Tegoroczne obchody Koneckiego Września były zorganizowane na dużo mniejszą skalę niż w poprzednich latach, a to wszystko ze względu na ryzyko rozprzestrzenienia się koronawirusa. Nie przeszkodziło to jednak samorządowcom z gminy Końskie, którzy w sobotę zorganizowali uroczysty apel poległych pod Pomnikiem Partyzantów na cmentarzu, a w niedzielę odbyła się polowa msza święta w Kolegiacie św. Mikołaja w Końskich. Obchody zostały objęte honorowym patronatem Ministra Obrony Narodowej.
REKLAMAPodczas sobotniego wydarzenia obecni byli członek zarządu Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej Ponury-Nurt Ryszard Patzer, kombatanci z koneckiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej z prezesem Andrzejem Kosmą na czele, przedstawiciele koneckiego oddziału Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego im. gen. Franciszka Gągora z prezesem Andrzejem Nieszpaurem na czele, burmistrz miasta i gminy Końskie Krzysztof Obratański, wiceburmistrzowie Marcin Zieliński i Krzysztof Jasiński, radni miejscy z Przewodniczącym Piotrem Słoką na czele, przedstawiciele powiatu koneckiego ze starostą Grzegorzem Piecem na czele, proboszcz Kolegiaty św. Mikołaja w Końskich ks. dziek. Andrzej Zapart, delegacja leśników z Nadleśnictwa Barycz, przedstawiciele służb mundurowych, partii politycznych i placówek oświatowych. Uroczystościom towarzyszył sztandar Światowego Związku Żołnierzy AK, koła w Końskich.
REKLAMAZgromadzonych pod Pomnikiem Partyzantów powitał wiceburmistrz Końskich Krzysztof Jasiński –„Wszyscy jak tutaj jesteśmy, jesteśmy, bo czujemy taką potrzebę. Tutaj na tej nekropolii odżywa pamięć nas wszystkich i tych wydarzeń sprzed 81 lat. Na tej nekropolii znajdują się prochy tych, którzy walczyli za naszą wolność, którzy oddali swoje życie za to, abyśmy my dzisiaj mogli żyć„ – przemawiał Krzysztof Jasiński.
Wiceburmistrz Jasiński odczytał także nazwiska poległych partyzantów, którym poświęcono pomnik na koneckim cmentarzu. Następnie głos zabrał Krzysztof Obratański. Podkreślił on wagę działań żołnierzy Armii Krajowej, dzięki którym możemy żyć w wolnym i niepodległym państwie.
–„Gdyby nie Armia Krajowa, gdyby nie żołnierze, którzy nie spoczęli na laurach, gdyby nie ci, którzy przeżyli i potem w rodzinnym gronie, a także szerzej wśród wszystkich, którym dane było z nimi się spotkać upowszechniali wiedzę o II Wojnie Światowej, o Polsce Podziemnej, o podziemnej armii. Gdyby nie ci wszyscy ludzie nie powstałaby Solidarność, a dzisiaj nie mielibyśmy do czynienia z Polską wolną, niepodległą i suwerenną. Tym wszystkim chcielibyśmy dzisiaj podziękować. Część z nich jest dzisiaj z nami, ale z drugiej strony. Część z nich jest w sposób specjalny uhonorowana tablicami na tej nekropolii. To honorowi obywatele miasta i gminy Końskie” – przemawiał Krzysztof Obratański.
Burmistrz Końskich zaapelował także do dyrektorów szkół, by wrzesień poświęcili na przypomnienie o honorowych obywatelach miasta i gminy Końskie, którymi są ks. prof. inf. Bonifacy Miązek, ks. prałat Marceli Prawica, Cezary Chlebowski, Antoni Heda ps. „Szary”, mjr Władysław Henzell, Antoni Piwowarski, mjr Janusz Skalski ps. „Lin”, Józef Wroniszewski oraz Jan Wroniszewski.
–„Honorowe obywatelstwo jest czymś szczególnym, co miasta, gminy mogą nadawać, żeby uhonorować wybitne zasługi. Czasem działa to w drugą stronę. Honorowe obywatelstwo jest zaszczytem dla miasta, które takich obywateli ma. Tak w większości przypadków jest u nas. Są też miasta, które ulegając chwilowym modom wybierają na swoich obywateli modne figury, które, jak się okazało, były tylko przejściowymi celebrytami. Historia zweryfikowała ich zasługi i pamięć o nich. My mamy to szczęście, że w żadnym przypadku nie możemy negować zasług, wstydzić się swoich honorowych obywateli, okrywać ich niepamięcią, tak jak to w wielu większych miastach się dzieje. Dlatego przypomnienie honorowych obywateli miasta i gminy Końskie uważam za szczególny obowiązek, bądźmy w tym solidarni, bo zasługują na taką pamięć” – opowiadał burmistrz Końskich.
Następnie uczczono minutą ciszy pamięć o zmarłym sportowcu Piotrze Pytce, a proboszcz Andrzej Zapart odmówił modlitwę za partyzantów, którzy oddali życie za ojczyznę.
Burmistrz Obratański wręczył także pamiątkowy grawerton przedstawicielowi NSZZ Solidarność, który odebrał go w imieniu Przewodniczącej Delegatury Solidarności w Końskich Heleny Obary. Następnie wieńce pod Pomnikiem Partyzantów złożyły przybyłe delegacje: przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy AK, członek zarządu Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej Ponury-Nurt Ryszard Pacer, burmistrzowie miasta i gminy Końskie, radni miejscy z Piotrem Słoką na czele, władze powiatu ze starostą Grzegorzem Piecem na czele, przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości w Końskich, leśnicy z Nadleśnictwa Barycz, harcerze z Hufca ZHP Końskie im. Partyzantów Ziemi Koneckiej oraz komendant PSP Końskie st. kpt. Ryszard Stańczak.
Ostatnim punktem sobotnich uroczystości było zapalenie zniczy przy dębach pamięci na Alei Katyńskiej.
W niedzielę na plac przed Kolegiatą św. Mikołaja w Końskich przybyło wielu wiernych pragnących uczestniczyć w tegorocznym Koneckim Wrześniu. Wśród nich zjawili się kombatanci z koneckiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej z prezesem Andrzejem Kosmą na czele, burmistrz Krzysztof Obratański oraz wiceburmistrzowie Marcin Zieliński i Krzysztof Jasiński. Mszę celebrował ks. dziek. Andrzej Zapart. Uroczystościom, podobnie jak poprzedniego dnia, towarzyszył sztandar Światowego Związku Żołnierzy AK, koła w Końskich.
Zgromadzonych przed ołtarzem polowym powitał burmistrz Krzysztof Obratański –„Ci ludzie, których dzisiaj wspominamy mieli inne zagrożenia. Warto by tamtą miarą dzisiejsze nasze oceniać i według nich miarkować swoje zachowania – szanując swoje zdrowie, szanując zdrowie i życie innych. Pamiętać trzeba, że w przeszłości przeżyliśmy znacznie trudniejsze chwile i bohaterów tamtych dni chcemy dzisiaj przywołać” – przemawiał burmistrz Końskich.
Tematyczną homilię odnoszącą się do bohaterów tamtych dni wygłosił ks. Piotr Ordowicz.
–„Kiedy jesteśmy na cmentarzu musimy zatrzymać się przy Pomniku Partyzanta i wsłuchać w długą listę imion, nazwisk i pseudonimów tych, którzy tam spoczywają. To synowie tej ziemi, to jest krew z waszej krwi, a właściwie to Wy jesteście krwią z ich krwi i kością z ich kości. Oni tu rodzili się, chleb z tej ziemi jedli i za tę ziemię swoje młode życie oddali, dlatego niech Bóg im da teraz w zamian ojczyznę niebieską” – wygłaszał homilię ks. Piotr Ordowicz.
Całość kazania znajdziecie w materiale załączonym poniżej:
W programie Koneckiego Września 2020 początkowo widniał także sobotni przemarsz Kompanii Honorowej Wojska Polskiego, pocztów sztandarowych i delegacji pod Pomnik Partyzantów, a także koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej w niedzielę w Parku Miejskim w Końskich. Ze względu na epidemię koronawirusa te punkty obchodów zostały odwołane.
Zdjęcia:
Sobota – apel poległych:
Niedziela – polowa msza święta:
[…] Bogatą galerię zdjęć oraz obszerną wideorelację podsumowującą tegoroczne obchody Koneckiego Września znajdziecie TUTAJ. […]