REKLAMA

Okulary, krem z filtrem i ubezpieczenie. Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo w trakcie wakacyjnej przygody?

Lato to czas, kiedy możemy odpocząć, zrelaksować się, przeżyć przygodę. Jednak wakacje pozostają udane przede wszystkim dla tych, którzy wiedzą jak chronić się przed niebezpieczeństwem. Także na drogach.

REKLAMA

Wakacje kojarzą się ze słońcem, wodą, podróżą… Niestety wszystkie te skojarzenia można powiązać z konkretnymi zagrożeniami: oparzenia słoneczne, utonięcia, wypadki drogowe i kolizje. W pełni zadowoleni z urlopu wracają głównie ci, których nie dotknęło żadne z wymienionych niebezpieczeństw.

REKLAMA

Nie tylko krem z filtrem i okulary

W sieci znajdziemy liczne porady, jak ustrzec się przed szkodliwym działaniem słońca. Intensywne promienie słoneczne potrafią zniszczyć nasz wzrok. Dlatego dobrze zaopatrzyć się w okulary przeciwsłoneczne i czapkę z daszkiem. Promieniowanie słoneczne negatywnie oddziaływuje również na naszą skórę. Brak stosownej ochrony w postaci kremu z odpowiednio dobranym filtrem może powodować oparzenia, przebarwienia czy odbarwienia, a nawet nowotwór skóry.

Jednak myśląc o naszym komforcie i bezpieczeństwie podczas wakacyjnej przygody nie należy ograniczać się wyłącznie do oczu i skóry. Zważywszy na wzmożony ruch na drogach, warto pamiętać o ubezpieczeniu komunikacyjnym. Tym bardziej, że o wypadek w trakcie wakacji nie trudno. -Aż 28,3% wszystkich wypadków ma miejsce latem – przypomina ekspert serwisu ubezpieczeniowego ranking-assistance.pl.

W drodze na wakacje

Dlaczego latem dochodzi do tak wielu zdarzeń drogowych? Skąd tak fatalne statystyki? Powodem jest wzmożony ruch. Zapchane trasy i pośpiech sprzyjają wypadkom i kolizjom.

Podstawową ochronę ubezpieczeniową zapewnia nam obowiązkowe ubezpieczenie OC, które chroni nas w razie, gdybyśmy spowodowali wypadek lub kolizję. Dzięki OC, nasz ubezpieczyciel zatroszczy się o odszkodowanie dla osób, które ucierpią z naszej winy.

Jeśli natomiast zależy nam na ubezpieczeniu się na wypadek uszkodzenia własnego pojazdu, konieczne okazuje się zawarcie dodatkowego ubezpieczenia AC.

Wyróżniamy dwa podstawowe warianty ubezpieczenia AC:

  • Autocasco mini – ubezpieczenie obejmuje wyłącznie kradzież, szkody powstałe wskutek żywiołów czy szkodę całkowitą;
  • Autocasco all risks – ubezpieczenie obejmuje najszerszą ochronę ubezpieczeniową, bez wydarzeń wymienionych w wyłączeniach odpowiedzialności.

Zakres autocasco zależy od warunków zawartej umowy. Standardowe AC obejmuje zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne uszkodzenia pojazdu. Pakiet AC można rozszerzyć o ubezpieczenie szyb, opon, bagażu, przewożonego sprzętu elektronicznego, fotelika dla dziecka itd.

Jedną z zalet ubezpieczenia AC jest ochrona na wypadek szkód spowodowanych załamaniem pogody. Takie ubezpieczenie może przydać się latem, kiedy burze nie należą do rzadkości, a nasze auto częściej parkujemy na powietrzu.

Na wakacje – assistance

Jednak nie wszystkie kłopotliwe sytuacje mają przyczyny zewnętrzne, jak inni kierowcy czy warunki pogodowe. Bywa, że kierowcy sami sprowadzają na siebie nieszczęście, na przykład przez własne gapiostwo.

Wyobraź sobie sytuację, kiedy nagle skończy Ci się paliwo, ponieważ zapomniałeś zatankować. Gdzieś zgubiłeś kluczyki do auta lub zatrzasnąłeś je w jego wnętrzu. Jeśli posiadasz odpowiednie ubezpieczenie assistance, ubezpieczyciel pomoże Ci wyjść z tej opresji.

W ramach dodatkowego ubezpieczenia assistance, firma ubezpieczeniowa zapewnia pomoc informacyjną, techniczną, medyczną czy prawną. Ubezpieczyciel może zorganizować holowanie zepsutego pojazdu, naprawę samochodu w miejscu awarii czy dowóz paliwa. Natomiast dzięki usłudze samochodu zastępczego, uzyskujemy możliwość kontynuowania wakacji, gdy stan naszego auta już na to nie pozwala. Niekiedy w zakres ubezpieczenia assistance wchodzi pomoc tłumacza, co bywa szczególnie przydatne podczas zagranicznych podróży.

Jeśli wyjeżdżasz na wakacje za granicą, pamiętaj, żeby sprawdzić, czy w miejscu, gdzie się wybierasz Twoje ubezpieczenie assistance pozostaje aktywne. Bywa, że towarzystwo ubezpieczeniowe może nie zrealizować pomocy na terenie konkretnych państw. Jakie to państwa? Szczegóły znajdziesz w ogólnych warunkach ubezpieczenia.

Na rynku dostępne są krótkoterminowe ubezpieczenia assistance. Ich długość trwania to 7, 14 30 dni lub 6 miesięcy. Jeśli więc nie masz jeszcze dodatkowego ubezpieczenia assistance, możesz je wykupić z myślą o kilkudniowym wyjeździe czy też mając na uwadze całość letniego sezonu. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule: Jak wybrać najlepsze assistance?

artykuł sponsorowany

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *