Gdy dziecko przebywa w brzuchu mamy, musi otrzymywać określoną dawkę tlenu. Jednak nie zawsze tak się dzieje: bywa, że ciśnienie cząsteczkowego tlenu we krwi tętniczej ulega znacznemu obniżeniu. Skutkiem takiego zaburzenia może być zamartwica płodu, czyli innymi słowy niedotlenienie wewnątrzmaciczne. Czym grozi ono dziecku oraz w jaki sposób rodzice mogą otrzymać rekompensatę od lekarza, który nie zapobiegł hipoksji? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.
REKLAMADłuższy brak dostępu do tlenu może być tragiczny w skutkach. Czym grozi niedotlenienie?
REKLAMAKonsekwencje związane z wystąpieniem zamartwicy są bardzo poważne. Im dłużej płód nie może pobierać tlenu, tym większy wpływ ma to na jego organizm. Długotrwała zamartwica może doprowadzić do uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego, a także do zmian w mózgu i w najgorszym wypadku – do śmierci. W wyniku niedotlenienia, dziecko po urodzeniu może być niepełnosprawne, wymagać stałej opieki i codziennej rehabilitacji. Wśród powikłań zamartwicy trwającej krótko, wymienia się między innymi zaburzenia ruchowe, upośledzenia narządowe obejmujące głównie wzrok i słuch oraz padaczkę, choć to wciąż nie wszystkie konsekwencje. Co ważne, w wielu przypadkach można ich uniknąć, diagnozując niedotlenienie wewnątrzmaciczne odpowiednio szybko.
Nieprawidłowa interpretacja wyniku KTG to błąd medyczny, za który przysługuje odszkodowanie
We współczesnym położnictwie badanie KTG odgrywa ogromną rolę w monitorowaniu pracy serca płodu. Jego nieprawidłowy wynik wskazujący na niedotlenienie, stanowi bezpośrednie wskazanie do natychmiastowego wykonania cesarskiego cięcia. Zwlekanie z decyzją o CC, podobnie jak zlekceważenie zielonych wód płodowych, uznaje się za poważny błąd medyczny. Lekarz, który się go dopuści, staje się współwinny skutków zamartwicy. Konsekwencji nie uniknie on również wówczas, gdy mimo nieprawidłowości w zapisie KTG, nie podejmie żadnych działań.
W sytuacji, gdy dojdzie do popełnienia fatalnego w skutkach błędu medycznego, warto wystąpić o zadośćuczynienie. Rekompensata finansowa dla poszkodowanych pacjentów zostanie wypłacona przez Ubezpieczyciela, lekarza lub szpital – wszystko zależy od okoliczności. Najkrótszą drogą do uzyskania należnego świadczenia jest skorzystanie ze wsparcia profesjonalistów. W Ośrodku Pomocy Poszkodowanym działają prawnicy, których specjalnością są odszkodowania za błędy medyczne. Skorzystanie z ich reprezentacji pozwoli możliwie szybko otrzymać godne odszkodowanie za tragedię, której można było zapobiec. Jeżeli zachodzi prawdopodobieństwo, że przy porodzie doszło do zaniedbań ze strony lekarza lub innych członków personelu, warto zgłosić się do specjalistów i sprawdzić, jakie mamy szanse na uzyskanie odszkodowania za błąd medyczny.
Materiał partnera