W ramach Programu Inwestycji Strategicznych gminie Końskie przyznano aż 13,5 miliona złotych dotacji na dwa zadania. Pierwsze dotyczy remontu budynku Muzeum w Sielpi i jest ono dotowane kwotą 4,5 mln złotych, drugie to wielki projekt rewitalizacji wsi w gminie Końskie z dotacją wynoszącą 9 mln złotych.
REKLAMA–„Dwa projekty, które zyskały uznanie i dla których mamy obietnice wsparcia od jakiegoś czasu czekają. W tym sensie, że jest bardzo dużo wniosków dotyczących świetlic, ale i odzyskanie przez nas Muzeum w Sielpi wiązało się ze swoistą deklaracją, że my doprowadzimy ten zabytek do stanu, w którym będzie mógł być perłą Sielpi. Fakt, że to się do tej pory nie stało jest dla nas frustrujące, bo kolejne nabory wniosków były dla tego obiektu niełaskawe” – mówi Krzysztof Obratański, burmistrz miasta i gminy Końskie.
Obecnie Muzeum w Sielpi jest obiektem zamkniętym decyzją nadzoru budowlanego. Przyznane 4,5 mln złotych ma być przeznaczone na przebudowę budynków dawnej walcowni i pudlingarni. Gmina na to zadanie musi rozpisać przetarg i pozostałą kwotę pokryć z własnego budżetu.
REKLAMA–„Jeżeli chodzi o muzeum to podstawową kwestią jest zabezpieczenie budynków. Główna hala jest pokryta dachem, który ma szczególną wartość ze względu na konstrukcję więźby dachowej stworzonej przy użyciu śrub angielskich. Główną rzeczą, którą chcemy zrobić to przebudować dach. Oprócz tego powstanie tam część konferencyjna, która będzie wiązać się z możliwością łatwiejszego udostępnienia tych zbiorów muzealnych zainteresowanym uczestnikom wycieczki” – tłumaczy burmistrz Obratański.
Część budynku ma być zaadaptowane też pod potrzeby programu SOWA, który zakłada utworzenie tam mini filii Centrum Nauki Kopernik.
Z pieniędzy z Programu Inwestycji Strategicznych skorzysta także wiele sołectw gminy Końskie, gdzie założono budowy, przebudowy lub modernizacje świetlic wiejskich
–„Jeżeli chodzi o świetlice wiejskie to nie ma co ukrywać, że ożywienie kulturalne, społeczne związane między innymi z odtwarzaniem się kół gospodyń wiejskich, ale i niecierpliwość związana z wychodzeniem z pandemii spowodowały napływ ogromnej ilości wniosków do Urzędu Miasta i Gminy w Końskich dotyczących budowy świetlic wiejskich i stąd ten projekt, dla którego otrzymaliśmy obietnicę dofinansowania. On jest o tyle ciekawy i realny, że na znakomitą większość tych obiektów mamy już dokumentację budowlaną i pozwolenie na budowę. Jeszcze w tylko w dwóch obiektach czekamy na dokumenty i pozwolenie na budowę” – mówi burmistrz.
Modernizowane będą świetlice wiejskie w miejscowościach Wąsosz oraz Sworzyce. Budowa od zera lub rozbudowa obiektów będzie miała miejsce w Jeżowie, Wincentowie, Gatnikach, Brodach, Pile, czy Sierosławicach. Wszystko to przy dotacji rządowej wynoszącej 9 mln złotych –„Będzie to naprawdę wydarzenie dla koneckiej wsi znaczące, bo niemalże podwoi ilość takich obiektów społecznych, które są w naszej gminie. Mam nadzieję, że przyczynią się do tego, że ożywienie życia społecznego, kulturalnego które obserwujemy się utrzyma, bo będzie miało podstawę w postaci takiej bazy” – tłumaczy włodarz.
Teraz gmina zarówno na projekt świetlicowy, jak i przebudowę sielpiańskiego muzeum musi rozpisać przetargi. Po nich okaże się ile ostatecznie będą kosztować te zadania, a więc ile pieniędzy do nich będzie musiał dołożyć konecki samorząd.