REKLAMA

7 ciekawostek o Bitcoinie

[artykuł tylko dla pełnoletnich, materiał sponsorowany] Pochodzenie bitcoina wciąż jest nie do końca znane i jest powodem mnóstwa spekulacji i domysłów. Zanurzenie się w świat kryptowalut jest z jednej strony pasjonujące, a z drugiej nigdy się nie kończy, ponieważ co chwilę pojawiają się nowe informacje o cyfrowych walutach, debiutują nowe, a świat obiegają informacje o spektakularnych wahaniach wartości kryptowalut.
Przypomnijmy, że pierwszy Bitcoin został wydany w 2009 roku i do dziś dominuje rynek kryptowalut. Jest to zdigitalizowana i zdecentralizowana moneta, nad którą nie ma kontroli żaden rząd ani organ. Poniżej przedstawiamy zestaw ciekawostek na temat bitcoina, które warto znać, aby lepiej zrozumieć fenomen tej kryptowaluty.

REKLAMA

1. Tajemniczy twórca Bitcoina

Osoby, które wybierają kryptowalutę bitcoin, z pewnością doceniają fakt, że mogą za jej pomocą dokonywać anonimowych transakcji. To właśnie anonimowość wydaje się być wizytówką bitcoina, ponieważ nawet personalia jego twórcy są do tej pory nieznane. Twórca kryptowaluty Bitcoin przedstawił się światu jako Satoshi Nakamoto (czyżby skrót od słów Samsung, Toshiba, Nakamichi, Motorola?) i przedstawił swoją słynną Białą księgę. Wiadomo już, że Satoshi Nakamoto nie jest prawdziwym imieniem i nazwiskiem twórcy bitcoina, dlatego do dzisiaj trwają spekulacje na temat jego tożsamości, a co jakiś czas pojawiają się nowe osoby twierdzące, że to właśnie one są prawdziwymi wynalazcami tej kryptowaluty.

REKLAMA

2. The Satoshi

Najmniejsza jednostka bitcoina jest nazywana satoshi. Nazwa jest używana jako wyraz szacunku dla twórcy popularnej kryptowaluty. Wartość jednego satoshi to obecnie 0,00051 dolara (stan na 7 września 2021). To bardzo niska wartość, ponieważ 1 bitcoin (BTC) ma wartość aż 100 milionów satoshi.

3. Oficjalna waluta Liberlandu

Liberland to mikronacja położona na granicy Serbii i Chorwacji. Liberland powstał w 2015 roku, a jego prezydentem jest czeski aktywista i polityk Vít Jedlička. Mikronacja został uznany tylko przez dwie inne mikronacje na świecie: Sealand i Królestwo Północnego Sudanu i Sealand. Co ciekawe, oficjalną walutą Liberlandu jest właśnie bitcoin. Rządzący Liberlandem uważają, że koncepcje blockchain i ​​Bitcoin zapewniają anonimową, bezpieczną i bardzo przejrzystą metodę rejestrowania transakcji i aktywów finansowych.

4. Bitcoin Pizza Day

Dzień 22 maja jest obchodzony przez fanów Bitcoina jako Bitcoin Pizza Day. To właśnie 22 maja 2010 roku Laszlo Hanyecz zamówił dwie pizze w Papa John’s i zapłacił za nie 10 000 bitcoinami. W związku z tym, że bitcoin stale rośnie na wartości, już dziewięć miesięcy później dwie pizze były warte 10 000 dolarów, a już 11 lat później, gdy cena Bitcoina osiągnęła poziom 63 000 dolarów, dwie pizze byłyby warte aż 630 milionów dolarów.

Bitcoin Pizza Day to nie jedyne święto, które jest celebrowane przez fanów tej kryptowaluty. Równie hucznie obchodzony jest „Dzień Zniknięcia Satoshi”, przypadający na 28 kwietnia (na pamiątkę ustąpienia Satoshiego Nakamoto z roli lidera projektu 28 kwietnia 2011 roku).

5. Adres portfela na wagę złota

Aby przejść do swojego portfela Bitcoin, należy dokonać odpowiedniej autoryzacji i wprowadzić prywatny klucz. Jego idea jest podobna do zwykłego klucza, jednak z tą różnicą, że zgubienie klucza do portfela Bitcoin całkowicie uniemożliwia do niego dostęp. Bez wyjątków. Utracenie klucza dostępu do portfela Bitcoin jest równoważne z utratą dostępu do wszystkich środków, które znajdują się w środku. Szacuje się, że nawet 20% wszystkich portfeli Bitcoin może nie mieć właścicieli wskutek utraconych kluczy dostępu.

6. Limit 21 milionów

Mechanizm tworzenia bitcoinów został zbudowany w taki sposób, że maksymalna ilość kryptowaluty, jaką można wygenerować nigdy nie przekroczy 21 milionów jednostek bitcoinów. Szacuje się, że do tej pory wygenerowano ponad 17 milionów jednostek bitcoin, co oznacza, że do tej pory wydobyto już 80% wszystkich jednostek..

Wydobycie bitcoinów to skomplikowana droga, w której czasie „górnicy” wnoszą swój kapitał mocy obliczeniowej urządzenia, aby weryfikować złożone transakcje bitcoin. Ich celem jest przetworzenie ostatecznego werdyktu transakcji oraz wydobycie dodatkowych bitcoinów. W zamian za to osoba wydobywająca monetę otrzymuje nagrodę w kryptowalucie.

7. Ban na bitcoina

Status prawny Bitcoina i innych altcoinów (czyli alternatywnych monet dla Bitcoina) różni się znacznie w zależności od kraju, podczas gdy w niektórych regionach ich status nadal nie został właściwie zdefiniowana lub ciągle się zmienia. Niektóre państwa (Kanada, Stany Zjednoczone) powszechnie akceptują Bitcoina, jednak inne, takie jak Ekwador, Islandia czy Boliwia zakazały używania bitcoinów.

Pewna państwa nałożyły własne ograniczenia na sposób korzystania z Bitcoina, a banki zabraniają swoim klientom dokonywania transakcji kryptowalutowych. Inne kraje grożą surowymi karami dla każdego, kto dokonuje transakcji kryptograficznych. Niektóre kraje jedynie ostrzegają swoich mieszkańców o konieczności zachowania ostrożności podczas korzystania z bitcoinów, jednak nie zakazują ich całkowicie.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *