Dobrze wyposażona apteczka to konieczność w każdym domu. Dzięki niej można pokonać ból, opatrzeć rany, poradzić sobie w przypadku przeziębienia czy kłopotów związanych z biegunką lub nudnościami, a to tylko niektóre możliwości. Taka apteczka przydaje się szczególnie wówczas, gdy w domu są dzieci. Co powinno się w niej znaleźć? Listę najważniejszych przedmiotów znajdziesz w kolejnych akapitach.
REKLAMAMateriały opatrunkowe i środki do dezynfekcji
REKLAMAW domowej apteczce nie powinno zabraknąć tego, co pozwoli opatrzeć ranę i odpowiednio ją zabezpieczyć. Artykuły higieniczne w domowej apteczce: niezbędnik domowej apteczki – oto, co musi zawierać domowa apteczka:
- gaza jałowa i niejałowa,
- bandaże,
- plastry,
- woda utleniona
- spirytus salicylowy.
Są to elementy podstawowego wyposażenia, które przydadzą się w razie otarć, zadrapań i różnych ran. Pamiętaj, aby przed założeniem opatrunku zadbać o dezynfekcję rany. Jest to bardzo ważny krok, którego nie należy pomijać. W celu skompletowania wyposażenia apteczki nie musisz nawet wychodzić z domu. Artykuły higieniczne do apteczki na Wapteka.pl kupisz bez problemu. Co jeszcze przyda się w domowej apteczce? Kolejne niezbędne elementy znajdziesz poniżej.
Leki w domowej apteczce
Pamiętaj, aby zawsze przestrzegać zalecanych dawek leków. W ulotce dołączonej do opakowania znajdziesz wszystkie ważne informacje. Przed przyjęciem leku zapoznaj się z nimi i zawsze je respektuj. Oto leki, które warto posiadać w domowej apteczce:
- przeciwbólowe oraz przeciwzapalne,
- przeciwgorączkowe,
- leki łagodzące biegunkę,
- elektrolity (zapobiegają odwodnieniu w czasie biegunki),
- środki na przeziębienie – łagodzące katar, ból gardła, syropy na kaszel, witaminy,
- leki przyjmowane przewlekle.
Jeśli w Twoim domu są dzieci, nie zapominaj również o nich. Warto mieć w apteczce leki, które w razie przeziębienia lub bólu można podać także najmłodszym.
Przydatne narzędzia
Poza lekami oraz artykułami higienicznymi, a apteczce powinny znaleźć się również:
- termometr,
- ciśnieniomierz,
-
nożyczki.
Dzięki tym elementom wyposażenia można sprawnie przygotować opatrunek, sprawdzić temperaturę oraz ciśnienie. O ile termometr oraz nożyczki są zazwyczaj w każdej domowej apteczce, o tyle często zapomina się o ciśnieniomierzu. Pamiętaj, że może się on przydać i warto mieć go w domowej apteczce.
Przechowywanie domowej apteczki
Nie tylko zawartość domowej apteczki jest ważna, ale również jej odpowiednie przechowywanie. Przede wszystkim powinna być ona w miejscu, które jest niedostępne dla dzieci. Idealne miejsce jest suche, chłodne i ciemne. To właśnie w takich warunkach zostaną zachowane właściwości leków. Domowe apteczki często przechowywane są w łazience lub kuchni, ale zdecydowanie nie są to dobre pomieszczenia. Wilgotność oraz podwyższona temperatura oznaczają nieodpowiednie warunki. Dobrym miejscem na przechowywanie domowej apteczki może być sypialnia, salon lub przedpokój.
Warto również pamiętać o kontrolowaniu stanu domowej apteczki. Dobrze jest robić to co około sześć miesięcy. Dzięki temu można nie tylko uzupełnić zapasy, ale również pozbyć się leków, których termin ważności już minął. Jest to bardzo istotne, a więc nie należy o tym zapominać. Przeterminowane środki można zanieść do apteki, gdzie stoją specjalne pojemniki na takie leki.
materiał partnera