REKLAMA

Uczcili honorowych obywateli na dzień przed Koneckim Wrześniem [zdjęcia]

Na dzień przed pierwszym akcentem Koneckiego Września 2021 przedstawiciele gminy Końskie oraz koneckiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej odwiedzili grób braci Józefa Kazimierza i Jana Zbigniewa Wroniszewskich. To honorowi obywatele miasta i gminy Końskie i jedni z inicjatorów wspomnieniowych spotkań, które następnie przekształciły się w historyczną imprezę pod nazwą Konecki Wrzesień. 

REKLAMA

Delegacja w składzie: wiceburmistrz Końskich Krzysztof Jasiński oraz prezes koneckiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Andrzej Kosma udała się do Dąbrówki w czwartek rano, na grobach braci Wroniszewskich złożyła znicze oraz wieńce. Warto dodać, że obaj bracia byli inspiratorami i inicjatorami powstania największych w regionie patriotycznych obchodów.

REKLAMA

Kolejne akcenty Koneckiego Września już w dziś – o 15:00 odbędzie się patriotyczne spotkanie na Alei Katyńskiej w Końskich. Główne obchody zaplanowano na sobotę oraz niedzielę. Szczegółowy harmonogram znajdziecie TUTAJ.

Józef Kazimierz Wroniszewski – Honorowy Obywatel Miasta i Gminy Końskie.

Uczeń tajnych kompletów Liceum w Końskich w czasie II Wojny Światowej.

Działał w koneckiej konspiracji, współorganizator punktu wydawniczego tajnej prasy w Końskich. Członek koneckiej organizacji Armii Krajowej. Żołnierz podziemia, walczący w zgrupowaniu „Robota”. Aresztowany w grudniu 1943 roku.

Jan Zbigniew Wroniszewski – Honorowy Obywatel Miasta i Gminy Końskie.

Uczeń tajnych kompletów Liceum w Końskich w czasie II Wojny Światowej. Ochotnik walczący w Oddziale Wydzielonym Wojska Polskiego mjr „Hubala”. Działał w konspiracji, organizator punktu wydawniczego tajnej prasy w Końskich. Członek koneckiej organizacji Armii Krajowej. Żołnierz Podziemia, walczący w zgrupowaniu „Robota”. Aresztowany w grudniu 1943 roku. Więzień obozu koncetracyjnego w Gusen.

Od lat gromadził i opracowywał materiały poświęcone wojennej historii Końskich i Ziemi Koneckiej. Jest autorem między innymi opracowań:

Końskie i powiat konecki 1939-1945 Cz. 1 Mieszkańcy Końskich w Kampanii Wrześniowej.
Końskie i powiat konecki 1939-1945 Cz. 2 Mała wojna Majora Hubala

Zdjęcia (UMiG Końskie):

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *