Znamy trzy projekty, które zostały wybrane przez mieszkańców w głosowaniu do realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego 2022. Zwycięskimi okazały się inwestycje dotyczące Piły, Wincentowa oraz Końskich.
REKLAMAGłosowanie trwało we wrześniu oraz październiku i oddano w sumie 6165 ważnych głosów –„Z satysfakcją odnotowuję, że zainteresowanie partycypacją w rozstrzygnięciach budżetowych nie słabnie. Mimo, że ilość głosów oddanych łącznie na poszczególne wnioski nie jest tak duża jak w poprzednich edycjach, bo ograniczenia pandemiczne zrobiły swoje, ale prawie 6200 osób, które zdecydowały się oddać głos na jeden z czterech zgłoszonych projektów to mimo wszystko dalej wielkość satysfakcjonująca” – tłumaczy Krzysztof Obratański, burmistrz miasta i gminy Końskie.
Przypomnijmy, że do głosowania dopuszczone zostały cztery zgłoszone przez mieszkańców projekty. Przeprowadzony plebiscyt miał wyłonić trzy najpopularniejsze, na których realizację gmina Końskie zabezpiecza po 100 tysięcy złotych. Wiemy już, że w tej edycji Budżetu Obywatelskiego zwycięskim inicjatywami okazały się:
REKLAMA- Budowa boiska wielofunkcyjnego z funkcją kortu tenisowego w Pile – 1988 głosów
- Ogrodzenie placu rekreacyjno-sportowego w Wincentowe wraz z doposażeniem placu zabaw – 1910 głosów
- Rozbudowa placu rekreacyjno-sportowego o urządzenia i elementy zabawowe na Osiedlu Warszawska w Końskich – 1672 głosy
Czwarte miejsce zajął projekt dotyczący modernizacji placu zabaw przy ul. Górniczej w Nieświniu. Głosowało na niego 595 osób i nie zostanie on zrealizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego 2022.
Przedstawiciele koneckiego samorządu zapowiadają zmiany w Budżecie Obywatelskim od przyszłego roku. To choćby w związku z podwyżkami cen i usług w branży budowlanej. Niestety, za do tej pory zabezpieczane 100 tysięcy złotych obecnie można zrobić coraz mniej –„Będziemy musieli przemyśleć zarówno samą formułę budżetu obywatelskiego w sensie propozycji i kwot, ale również sposobu głosowania. Sami jesteśmy jeszcze przed tą dyskusją, ale zbieramy doświadczenia nasze i obce […] Widać wyraźnie, że wobec wzrostu cen możliwość zrealizowania nawet drobnego projektu za 100 tysięcy zł to jest duża sztuka, dlatego w przyszłym roku prawdopodobnie zaproponujemy podniesienie jednostkowej wartości takiego projektu przynajmniej do 200 tysięcy złotych” – dodaje Krzysztof Obratański.
Przypomnijmy, że przed pandemią gmina Końskie w Budżecie Obywatelskim nagradzała pięć zwycięskich projektów, przez ostatnie edycje ograniczyła liczbę zwycięzców do trzech. Realizacja, wspomnianych wygranych zadań musi przynajmniej rozpocząć się w 2022 roku.
O jaki rozgadany burmistrz Obratański. Znowu bajki opowiada jak to będzie ładnie? A co z poprzednini obietnicami.
Przykład 1. 22 września na łamach TKN ukazał się artykuł o rewitalizacji centrum miasta. Była tam mowa o tym że będzie przejezdna ul. Piłsudskiego. Do połowy października. I co?
Przykład 2. Miał być nowy szalet koło kościoła. Gdzie jest?
Takich obietnic było już troche.
Dla mnie takie konkursy są całkowicie pozbawione sensu Pisze to zupełnie bezstronnie z racji że nie jestem mieszkańcem gminy Końskie. W założeniach premiują duże skupiska ludzi typu osiedle czy większe miejscowości. Jakie w nim mają szansę mieszkańcy Piekła czy Małachowa. Nawet jeśli by zagłosowało 100 procent ich mieszkańców to będzie tyle co ze dwa bloki. Może dla sprawiedliwości wprowadzić system proporcjonalności ilości głosów do ilości mieszkańców.
a co z budowa stadionu na poludniowej, ogrodzenia tez byly piekne obietnice