Wierszem „Zanim stąd odszedłem” w wykonaniu znanego aktora Bogdana Brzyskiego rozpoczęły się główne uroczystości Koneckiego Września 2016 pod Pomnikiem Partyzantów. Wcześniej odbyła się msza święta i uroczysty przemarsz.
REKLAMAOd strony duchowej nad uroczystością czuwał ksiądz Tomasz Janicki, wicedziekan dekanatu Koneckiego. We mszy świętej udział wzięły setki osób, zarówno cywilnych, jak i wojskowych. W wydarzeniu uczestniczyło około aż 30 pocztów sztandarowych, które uformowały barwny pochód między kościołem pw. Świętej Anny i Pomnikiem Partyzantów na koneckim cmentarzysku. Tam powitał wszystkich prowadzący tę uroczystość wiceburmistrz Krzysztof Jasiński. Przypomniał on, że to już 26 obchody Koneckiego Września w wolnej Polsce, a wcześniej cześć bohaterom ojczyzny oddawano w podziemiu. Jasiński podkreślił, że uroczystość bezpośrednio związana jest z rocznicą zdobycia przez II Zgrupowanie ppor. „Robota” miasta Końskie, opowiedział że tego dnia doceniamy wszystkich walczących za Konecczyznę – tych żyjących oraz tych poległych. Na koniec podkreślił jeszcze jeden wymiar tych wyjątkowych dni. –„Nie sposób nie wspomnieć również, że w dniu dzisiejszym wracamy pamięcią do wydarzeń września 1939 roku, wybuchu najstraszniejszej z wojen, II Wojny Światowej, ale również bohaterstwa naszych żołnierzy, które przyniosły im boje między innymi pod Lipą, Rudą Maleniecką, Kazanowem.” – opowiadał pod pomnikiem wiceburmistrz Jasiński.
Następnie nastąpiły długie powitania przybyłych gości, a wśród nich znaleźli się między innymi: Kombatanci Armii Krajowej, sztandar Korpusu Jodła, kombatanci Września 1939, przedstawiciele Solidarności, policji, straży pożarnej, leśników z kandydatem na posła z ubiegłej kampanii Piotrem Słoką na czele, młodzież szkolna oraz partie polityczne. Powitano przybyłych przedstawicieli władzy – wicemarszałka województwa Świętokrzyskiego Jan Maćkowiaka i członkinie zarządu województwa Agatę Bińkowską, posłów Krzysztofa Lipca i Annę Krupkę, wicewojewodę Świętokrzyskiego Andrzeja Bętkowskiego, wicestarostę koneckiego Andrzeja Lenarta, radnych powiatowych – Dorotę Dudę i Grzegorza Pieca oraz miejskich Marka Kozerawskiego, Lidię Wiśniewską oraz Karola Cygankiewicza, a także burmistrza Końskich Krzysztofa Obratańskiego. Szczególne powitania tyczyły się Ewy Piwowarczyk – córki honorowego obywatela Końskich Antoniego Piwowarczyka ; rodziny honorowego obywatela Końskich Józefa Kazimierza Wroniszewskiego; rodziny honorowego obywatela Końskich – Jana Zbigniewa Wroniszewskiego oraz rodziny honorowego obywatela Końskich – Cezarego Chlebowskiego.
REKLAMAW kolejnej części głos zabrał burmistrz Krzysztof Obratański, który odmówił modlitwę wiernych. Nie była to zwykła modlitwa, albowiem jej autorem jest Józef Kazimierz Wroniszewski. Partyzant i bohater Konecczyzny stworzył tę modlitwę w 1984 roku i przez wiele lat była ona zmawiana co roku w Kolegiacie św. Mikołaja w Końskich, a były to przecież czasy, w których tego typu słowa były naprawdę źle widziane.
W sobotę pod Pomnikiem Partyzantów wręczono także Medale Pro Patria przyznawane osobom szczególnie zasłużonym w kultywowaniu pamięci w walce o niepodległość Ojczyzny. Na wniosek Starosty Koneckiego odznaczenia wręczył wicewojewoda Andrzej Bętkowski, a otrzymali: Jolanta Duda, Krzysztof Jasiński, Marian Klusek, Andrzej Kosma, Dariusz Kowalczyk, Danuta Lenart, Jan Nowak oraz Krzysztof Obratański. Po przyznaniu medali minutą ciszy uczczono pamięć osób zmarłych w zeszłym roku, a zasłużonych dla AK: Franciszka Kubiszewskiego, Franciszka Jakubowskiego, Barbary Ślifierz, Witolda Cieślika, Józefa Szczepanika i Zofii Teleckiej. Następnie wybrzmiał Apel Poległych. Wygłosił go dowódca uroczystości major Tadeusz Banaszek. Po apelu delegacje złożyły znicze, a chętni goście mogli zabrać głos.
Jako pierwsza do mikrofonu podeszła poseł Anna Krupka z Prawa i Sprawiedliwości. –„Zebraliśmy się tu dzisiaj i przybyliśmy tu dzisiaj by oddać hołd wszystkim mieszkańcom ziemi koneckiej, którzy nie ustawali w walce o wolną i niepodległą Polskę i którzy swoimi pięknymi, ważnymi i bardzo trudnymi czynami oddawali świadectwo jak piękną, jak wielką, niesamowitą wartością jest Polska. To było ich pokoleniowe, najważniejsze wyzwanie. Wyzwanie w tych trudnych czasach kiedy oni bez zastanowienia decydowali się walczyć, walczyć w imię najważniejszych wartości takich jak Bóg, Honor, Ojczyzna.” – mówiła poseł Krupka.
Po niej głos zabrał wicemarszałek województwa Świętokrzyskiego Jan Maćkowiak, należący do Platformy Obywatelskiej. Skarżyszczanin apelował o pojednanie i przestrzegał przed tym, że wojny rozpoczynają od nierównego traktowania ludzi. –„Wydała ta ziemia bohaterów bardzo wielu i pewnie więcej niż było ich w innych krajach. Ziemia Świętokrzyska zaś jest obszarem szczególnym w naszym kraju, a ziemia konecka jest jej perłą i jest jej częścią najpiękniejszą. Chciałbym pokłonić się nisko i oddać hołd wszystkim bohaterom, których w pięknej modlitwie wymienił p. burmistrz. Chciałbym pokłonić się wszystkim Państwu za to, że niesiecie w sobie pamięć i powodujecie, że słowo patriotyzm nosi konkretne nazwiska bohaterów, mówimy o konkretnych bohaterach i postawach. Ale gdy mówimy o bohaterach i niesiemy ich pamięć to musimy też pamiętać skąd się wzięło bohaterstwo, gdzie powstała przyczyna, że wybuchła wojna, że oni naszej pięknej i ukochanej ojczyzny musieli bronić. W tym miejscu należy wypowiedzieć przestrogę, bo przyczyną wybuchu wojny, przyczyną nieszczęścia w całej Europie, a nawet szerzej był moment kiedy jedni ludzie uznali się lepszymi od innych ludzi.” – ostrzegał i prosił o pamięć marszałek Maćkowiak.
Jako ostatni przemówił wicestarosta konecki Andrzej Marek Lenart. –„Tu pod Pomnikiem Partyzantów poprzez losy tych umieszczonych na tablicach ogniskują się losy mieszkańców całego powiatu koneckiego, który przed wojną sięgał Skarżyska, Przedborza, Przysuchy. W tym miejscu krzyżowały się losy tych, którzy byli mieszkańcami tego powiatu, ale też tych którzy pełnili służbę jako żołnierze, jako policjanci, jako funkcjonariusze państwa. Te losy związane z przypominaniem tych dziejów między 39 a 45 są ważne, ale warto przypomnieć, że u podstaw był skok Robota na Końskie. Pierwsze udane opanowanie miasta. Sześćdziesięciu czterech u boku Robota przeciwko ponad dwóm tysiącom funkcjonariuszy żandarmerii niemieckiej.” – przypominał Lenart.
Na tym zakończyły się uroczystości pod Pomnikiem Partyzantów. Po ich zakończeniu uczestnicy lokalnego święta udali się w pochód, którego celem była Aleja Katyńska. Tam także oddawano cześć ofiarom.
W drugiej części dnia zaplanowano wydarzenia w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Końskie. Tam ogłoszono wyniki I Gminnego Konkursu „Przywróćmy ich pamięć – w hołdzie bohaterom”, który traktował o Żołnierzach Wyklętych. I tak w ramach konkursu plastycznego w kategorii szkół podstawowych zwyciężyła Weronika Dębowska z ZS w Stadnickiej Woli, a wśród gimnazjalistów triumfowała Klaudia Kosmal także ze Stadnickiej Woli. Prace najlepszych, a także wyróżnionych uczestników przez pewien czas będzie można oglądać na specjalnie zorganizowanej wystawie w koneckiej Bibliotece. Natomiast w konkursie wiedzy o Żołnierzach Wyklętych w kategorii szkół gimnazjalnych zwyciężył Jakub Kupisz z Gimnazjum nr 2. W trzecim z konkursów – na prezentację multimedialną, najlepszą okazała się praca Gabrieli Ciszek, także z Gimnazjum nr 2.
Jednak główną atrakcją wieczoru była premiera książki autorstwa Zuzanny i Natalii Staciwa pt.„Wojenne i powojenne losy Polaków. Na podstawie wspomnień naszych dziadków”. Z autorkami oraz głównymi bohaterami dzieła, czyli ich dziadkami Aleksandrem i Danutą Babickimi udało nam się porozmawiać. –„Już od wczesnego dzieciństwa interesowałyśmy się losami naszych dziadków. Często z nimi o tym rozmawiałyśmy, zasypywałyśmy ich pytaniami i za każdym razem próbowałyśmy sobie wyobrazić jak my zachowałybyśmy się w takich sytuacjach. Kiedy byłyśmy bardzo mało uczestniczyłyśmy w uroczystościach patriotycznych razem z naszymi rodzicami i dziadkami, między innymi na Wykusie, czy też w mszach świętych w intencji ojczyzny. Będąc już w Gimnazjum było tak, że my przyjechałyśmy ze swoją szkołą na uroczystości, na Wykus i tam spotkałyśmy się ze swoim dziadkiem, który przyjechał ze swoim kołem Żołnierzy Armii Krajowej. Bardzo się cieszyłyśmy, że historii, tej trudnej historii mogłyśmy uczyć się od naszych dziadków, nie tylko z podręcznika, czy z książek.” – mówiły już we wstępie do wywiadu Natalia i Zuzanna.
Całość tej niezwykle ciekawej rozmowy z dwoma pokoleniami patriotów znajdą Państwo w naszym portalu i telewizji już wkrótce. Spotkaniem w bibliotece oficjalnie zakończono uroczystości związane z Koneckim Wrześniem 2016.
Cała galeria zdjęć TUTAJ.
Zdjęcia: