczył szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego  w Kielcach płk Wiesław Święchowicz. Obecni byli także przedstawiciele Wojskowej Komendy Uzupełnień w Busku-Zdroju z komendantem – ppłk Jarosławem Molisakiem na czele oraz Karol Fijałkowski, pełnomocnik ds. kombatantów i osób represjonowanych w Świętokrzyskim Urzędzie Marszałkowskim. W uroczystości udział wziął Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Końskie Krzysztof Jasiński.

Awans oficerski 101-latka 3

Jan Brzeziński odbiera awans z rąk płk Wiesława Święchowicza.

Jan Mikołaj Brzeziński w 2003 roku powrócił do Polski i zamieszkał u rodziny w Końskich. Tu obchodził jubileusz 100-lecia swoich urodzin, gdzie uhonorowany został Medalem za Wojnę Obronną 1939 roku. Obecnie przebywa u rodziny w Jędrzejowie. Urodził się on w 1915 roku w Nałęczowie koło Końskich. Ukończył cztery klasy Gimnazjum im. Stanisława Kostki. Po szkole został pracownikiem PKP. 2 września 1936 roku został wezwany do wojska.

REKLAMA

Ukończył Szkołę Podoficerską  w stopniu kaprala i został zdemobilizowany 30 listopada 1937 roku. 1 marca 1939 wstąpił  do policji państwowej w Warszawie jako kandydat kontraktowy. 2 września 1939 uczestniczył w obronie Nowego Miasta nad Pilicą, pod dowództwem Jana Piwnika Ponurego. 6 września 1939 przybył do Warszawy, a następnie z transportem policyjnym w ochronie rządu dotarł 21 września 1939 r. na Węgry, gdzie został internowany w mieście Szentmartonkata. W ramach akcji ambasady polskiej przedostał się w marcu 1940 r.  do Jugosławii. Dotarł drogą morską do Marsylii, a potem do obozu w Coetquidan, gdzie szkolił się na artylerzystę. Po upadku Francji przedostał się do Plymouth w Wielkiej Brytanii, uczestniczył w wielu szkoleniach w Szkocji. Odkomenderowany do samodzielnego dywizjonu artylerii ciężkiej przeciwlotniczej, pełnił funkcję działonowego. Zadaniem dywizjonu był ostrzał samolotów i bomb V1 w okolicach Dover. Zdemobilizowany 18 grudnia 1945 r. w stopniu plutonowego. Odznaczony dwukrotnie Medalem Wojska, medalami War Medal i Defence Medal. Po wojnie ożenił się i pracował w Anglii.

Tekst i foto: Anna Wiaderna

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *