REKLAMA

Zdejmujemy maski. Rusza kultura, wesela, siłownie. Co w powiecie? [wideo]

IV etap odmrażania życia społecznego i gospodarczego, które tkwiło w miejscu w skutek epidemii powoli zostaje wprowadzany. Od 30 maja i 6 czerwca czekają nas istotne zmiany. My sprawdzamy co zmieni się w powiecie koneckim. 

REKLAMA

Od 30 maja w przestrzeni publicznej nie będziemy musieli nosić maseczek, należy zachować jednak dwumetrowy odstęp od innych. Jest też druga możliwość – jeżeli nie chcemy zachowywać dystansu to możemy, ale w tym przypadku musimy zasłaniać nos i usta. Maseczki będą obowiązkowe w miejscach, gdzie ciężko jest zachować dystans społeczny, np. w sklepach czy kościołach. Jedynie w województwach śląskim, wielkopolskim i łódzkim pozostanie obowiązek noszenia maseczek także w przestrzeni publicznej.

Od 30 maja nie będą obowiązywały maksymalne ilości osób w sklepach i gastronomii, konieczne jest tam jednak noszenie maseczek. Od 31 maja następuje zniesienie limitu wiernych w kościele, ale maseczki i dwumetrowy dystans mają być zachowane.

REKLAMA

Obowiązek zasłaniania nosa i ust dalej będzie obowiązywać w miejscach wymienionych powyżej, a także w: kinach, teatrach, urzędach, autobusach i tramwajach.

Z ogromną ulgą odetchnąć mogą narzeczeni oraz przedsiębiorcy związani z branżą ślubną – od 6 czerwca powracają wesela i będą one odbywać się bez maseczek. Natomiast limit gości wynosi 150 osób. W powiecie koneckim wiele par „czerwcowych” przeniosło swoje uroczystości, ale jak udało nam się dowiedzieć – powracają opuszczone wcześniej daty lipcowe, sierpniowe oraz wrześniowe.

Od 30 maja powraca gastronomia w hotelach i miejscach noclegowych. Od 6 czerwca wszystkie baseny, siłownie i kluby fitness. U nas oznacza to choćby otwarcie pływalni w Końskich oraz tej w Czarnieckiej Górze

„Jak widać basen jest przygotowywany do otwarcia. Dzisiaj były pobrane próbki wody do badań, wyniki będą około wtorku-środy i praktycznie basen jest gotowy do otwarcia. Czekamy tylko na klientów […] Z wytycznych, które dostaliśmy około dwóch tygodni temu wynikało, że około 1/4 do 1/3 przepustowości, osób może korzystać jednocześnie z basenu. Czyli jak basen był wcześniej na 55 osób to w granicach 12-15 osób teraz mogłoby korzystać… Nie wiemy jednak czy to będzie podtrzymane. Zobaczymy czy jeszcze dostaniemy jakieś nowe wytyczne, czy nie. Są też informacje o dezynfekcji i tak dalej, szafki muszą być po każdym zdezynfekowane, muszą być zachowane odległości między jednym a drugim klientem” – mówi Artur Ziółkowski, p.o. Dyrektora Pływalni Miejskiej w Końskich.

Powrót do pracy zapowiadają osoby związane z siłowniami i branżą fitness, które dotychczas radziły sobie w różny sposób –„Od momentu zamknięcia od razu uruchomiłam zajęcia online. Cieszyły się dosyć dużą popularnością. Dziewczyny bardzo chętnie ćwiczyły, wcześniej wypożyczyłam sprzęt by dziewczyny i chłopaki mieli z czego korzystać […] Radziliśmy my sobie w warunkach domowych. Później, dużo później kiedy już można było korzystać z pleneru i najpierw to było 6 osób na obiekcie sportowym, teraz już jest 14 osób to wyszliśmy na zewnątrz. Na tyle na ile było to możliwe trenowałyśmy na boisku Szkoły w Stadnickiej Woli, teraz na Orliku na Brodach. Plener jest bardzo fajny, wszystkim się podoba, oczywiście dopóki jest pogoda” – tłumaczy Monika Cholewińska z Balans Fitness Klub Końskie.

Branża związana z ruchem i zdrowym trybem życia z tygodnia na tydzień traciła finansowo mimo poszukiwania różnych rozwiązań –„Niektóre większe kluby zaangażowały się w taką szeroką akcję online i normalnie sprzedawały karnety na zajęcia online. Również zaangażowały się w akcje benefitu, czyli realizowały kartę multisportu. Ja nie. Końskie ma za małą rotację klientów by to miało sens. Zajęcia online były gratis. Bardzo wdzięczna jestem tym dziewczynom, które zdecydowały się na niezawieszanie karnetu. Ja rozliczałam karnety, zwracałam środki tym osobom, które nie mogły wziąć udział w zajęciach online i chciały się rozliczyć ja to robiłam i oddawałam pieniądze. Sporo dziewczyn zdecydowało, że te zajęcia wystarczają, a ćwiczyłyśmy codziennie, bo zajęcia były od poniedziałku do piątku […] Dodatkowo ja się nie zdecydowałam na żaden zarobek: ani online, ani w inny sposób”  – dodaje Cholewińska.

Jak będzie wyglądało korzystanie z basenów, siłowni i klubów fitness po 6 czerwca? Tego tak naprawdę na ten moment nikt nie wie, bo nie opublikowano gotowego rozporządzenia –„6 czerwca to jest sobota, a ja w sobotę nie otworzę. Otworzę w poniedziałek. Myślę, że pierwszy tydzień lub dwa to będzie taki okrojony grafik, zobaczymy jak będzie z frekwencją. Tak naprawdę nie oszukujmy się – branża fitness jest praktycznie po sezonie. On trwa właściwie do połowy czerwca w takim pełnym wymiarze, a później działamy na pół gwizdka. Zaczynanie niemal w połowie czerwca trochę mija się z celem. W związku z tym, że się stęskniliśmy za sobą to mam nadzieję, że jakaś grupa się zbierze. Na pewno spróbujemy wystartować z przynajmniej 3 dniami w tygodniu, a potem zobaczymy. Zobaczymy jak pójdą zapisy, ile będzie chętnych i przede wszystkim wszystko zależy od tego jakie będą wytyczne […] Zapraszamy na pewno. Jeśli będzie moc, energia, to my jesteśmy przygotowani absolutnie na wszystko. Wszyscy instruktorzy czekają i mam nadzieję, że uda się ruszyć pełną parą”  – mówi nam Monika Cholewińska.

Od 6 czerwca mogą ruszyć także: kina, teatry, opery, balet, sale zabaw i parki rozrywki, sauny, solaria, salony masażu i tatuażu. Czy to oznacza, że w naszym regionie w pełni działalność wznowią ośrodki kultury? Jak się okazuje wszystko zależy od zarządcy daną jednostką. Jak sytuacja będzie wyglądać w Końskich? O tym mówi Piotr Salata, dyrektor Miejsko-Gminnego Domu Kultury:

„Próbujemy od 1 czerwca, czyli od najbliższego poniedziałku uruchomić jakieś zajęcia. Będą to na początek zajęcia indywidualne i przeznaczone dla tych, którzy jeszcze przed epidemią w tych zajęciach uczestniczyli. Oni mogą się z nami kontaktować. Mogą wyrażać akces uczestnictwa w takich zajęciach. Jeżeli są to osoby niepełnoletnie to rodzice i opiekunowie muszą wypełnić stosowne oświadczenie, które będzie pozwalało na uczestnictwo. Głównie będą zajęcia indywidualne, ale… jeśli mamy warunki by były zachowane odległości to wtedy maksymalnie cztery osoby mogą uczestniczyć i tak będzie np. na zajęciach z ceramiki. Oczywiście o wszystkich warunkach, które trzeba spełnić by w zajęciach uczestniczyć będziecie Państwo mogli się dowiedzieć z naszej strony internetowej”  –  tłumaczy Piotr Salata.

Szczegóły dotyczące zapisów na zajęcia znajdziecie na dkkonskie.pl  oraz na fanpage Domu Kultury (TUTAJ). O imprezach kulturalnych póki co nie ma mowy. Co prawda od soboty 30 maja w przestrzeniach otwartych dozwolona jest organizacja zgromadzeń, w których bierze udział do 150 osób. Jednak tutaj ostateczna decyzja należy do lokalnego Sanepidu oraz do władz samorządowych. Na ten moment nikt z organizacją małych wydarzeń nie wychyla się przed szereg.

Zmiany nastąpią także w Centrum Kultury i Aktywności Lokalnej w Gowarczowie. Jak informuje nas dyrektor jednostki Elwira Sibiga do tej pory w CKiAL Gowarczów część zajęć stałych odbywała się on-line, a cała działalność twórcza przeniesiona była do przestrzeni internetowej – na nowo powstałym kanale youtube (TUTAJ) prezentowane są specjalnie przygotowane tutoriale oraz skróty z archiwalnych wydarzeń. Z okazji Dnia Mamy zaprezentowane zostały 22 portrety mam stworzone w ramach wirtualnych zajęć przez uczestników w wieku od 4-14 lat. W czwartek 28 maja premierę ma „Poranek z poezją”, gdzie prezentowana będzie twórczość lokalnych autorów oraz wybrane przez nich ulubione liryki. 1 czerwca na kanałach yt i fb pojawi się też niespodzianka dla najmłodszych oraz filmik z III Przeglądem Form Artystycznych i Sportowych dzieci i młodzieży z gminy. Aktualnie trwają konsultacje z uczestnikami i ich rodzicami oraz tworzony jest grafik umożliwiający odmrożenie zajęć artystycznych w budynku CKiAL. Z początkiem czerwca przewidywany jest powrót zajęć indywidualnych oraz grupowych (do 4 uczestników) z zachowaniem obowiązujących procedur sanitarnych. W Gowarczowie rozpoczyna się też realizacja projektu „Spotkanie z kulturą regionu” na które ośrodek otrzymał dofinansowanie z Narodowego Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska 2020 – program realizowany będzie do końca września bieżącego roku. Oferta wakacyjna dostosowana zostanie do panujących wymogów sanitarnych – na ten moment pracownicy CKiAL  jeszcze nie są w stanie określić formy zajęć w tym wolnym czasie.

Również Stąporków rozpoczął odmrażanie placówek kulturalnych na swoim terenie. Od 11 maja w Miejsko Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Stąporkowie swoją działalność wznowiła Biblioteka Publiczna. Jest ona otwarta dla czytelników w dni powszednie w godzinach od 9:00 do 14:00, jednorazowo każdy ma możliwość wypożyczenia 3 książek. W Stąporkowie również umożliwiono zwrot pozycji wypożyczonych w filii biblioteki w Czarnej. Po blisko dwóch miesiącach od zamknięcia w Dzień Matki swoje podwoje otworzył także Stadion Miejski w Stąporkowie. W przeciwieństwie do innych jednostek kultury póki co nie startują zajęcia w stąporkowskim DK-u. Dalsze odmrażanie działalności MGOKiS zależeć będzie w dużej mierze od zainteresowania mieszkańców gminy zajęciami oraz od stanu epidemicznego w kraju. Wszystkie informacje dotyczące dalszych wznowień działań MGOKiS w Stąporkowie publikowane są na bieżąco na ich facebookowym fanpage (TUTAJ).

W Stąporkowie obowiązują nowe normy sanitarne.

Szczegółowe wytyczne tak naprawdę jeszcze nie są znane – czy to w przypadku kultury, basenów, wesel, czy klubów fitness. Przedsiębiorcy zajmujący się poszczególnymi branżami powinni szukać ich w najbliższych dniach na stronach internetowych Głównego Inspektoratu Sanitarnego. To właśnie ta jednostka opracowuje obecnie szczegółowe plany.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *