W dniach od 28 do 31 sierpnia odbył się konkurs online Starostwa Powiatowego w Końskich na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Taka forma konkursu była spowodowana odwołaniem „Dożynek Powiatowych 2020”, spotkała się jednak z ogromnym zainteresowaniem internautów. W czwartek 3 września konkurs został rozstrzygnięty, a internauci jako najlepszy uznali wieniec z Wyszyny Fałkowskiej, jednak został zdyskwalifikowany, a nagrodę główną otrzymał wieniec z Bębnowa.
REKLAMAW konkursie uczestniczyło 12 zespołów wieńcowych. Zasady były bardzo proste – każdy zgłoszony wieniec został sfotografowany, a następnie wszystkie zdjęcia zostały opublikowane na fanpage’u Starostwa. Pod postem na najpiękniejsze wieńce głosowało niemal 5 tysięcy osób!
Komisja Oceniająca w składzie: Lucyna Ziętek (przewodnicząca komisji, reprezentująca Starostwo Powiatowe w Końskich), Jolanta Krupa (reprezentująca Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach) oraz Maciej Chłopek (reprezentujący Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu) wyłoniła 3 zwycięzców z największą ilością otrzymanych polubień.
REKLAMANajwiększe uznanie w oczach internautów zdobył wieniec dożynkowy wykonany przez zespół wieńcowy – Wyszyna Fałkowska z ilością 1 332 polubień, który został zdyskwalifikowany z powodu niespełnienia kryteriów oceny – nie był w kształcie kopuły, stożka czy płaskiej korony, tylko w kształcie ryby i miał nawiązywać do herbu gminy Ruda Maleniecka. Po ogłoszeniu wyników decyzja ta spotkała się z dużym rozczarowaniem osób, które włożyły pracę w stworzenie wieńca, jak i internautów, którzy licznie oddali głosy na wieniec.
Poniżej przedstawiamy zwycięzców oraz ogólne wyniki konkursu z uzyskaną liczbą głosów przez zespoły z poszczególnych miejscowości.
Wyszyna Fałkowska – 1332 (zdyskwalifikowany)
Bębnów – 1112
Kapałów – 672
Radoska – 291
Wąsosz gm. Fałków – 281
Przybyszowy – 239
Proćwin – 226
Czarna – 219
Młotkowice – 206
Sworzyce – 173
Mnin – 147
Modliszewice – 74
Starostwo Powiatowe w Końskich przedstawiło także składy osobowe i sposób wykonania wieńców przez zwycięzców:
– I miejsce – wieniec z Bębnowa:
Podstawa wieńca została wykonana z prosa, jęczmienia i owsa. Do dekoracji podstawy zostały użyte ręcznie wykonane kwiaty z liści kukurydzy i suchotek. Dwa ramiona boczne zostały wykonane z pszenżyta i cztery z pszenicy. Przednia i tylna łza została wypleciona z pszenicy zdobionej zatrwianem i plecionkami ze słomy. Podstawa w środku również została wypleciona ze słomek i ozdobiona kwiatami z zatrwianu. Korona wieńca została wykonana z lnu, wykończona wiankiem z zatrwianu, kopułka i krzyż zostały wykonane z suchotek. Spód korony w środku wieńca wykończono wiankiem z wrzosu, zatrwianu, trawek i udekorowano kwiatami z pestek dyni, słonecznika oraz ozdobiony słomkami i chmielem. Do dekoracji wieńca zostały ręcznie wykonane kwiaty ze słomy, liści kukurydzy, pestek dyni, pestek słonecznika oraz kukurydzy. Do dekoracji również użyto żywych kwiatów słonecznika, kasztanowca (kolczatka), jarzębiny oraz olszyny z owocami i rajskich jabłuszek. Skład osobowy twórców wieńca: Sobczyńska Katarzyna, Duda Teresa, Dolatowska Barbara, Jura Bogusława, Rokita Anna, Kuleta Elżbieta, Milczarek Bożena, Kobalczyk Joanna, Michałowska Monika, Ocetek Krystyna, Szymczyk Jadwiga, Wilk Bogusława, Michałowski Jacek, Dolatowski Mirosław, Duda Henryk oraz Wilk Czesław.
– II miejsce – wieniec z Kapałowa
Wieniec dożynkowy z sołectwa Kapałów powstał dzięki pomysłowi pani, która od wielu lat daje propozycje różnych form i rozmiarów. Tegoroczny wieniec, uwity został zgodnie z dawną tradycją i wymogami konkursowymi, dotyczącymi wieńcy dożynkowych. Konstrukcja wykonana została z drutu o podstawie 100 cm średnicy i wysokości ok 150 cm. Oplot stanowią zbierane latem zboża: żyto, pszenica, owies oraz jęczmień. Do owicia górnej części wieńca użyty został len. Zieloną dekorację zrobiono z barwinku oraz kwiatów zatrwianu. Krzyżyk powstał z fasoli nawleczonej na nitkę i owiniętą wokół konstrukcji. W składzie osobowym w powstaniu wieńca pod przewodnictwem pani Bogusławy Banach, brały udział także panie: Stanisława Świercz, Cecylia Dębska, Zofia Szustak, Maria Świercz, Mariola Nowicka, Anna Popiel, Agnieszka Onoh oraz Weronika Janiszewska.
– III miejsce – wieniec z Radoski
Wieniec ma kształt korony. Podstawę stanowi podwójna obręcz opleciona wszystkimi rodzajami zbóż i ziół z tegorocznych plonów. Od podstawy odchodzą cztery ramiona oplecione odpowiednio pszenicą, owsem, żytem i pszenżytem. Pomiędzy ramionami są trzy pół ramiona z jęczmienia i owsa. W górnej części korona uwita jest z żyta i przyozdobiona zasuszonymi kwiatami pora. Ramiona ozdobione są kwiatami z liści kukurydzy i jarzębiny. Zakończeniem wieńca jest krzyż drewniany obsypany kaszą gryczaną. W centrum umieszczona jest osoba Matki Bożej Królowej Polskich łanów zbóż. Dookoła opleciona świeżo zerwanym wrzosem, na którym ułożony jest chlebek oraz winogrono. Wieniec wiły i obśpiewały: Wioletta Salicka, Zofia Zielińska, Maryla Trojanowska, Ewa Milcarz, Dorota Lipnicka, Magdalena Kędzierska, Zofia Kiełbus, Anna Maciążek i Marianna Dymińska.
– wyróżnienie – wieniec z Wyszyny Fałkowskiej
Wieniec dożynkowy z Wyszyny Fałkowskiej powstał na terenie gminy Ruda Maleniecka gdzie znajdują się liczne stawy hodowlane, to tutaj Franciszek Staff wyhodował karpia królewskiego. Miesiąc temu zrodził się pomysł, że podobnie jak w herbie naszej gminy, tak i w wieńcu znajdzie się ryba, która jest jednocześnie symbolem pierwszych chrześcijan. Zaczęło się gromadzenie zbóż, potrzebnych materiałów, a w ciągu ostatnich dwóch tygodni w miejscowej remizie praca nad wykonaniem wieńca. Podczas prac zaangażowanych było ponad 20 osób. Mężczyźni wykonali podstawę, kobiety i młodzież zajęli się wykonaniem ryby i krzyża. Udało nam się zebrać warzywa i inne płody rolne oraz kwiaty, które posłużyły do dekoracji wieńca. Gdyby nie zaangażowanie dużej ilości osób nie udałoby się ukończyć wieńca. Wspólna praca integrowała zarówno starszych jak i młodzież.
Zdjęcia (Starostwo Powiatowe w Końskich):