REKLAMA

162. rocznica Powstania Styczniowego. Patriotyczne spotkanie w Końskich [wideo, zdjęcia]

Powstanie Styczniowe było największym polskim zrywem narodowym w XIX wieku. W długofalowych konsekwencjach znacząco przyczyniło się ono do odzyskania przez Polskę niepodległości. Dziś wspominamy 162. rocznicę jego wybuchu.

REKLAMA

Władze Końskich we wtorek rano zorganizowały patriotyczne spotkanie pod pomnikiem upamiętniającym powstanie, który znajduje się u zbiegu ulic Partyzantów i Sportowej. To właśnie tam miała miejsce egzekucja dwóch schwytanych powstańców – Franciszka Makulskiego oraz Lucjana Łączkowskiego, których imiona i nazwiska znajdują się na postumencie.

REKLAMA

Znicze oraz wieńce złożyli tam burmistrz miasta i gminy Krzysztof Obratański oraz jego zastępcy Krzysztof Jasiński  i Marcin Zieliński. Potem Obratański mówił przybyłym o koneckich wątkach Powstania Styczniowego:

„Zachowały się pamiętniki jednego z członków rządu narodowego Oskara Awejdego, który opisał, że nocowali wraz z innymi członkami rządu narodowego w Końskich podczas powrotu z Płocka do Warszawy bardzo okrężnymi drogami. Pomysł na powstanie był taki by zdobyć miasto wojewódzkie, które byłoby centrum ruchu powstańczego i byłoby czymś rodzaju zaplecza politycznego, gdzie ujawniłby się rząd narodowy i zaczął organizację armii. Wybór padł na Płock. Opanowanie miasta miało być sygnałem, ale atak się nie powiódł, koncentracja zawiodła i potem były powroty różnymi drogami do Warszawy. Ciekawostka jest taka, że tak jak prawie wszędzie osnowa Państwa konspiracyjnego opierała się na inteligencji, plebanii i dworach ziemiańskich. W Końskich konspiracyjnym noclegiem dla członków rządu była plebania. Tutejszy proboszcz był członkiem konspiracji […] Sami mieszkańcy też płacili za wspieranie powstania i jesteśmy pod krzyżem, który dowodzi, że za to wspieranie płacili najwyższą cenę. Tutaj są osoby znane z imienia i nazwiska, na których wykonano wyrok śmierci. Pomnik powstał wtedy kiedy było to możliwe, czyli dopiero w okresie dwudziestolecia międzywojennego” – opowiada Krzysztof Obratański, burmistrz miasta i gminy Końskie, historyk.

Innym miejscem pamięci związanym z Powstaniem Styczniowym na Konecczyźnie jest krzyż kamienny znajdujący się na drodze łączącej Końskie i miejscowość Wąsosz.

Zdjęcia:

REKLAMA

One thought on “162. rocznica Powstania Styczniowego. Patriotyczne spotkanie w Końskich [wideo, zdjęcia]

  1. Polak z Końskich pisze:

    Powstanie styczniowe było kolejnym zrywem narodowym kompletnie nieprzygotowanym.Chłopi stali po stronie cara bo ich uwłaścił, a oddziały powstańcze były rozproszone i słabo uzbrojone.Szlachta Polska i arystokracja nie garnęła się do walki za bardzo.A już pomysł na zdobycie Płocka jako miasta z centrum dowodzenia było głupotą. Pod Warszawą w Radzyminie i fortach koło Zegrza stacjonowały przecież silne wojska carskie do obrony Warszawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *