W czwartek w Zespole Szkół Specjalnych w Czarnieckiej Górze w gminie Stąporków świętowano jubileusz 70-lecia tej placówki. Szkoła działa przy Świętokrzyskim Centrum Rehabilitacji oraz Przy Świętokrzyskim Centrum Psychiatrii w Morawicy z siedzibą w Kielcach. Jubileusz był okazją do przypomnienia historii jednostki i podziękowania wszystkim jej współtwórcom oraz przyjaciołom.
REKLAMAUroczystość rozpoczęto od mszy święte w pobliskim kościele w Czarnieckiej Górze. Potem przyszedł już czas na część oficjalną w szkole, która wkomponowana jest w szpitalne oddziały Świętokrzyskiego Centrum Rehabilitacji –„Dla mnie to debiut, dyrektorem zostałam od 1 września i to wielki zaszczyt, że mogę przeprowadzić placówkę przez to święto. To jubileusz 70-lecia naszej szkoły, która obejmuje opieką dzieci niepełnosprawne przyjeżdżające na rehabilitację oraz dzieci przebywające w Świętokrzyskim Centrum Psychiatrii w Kielcach. Również od 2017 szkoła na oddziale psychiatrii dziecięcej została włączona w strukturę Zespołu Szkół Specjalnych w Czarnieckiej Górze. Zajęcia odbywają się zarówno tutaj, jak i na oddziale psychiatrii. Są to zarówno zajęcia dydaktyczne – dzieci uczą się w systemie zmianowym, do południa dzieci młodsze, po południu starsze. Oprócz tego mamy Zespół Pozalekcyjnych Zajęć Wychowawczych, Zespół Rewalidacyjny i oddział przedszkolny” – opowiada Iwona Swat, dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Czarnieckiej Górze.
Organem prowadzącym dla szkoły jest Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego. Podczas krótkiej części oficjalnej dla wszystkich związanych z jednostką jubilatką życzenia przekazywali przedstawiciele: Urzędu Marszałkowskiego, Kuratorium Oświaty w Kielcach jako organ nadzorujący, dyrektor ŚCR Mariusz Gil, dyrektor ŚCP Piotr Kiełbowski, dyrektorki pozostałych placówek oświatowych z terenu gminy Stąporków, Teresa Polak w imieniu Związku Nauczycielstwa Polskiego. Głos zabierał też Marcin Szyposzyński z Sanepidu – jednostki, która stale współpracuje ze szkołą.
REKLAMAEmocjonalne wystąpienie wygłosiła była, wieloletnia dyrektor szkoły Teresa Teper –„To 70-lecie to szmat czasu. Na to 70-lecie składał się dorobek nauczycieli, emerytów, dyrektorów, wicedyrektorów, ale i owocna współpraca pomiędzy różnymi jednostkami […] Z perspektywy swoich lat pracy 40, a 22,5 roku bycia dyrektorem: praca, zaangażowanie wszystkich pracowników i tych obecnych i tych poprzednich, którzy z sercem na dłoni do dziecka chorego ruchowo, czy z zaburzeniami leczonymi na oddziale to jest już duży sukces. Zawsze była weryfikacja pracowników – nie każdy nadaje się do pracy z dzieckiem chorym. Organizacja pracy jest jaka jest, godziny jakie są. Młodzież często przyjeżdżająca ma okrojone godziny. Nigdy nie zdarzyło się tak by nauczyciel nie został po godzinach i nie pomógł dziecku. Kiedyś wybieraliśmy motto i wybraliśmy Korczaka -„Powiedz dziecku, że jest dobre, że umie, że potrafi”. Natomiast dla szerszej rzeszy wybraliśmy drugą sentencję „Każde dziecko może się uczyć, ale nie każde dziecko może się uczyć w tym samym czasie i tego samego”” – mówił była dyrektorka.
A potem krótko o historii uzdrowiska Czarniecka Góra oraz samej placówki oświatowej mówił miejscowy radny i regionalista Jakub Dajczer.
Na koniec część artystyczną zaprezentowali uczniowie.
Zdjęcia:
Szanowny Panie Redaktorze. Kościół znajduje się w Czarnej, a nie w Czarnieckiej Górze.
… co dotyczy także stacji PKP skoro mowa o geografii regionu.