Podczas XII sesji Rady Gminy Radoszyce głównym punktem było przyjęcie przez radnych projektu przeprowadzenia konsultacji z mieszkańcami w sprawie nadania statusu miasta Radoszyce.
REKLAMAOd dawna mówiło się o ambicjach radoszyczan by znów stać się miastem. Przypomnijmy, że miejscowość ta prawa miejskie posiadała jeszcze w XIX wieku. Po niemal pięciuset latach w 1869 roku zostały one jednak utracone. Temat stania się miastem powrócił jeszcze w połowie XX wieku. Nie udało się. W tym okresie miastem został między innymi Stąporków.
Teraz jest duża szansa na to by wiejska gmina przekształciła się w miejsko-wiejską. Radoszyce spełniają wszystkie wymagania formalne, między innymi te dotyczące liczby mieszkańców (obecnie około 3400 osób), czy centrum miasteczka (w tym przypadku tę rolę pełniłby skwerek i jego okolice). Inną przesłanką, która pozwala starać się o prawa miejskie jest ich posiadanie w przeszłości – to również wymóg w przypadku Radoszyc spełniony.
REKLAMAPozostają więc kwestie społeczne. Po konsultacjach, o których dziś zdecydowali radni musi okazać się, że przeważająca liczba miejscowej ludności jest za. –„To jest niezwykle ważne, bo ludzie mogą obawiać się, że stracą pewną część wiejskich przywilejów. Jednak najnowsza perspektywa unijna przewiduje większą liczbę środków dla małych miasteczek, a nie dla wsi. Dlatego będę przekonywał każdego z mieszkańców osobno, że dzięki temu przekształceniu możemy tylko zyskać. To są realne pieniądze, które pójdą za tym, że staniemy się miastem.” – mówi nam Wójt Radoszyc, Michał Pękala.
Następnie pozytywną opinię powinien wydać Wojewoda Świętokrzyski. Procedura nadawania praw miejskich trwa w naszym kraju od 1 do 3.5 lat.
AKTUALIZACJA: Radni jednogłośnie opowiedzieli się za przeprowadzeniem konsultacji społecznych w sprawie nadania Radoszycom praw miejskich.
„Szanowni Państwo. Gwarantuje, że nic o Was bez Was. Jeżeli ludzie, zdecydowana większość naszych mieszkańców nie opowie się za tym by Radoszyce stały się miastem to my nie podejmiemy żadnych działań. Chcę zapewnić, że będąc mały miasteczkiem nic nie stracimy, nawet dodatku wiejskiego dla nauczycieli.” – zakończył wójt Pękala.
Do tematu powrócimy.
Zdjęcia: