W poniedziałek o godzinie 12:00 na koneckim cmentarzu odbyło się uroczyste złożenie zniczy pod Pomnikiem Partyzantów w związku z 80. rocznicą powstania Armii Krajowej, a dokładniej przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. 14 lutego to dzień, w którym składamy hołd dowódcom armii oraz jej bohaterskim członkom.
REKLAMA
Osiemdziesiąt lat temu, równo 14 lutego 1942 roku, rozkazem naczelnego wodza, Związek Walki Zbrojnej, który był następcą Służby Zwycięstwu Polski, został przemianowany w Armię Krajową – „Ta organizacja miała się stać zbrojnym ramieniem Polskiego Państwa Podziemnego. Już od samego początku okupacji, Polacy, którzy słyną z gorącej krwi, z ogromnych pokładów patriotyzmu, wierności, niepodległości, zaczęli zakładać organizacje zbrojne. Niestety, nie wszystkie działały w oparciu o najlepsze zasady konspiracji. Bardzo często zdarzały się wpadki i aresztowania. Mało tego, nawet niemiecka policja polityczna, Gestapo powoływała takie organizacje zbrojne po to, żeby aresztować ich członków. Dlatego też rząd emigracyjny wystąpił z inicjatywą, żeby stworzyć pod jednym sztandarem front wspólnej walki z wrogiem i udało się. Przystąpiła do niego zdecydowana większość organizacji. Poza tymi strukturami działały tylko wojska skrajnej lewicy i skrajnej prawicy” – mówi Robert Krakowiak, historyk pracujący w ZPO w Stadnickiej Woli.
REKLAMAArmia Krajowa stała się najliczniejszym wojskiem okupowanej Europy – „W szczycie liczyła w 1944 roku prawie 400 tysięcy żołnierzy. Dokonano ponad 100 tysięcy akcji zbrojnych, z czego ponad 6 tysięcy możemy uznać za regularne bitwy […] Najważniejsze, najbardziej znane akcje polskiej Armii Krajowej, to oczywiście znana z kart lektury akcja pod Arsenałem, zamach na wyższego dowódcę SS i policji Hansa Kutschere, czy skuteczne zahamowanie wysiedleń na Zamojszczyźnie” – opowiada Robert Krakowiak.
W wydarzeniu uczestniczyli burmistrz miasta i gminy Końskie Krzysztof Obratański, wiceburmistrzowie Krzysztof Jasiński i Marcin Zieliński, starosta konecki Grzegorz Piec z zarządem, przedstawiciele Koneckiego Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej na czele z jego prezesem Andrzejem Kosmą i jego zastępcą Tomaszem Słoką oraz uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Końskich, Szkoły Podstawowej nr 2 w Końskich oraz Szkoły Podstawowej ze Stadnickiej Woli. Pod pomnikiem złożono białe oraz czerwone znicze, a także piękny wieniec z kwiatów.
Żołnierze Armii Krajowej okupili walkę za kraj wielkim poświęceniem – „Sytuacja kraju, a zwłaszcza żołnierzy polskiego podziemia była dramatyczna, a czasami tragiczna, dlatego, że ci, którzy wypędzili stąd okupantów niemieckich narzucili własne prawa, a obrońców ojczyzny traktowali jak zbrodniarzy […] Jeżeli ich walka ma mieś sens, to musimy o tym pamiętać. Dlatego spotykamy się tutaj pod tym pomnikiem, dlatego obchodzimy konecki wrzesień, dlatego chciałbym, żebyście Wy, w szkołach, w rodzinach, te pamięć pielęgnowali i żeby ten dzisiejszy dzień również przyniósł wspomnienie, że odwiedziliście tych, którzy przyczynili się do spokoju, w którym możemy korzystać z dobrodziejstw pokoju i nauki, bo znaczna część tego, co tutaj mamy znajduje początek w tamtych dniach i tamtych decyzjach, w tamtym bohaterstwie i wyrzeczeniach” – mówi burmistrz Krzysztof Obratański.
Pomnik partyzantów na koneckim cmentarzu to miejsce symboliczne. To właśnie tam spoczywają szczątki tych, którzy polegli broniąc naszej ojczyzny. Ta niezwykła uroczystość to podziękowanie oraz oddanie należytej czci osobom, które przyczyniły się do wyrwania Polski z rąk okupantów.
Warto dodać, że w przeddzień tego wydarzenia, w niedzielę w kolegiacie Św. Mikołaja w Końskich odprawiona została msza święta upamiętniająca żołnierzy Armii Krajowej walczących za wolność naszego kraju.
Zdjęcia: