W środę o godz. 18.00 w kolegiacie św. Mikołaja w Końskich odbyła się uroczysta msza św. w intencji 25. rocznicy błogosławieństwa ks. Kazimierza Sykulskiego.
REKLAMA„Pewnie nie chciałby, żeby stawiać go w centrum uwagi, ale my chcemy go naśladować w jego odwadze i męstwie, które wynikały z wiary i służby Bogu, kościołowi, drugiemu człowiekowi i ojczyźnie” – przemawiał na początku mszy ks. dziekan Jacek Wieczorek.
REKLAMAW uorczystości wzięli udział starosta konecki Grzegorz Piec, członek Zarządu Powiatu Dariusz Banasik, radny miejski Jacek Werens oraz radna Rady Powiatu Beata Zbróg, a także parafianie, koneccy proboszczowie, poczty sztandarowe: Powiatu Koneckiego, Straży Honorowej oraz Cechu i Chór Kolegiacki im. bł ks. Kazimierza Sykulskiego.
Uroczystej liturgii przewodniczył ks. Krzysztof Bochniak, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Diecezji Radomskiej.
Dzień później władze samorządowe Powiatu Koneckiego w osobach: Grzegorza Pieca – starosty, Jarosława Staciwy – wicestarosty, Dariusza Banasika – członka Zarządu oraz Jacka Werensa – radnego Rady Miejskiej w Końskich i płk. Janusza Stępnia z Drużyn Strzeleckich, złożyli przed pomnikiem bł. ks. Kazimierza Sykulskiego symboliczne kwiaty i zapalili znicze, dając tym samym wyraz pamięci dla poświęcenia i zasług, jakie w swej codziennej posłudze kapłańskiej przedstawiał ks. Kazimierz Sykulski.
Wielki Polak, niezwykły ksiądz, dziś wyniesiony do grona błogosławionych, jest dla wielu z nas życiowym drogowskazem, z którego jesteśmy niezmiernie dumni. Dziękujemy za Jego niezłomność, chrześcijańską i patriotyczną postawę, przesiąkniętą duchem bratniej pomocy, nawet w chwilach, gdzie wielu nie miało żadnej nadziei – podkreślał podczas składania kwiatów przed pomnikiem błogosławionego ks. Kazimierza Sykulskiego – Grzegorz Piec – Starosta Konecki.
Ks. Kazimierz Sykulski urodził się w 1882 roku w Końskich. W latach 1919–1922 był posłem do Sejmu Ustawodawczego Rzeczypospolitej Polskiej z ramienia Narodowego Zjednoczenia Ludowego. Podczas wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku był kapelanem wojskowym. W styczniu 1920 roku został przeniesiony do parafii pw. św. Mikołaja w Końskich, a od czerwca 1921 był pierwszym proboszczem parafii katedralnej Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu. Po wybuchu wojny we wrześniu 1939 pomagał wiernym, uciekinierom i przywiezionym transportami kolejowymi wysiedleńcom. 1 października 1941 został aresztowany. Początkowo przebywał w więzieniu w Radomiu, a następnie wywieziony do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, gdzie otrzymał numer obozowy 21962. 11 grudnia tego samego roku o godzinie 15:18 został w obozie rozstrzelany.
13 czerwca 1999 roku w Warszawie został beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II, w grupie 108 błogosławionych męczenników II wojny światowej.
Zdjęcia (fot. Paweł Kubiak, arch. Starostwo Powiatowe w Końskich):