REKLAMA

2016 w Końskich: Bez nowej targowicy i stadionu, ale w końcu z dworcem autobusowym? [wideo]

Wieloletnia Prognoza Finansowa to drugi co do ważności dokument dla każdego Samorządu. Przyjrzeliśmy się takiej prognozie dla miasta i gminy Końskie na lata 2016 – 2025.

REKLAMA

Oczywiście w związku z nowym rokiem zainteresowaliśmy się przede wszystkim pozycjami, na które w 2016 roku przeznaczone będą największe kwoty pieniężne. I tak gmina wyda 2 miliony złotych na dopłaty do ścieków. Uzbrojenie osiedla przy ulicy Południowej tak by wzrosła tam wartość działek to inwestycja, która pochłonie 1,5 miliona w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Milion złotych zostanie włożony w budowę hali gimnastycznej przy Gimnazjum na ulicy Partyzantów. Kolejne 2,5 miliona miasto zainwestuję w tę halę w roku 2017. To jednak nie będzie zwykła sala do gimnastyki. Jej budowa jest sprytną próbą obejścia unijnych przepisów, które nie przewidują już dofinansowywania kultury. Władze Końskich chcą zbudować halę z dotacji – oficjalnie ma ona być ukierunkowana na sport szkolny, ale poza nim pełnić będzie zupełnie inną funkcję.

„Hala jest tak aranżowana by tak naprawdę w pierwszym rzędzie pełnić funkcję hali widowiskowej. Hali z dużą widownią, która będzie liczyła nieco ponad sześćset miejsc z możliwością powiększenia do ponad tysiąca. Ze sceną i z takim zaprojektowaniem wnętrza by gwarantowało właściwości akustyczne niezbędne do organizowania wystąpień teatralnych, koncertów.” – opowiada burmistrz Krzysztof Obratański.

REKLAMA

W wieloletniej prognozie finansowej gminy Końskie znajdziemy też przebudowę dróg w Koczwarze za 750 tysięcy, budowę ul. Pułaskiego w Końskich oraz doinwestowanie dużych remontów drogowych w samym mieście: ronda u zbiegu ulic Staszica i Armii Krajowej, a także remontu Wojska Polskiego. Z tej drugiej inwestycji docelowo ma wykształcić się… dworzec autobusowy. Ostatnio mówił o tym burmistrz Obratański:

„Przebudowa ulicy Wojska Polskiego wraz z docelowym przejściem ciągiem pieszo-jezdnym pod wiaduktami kolejowymi ma otworzyć możliwość przekształcenia dzisiaj istniejącego parkingu strzeżonego w nowy dworzec autobusowy, ponieważ nie mamy takowego. Dzisiaj jednym z ważniejszych problemów jest rozproszony system przystanków. Zdarzają się sytuacje, że przystanki przesiadkowe są w różnych miejscach.”

Rondo Wojska Polskiego

W 2016 roku miasto przeznaczy 700 tysięcy na rewitalizację centrum – głównie na plany i projekty. To zadanie w kolejnych latach będzie kosztować aż 10 milionów. Prowadzony ma być też dalszy remont Urzędu Miasta i Gminy. 1,3 miliona przeznaczona na remonty bądź budowę dróg i parkingów – być może w tej kwocie znajdują się pieniądze na stworzenie parkingu obok Społem przy ulicy Spółdzielczej. Wiadomo też, że póki co władze nie odchodzą od koncepcji odnowy zbiornika wodnego w Sielpi, choć w 2016 roku to zadanie będzie rozgrywać się wyłącznie w sferze projektów i planów.

W prognozie znajdziemy jednak i zapisy, które mieszkańcom mogą spodobać się mniej. W najbliższym czasie na pewno nie powstanie szkoła w Kopaninach. W ciągu nadchodzących miesięcy co najwyżej zostaną wykonane do niej plany, a burmistrz tłumaczy to zmianami na samej górze władzy, w Ministerstwie Edukacji.

„Sądząc z tempa prac nad ustawami w Sejmie, gdy mamy zapowiedzi, że w marcu zostanie to przygotowane to może to oznaczać, że w marcu zostanie to przyjęte. Im szybciej zostanie to rozstrzygnięte to z naszego punktu widzenia lepiej. Jeśli zmiany pójdą w kierunku zapowiadanym i będziemy mieć szkoły ośmioklasowe to wzrośnie uzasadnienie dla budowy Szkoły Podstawowej w Kopaninach. Musimy mieć świadomość, że gdybyśmy dzisiaj mieli budować tę szkołę to według dziś istniejącego systemu oświaty zaprojektowalibyśmy placówkę sześcioklasową, zanim byśmy ją wybudowali to być może mielibyśmy już szkoły ośmioklasowe. W związku z tym wolę poczekać i proponuję Państwu odrobinę cierpliwości.”  – mówi Obratański.

W dokumencie zapowiadającym przyszłe inwestycje nie znaleźliśmy też zapisu o remoncie miejskiej targowicy, choć w rozmowie z nami włodarze miasta zapewniali, że to stan przejściowy, a pomysł powróci w zmienionej formie. Jeśli słyszeliście Państwo kiedyś o powstaniu stadionu lekkoatletycznego na miejscu obecnego OSiR-u przy ulicy Południowej to nie są to bajki. Taki plan istnieje gdzieś wśród dokumentów, ale w Wieloletniej Prognozie Finansowej milion złotych na budowę stadionu zapisany jest dopiero na 2019 rok! Przypomnijmy, że o rozpoczynaniu budowy w tym miejscu słyszeliśmy już zarówno podczas poprzedniej kadencji burmistrza Obratańskiego, jak i w trakcie sprawowania władzy przez jego poprzednika, Michała Cichockiego.

W 2016 roku Gmina Końskie na inwestycje ma wydać łącznie około 16 milionów złotych.

Obiekty sportowe2

 

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *