Środowisko harcerskie w Końskich będzie świętować swoje 40-lecie. Z tej okazji w sobotę o godzinie 15:00 w II Liceum Ogólnokształcącym przy ulicy Sportowej odbyć ma się jubileuszowy zjazd.
REKLAMAW grudniu 2021 roku mija 40 lat, kiedy w środowisku koneckiego hufca ZHP pojawiła się 32 Środowiskowa Drużyna Harcerska. Jej pierwszym drużynowym został dh. phm. Sławek Słoka, który pomyślał o włączeniu w koneckie środowisko harcerskie dzieci (później także młodzieży), które nie należały do drużyn działających przy szkołach podstawowych. Nazwy pierwszych dwóch zastępów nawiązywały do nazwy całego regionu i brzmiały: Świętokrzyskie Czarownice (dziewczęta) i Świetokrzyskie Diabły (chłopcy) –„Nieformalna nazwa Lamus i szczepowa piosenka pod tym samym tytułem pojawiły się w 1985 roku podczas pamiętnego (z różnych powodów) obozu w Dąbrowie nad Czarną. W kolejnym roku Ustka była miejscem, gdzie od nowa rodziły się zręby nowej drużyny, a swoje pierwsze kroki w harcerstwie stawiał dh Erazm” – mówi nam Beata Nowak, jedna z organizatorek jubileuszu.
REKLAMADrużyna przechodziła różne koleje losu. Jej wychowankowie, harcerze starsi z czasem zaczęli prowadzić własne drużyny, które utworzyły szczep im. hm. Tomasza Ferdyna -„Dał on początek czemuś nadzwyczajnemu, co dziś można nazwać Koneckim Środowiskiem Harcerskim Lamus. Należą do niego zuchy, harcerze wędrownicy, seniorzy oraz duże grono sympatyków, dawnych członków, rodziców, którzy je wspierają, czują i akceptują niezwykłą atmosferę Lamusa. Dziupla, Kokotek, Lamusowy Wydrzyryjek, Zegrze, PZHS-y, Wola Michowa oraz inne dziwne nazwy na zawsze już pozostaną w zbiorowej pamięci drużyny. Od 40 lat każdy rok przynosi nowe historie i doświadczenia” – dodaje Beata Nowak.
W sobotę 11 grudnia 2021 o godzinie 15.00 w II LO w Końskich organizowana jest uroczysta zbiórka jubileuszowa. Związani ze środowiskiem harcerskim będą świętować do późnego wieczora, a niespodzianek nie zabraknie – „Zapraszamy wszystkich, którzy czują się związani ze środowiskiem. Obiecujemy dobrą zabawę” – mówi nam organizatorka.
Zdjęcia (z archiwum „Lamusa”) :