REKLAMA

25-lecie błogosławieństwa ks. Kazimierza Sykulskiego [zdjęcia]

W środę o godz. 18.00 w kolegiacie św. Mikołaja w Końskich odbyła się uroczysta msza św. w intencji 25. rocznicy błogosławieństwa ks. Kazimierza Sykulskiego.

REKLAMA

„Pewnie nie chciałby, żeby stawiać go w centrum uwagi, ale my chcemy go naśladować w jego odwadze i męstwie, które wynikały z wiary i służby Bogu, kościołowi, drugiemu człowiekowi i ojczyźnie” – przemawiał na początku mszy ks. dziekan Jacek Wieczorek.

REKLAMA

W uorczystości wzięli udział starosta konecki Grzegorz Piec, członek Zarządu Powiatu Dariusz Banasik, radny miejski Jacek Werens oraz radna Rady Powiatu Beata Zbróg, a także parafianie, koneccy proboszczowie, poczty sztandarowe: Powiatu Koneckiego, Straży Honorowej oraz Cechu i Chór Kolegiacki im. bł ks. Kazimierza Sykulskiego.

Uroczystej liturgii przewodniczył ks. Krzysztof Bochniak, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Diecezji Radomskiej.

Dzień później władze samorządowe Powiatu Koneckiego w osobach: Grzegorza Pieca – starosty, Jarosława Staciwy – wicestarosty, Dariusza Banasika – członka Zarządu oraz Jacka Werensa – radnego Rady Miejskiej w Końskich i płk. Janusza Stępnia z Drużyn Strzeleckich, złożyli przed pomnikiem bł. ks. Kazimierza Sykulskiego symboliczne kwiaty i zapalili znicze, dając tym samym wyraz pamięci dla poświęcenia i zasług, jakie w swej codziennej posłudze kapłańskiej przedstawiał ks. Kazimierz Sykulski.

Wielki Polak, niezwykły ksiądz, dziś wyniesiony do grona błogosławionych, jest dla wielu z nas życiowym drogowskazem, z którego jesteśmy niezmiernie dumni. Dziękujemy za Jego niezłomność, chrześcijańską i patriotyczną postawę, przesiąkniętą duchem bratniej pomocy, nawet w chwilach, gdzie wielu nie miało żadnej nadziei – podkreślał podczas składania kwiatów przed pomnikiem błogosławionego ks. Kazimierza Sykulskiego – Grzegorz Piec – Starosta Konecki.

Ks. Kazimierz Sykulski urodził się w 1882 roku w Końskich. W latach 1919–1922 był posłem do Sejmu Ustawodawczego Rzeczypospolitej Polskiej z ramienia Narodowego Zjednoczenia Ludowego. Podczas wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku był kapelanem wojskowym. W styczniu 1920 roku został przeniesiony do parafii pw. św. Mikołaja w Końskich, a od czerwca 1921 był pierwszym proboszczem parafii katedralnej Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu. Po wybuchu wojny we wrześniu 1939 pomagał wiernym, uciekinierom i przywiezionym transportami kolejowymi wysiedleńcom. 1 października 1941 został aresztowany. Początkowo przebywał w więzieniu w Radomiu, a następnie wywieziony do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, gdzie otrzymał numer obozowy 21962. 11 grudnia tego samego roku o godzinie 15:18 został w obozie rozstrzelany.

13 czerwca 1999 roku w Warszawie został beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II, w grupie 108 błogosławionych męczenników II wojny światowej.

Zdjęcia (fot. Paweł Kubiak, arch. Starostwo Powiatowe w Końskich):

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *