REKLAMA

Pierwsza pomoc online z ratownikiem dla uczniów szkół z powiatu [wideo]

W placówkach oświatowych w związku z epidemią koronawirusa nie mogły się odbyć tradycyjne zajęcia z udzielania pierwszej pomocy z ratownikiem. Szkoły z Fałkowa oraz Stąporkowa poprosiły więc ratownika medycznego Marcina Pytlosa o nagranie krótkiego, instruktażowego filmiku, który przedstawi, jak prawidłowo wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową. Film znajdziecie poniżej.

REKLAMA

„Nie udało się z dziećmi spotkać i zrobić tego w sposób standardowy ze względu na epidemię, więc dyrektorzy szkół z Fałkowa oraz Stąporkowa poprosili mnie o nagranie takiego filmiku instruktażowego” – opowiada nam Marcin Pytlos.

Celem filmiku jest przypomnienie dzieciom zasad pierwszej pomocy przed wakacjami, by w trakcie odpoczynku wiedziały, jak mają się zachować w sytuacjach, w których niezbędne jest udzielenie komuś pomocy.

REKLAMA

W klipie ratownik przedstawia, jak powinniśmy wykonać prawidłową resuscytację krążeniowo-oddechową. Marcin Pytlos radzi, by zawsze mieć przy sobie parę jednorazowych rękawiczek, które w takiej sytuacji są niezwykle przydatne. Najpierw należy sprawdzić, czy wokół poszkodowanego jest bezpiecznie. Jeśli nie – oddalamy się i wzywamy odpowiednie służby. Jeśli tak – sprawdzamy, czy osoba jest przytomna wołając i potrząsając za ramię. Jeżeli osoba nie reaguje prosimy o pomoc, a sami udrażniamy drogi oddechowe.

Następnie sprawdzamy przez 10 sekund oddech poszkodowanego przystawiając policzek do jego ust i patrząc się na klatkę piersiową. Sprawdzamy oddech trzema zmysłami – słuchem, dotykiem i wzorkiem. Patrzymy, czy unosi się klatka piersiowa, na swoim policzku czujemy wydychane powietrze, słuchamy też, czy osoba oddycha. Jeśli przez 10 sekund nie wyczujemy dwóch oddechów uznajemy poszkodowanego za osobę nieprzytomną nieoddychającą. W przypadku, gdy osoba oddycha, układamy ją w pozycji bezpiecznej ustalonej. Jeśli nie – należy zadzwonić na pogotowie ratunkowe pod numer 999. Podajemy dyspozytorowi lokalizację oraz mówimy, jaki jest stan osoby. Nie rozłączamy się pierwsi, dyspozytor może zadać dodatkowe pytania.

Następnie wyznaczamy miejsce, w którym będziemy uciskać. Ręce w łokciach muszą być wyprostowane. Należy ucisnąć klatkę piersiową 30 razy na głębokość od 5 do 6cm w tempie od 100 do 120 uciśnięć na minutę. Potem odchylamy głowę poszkodowanego, zatykamy nos i robimy dwa wdechy. Jeżeli nie mamy maseczki nie jest konieczne robienie wdechów – najważniejsze jest uciskanie. Robimy to do momentu, gdy osoba odzyska przytomność, przyjadą służby medyczne, miejsce przestanie być bezpieczne lub opadniemy z sił.

Film instruktażowy powstał w skutek prośby dyrektorów Szkoły Podstawowej w Fałkowie oraz Szkoły Podstawowej nr 1 w Stąporkowie, jednak ratownik kieruje go do wszystkich uczniów z całego powiatu.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *