REKLAMA

WIDEO: Końskie radują się w rocznicę odzyskania niepodległości

Konecczanie licznie wzięli udział w obchodach 103. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. W czwartek 11 listopada najpierw spotkali się pod Pomnikiem Wdzięczności, a następnie część z nich przemaszerowała do Kolegiaty św. Mikołaja by wziąć udział w mszy świętej w intencji ojczyzny. 

REKLAMA

Obchody rozpoczęły się o godzinie 11:25 pod Pomnikiem Wdzięczności przy ulicy Piłsudskiego. Tam przybyłych patriotycznymi melodiami przywitała Orkiestra pod dyrekcją Joachima Krzyka z Katowic. Następnie głos zabrał zastępca burmistrza Końskich Krzysztof Jasiński –„Tegoroczne obchody odbywają się pod hasłem 'Dzień Szacunku dla munduru’. 11 listopada to symbol miłości do ojczyzny, walki o wolność oraz wiary w zwycięstwo. Tego dnia po 123. dniach niewoli Rzeczypospolita Polska znów pojawiła się na mapie Europy i świata. Marzenia Polaków urodzonych i wychowanych pod zaborami w końcu się ziściły. Polska była wolna i niepodległa” – mówił samorządowiec.

Chwilę później wybrzmiała część artystyczna przygotowana przez Dom Kultury w Końskich. Inscenizację i patriotyczne piosenki zaprezentowała młodzież przygotowana przez pracowników MGDK. Obejrzeliśmy montaż-słowno muzyczny pt. „Powstała Niepodległa”.

REKLAMA

Potem przemówienie okolicznościowe wygłosił burmistrz Krzysztof Obratański –„Dużo słów pada w takich dniach jak dzisiejszy o ojczyźnie, drogach do niepodległości, o tych którzy tej niepodległości ojcami są i za których się ich zwykło uważać. Dziś rano Prezydent złożył wieńce pod pomnikami sześciu ojców niepodległości i co do ich roli jest powszechny konsensus. My mamy również własne, koneckie korzenie i własnych koneckich bohaterów tej niepodległości. Pomijając kwestie, które są przedmiotem dysputy publicznej i ogólnopolskiej warto dziś zadać pytanie: czym jest patriotyzm? Bo samo słowo zaczyna być traktowane jako kontrowersyjne. Patriotyzm rozumiany jako przewaga, jako rodzaj wywyższenia się na innymi. Patriotyzm kierowany przeciwko innym łatwo może osunąć się w szowinizm. W coś co brzydko pachnie nacjonalizmem XX wieku. Ale kimże trzeba być by ludzi, którzy dumnie noszą biało-czerwoną flagę, którzy odwołują się do piękna polskiej historii, którzy oddają szacunek dorobkowi polskiej literatury i sztuki nazywać faszystą? W kraju, w którym nie ma miasta, nie ma prawie wioski, w których nie byłoby pomników i krzyży upamiętniających ofiary faszyzmy […] Patriotyzm to wielkie słowo, ale tym ważniejsze, że kończą się w Europie i świecie czasy spokoju, czasy pogodnego oczekiwania na przyszłość, która miała wyłącznie prowadzić do lepszego. Rozmiary istniejących zagrożeń są powszechnie znane. Dzisiaj warto odwołać się do tych którzy nie dzisiaj, nie wczoraj, a przez całe stulecia mówili czym jest ojczyzna […] Marek Grechuta mówił, że wolność to diament do oszlifowania, nie jest to coś gotowego. To diament, z którego możemy zrobić arcydzieło, ale też zepsuć go i zrobić niepotrzebne nikomu szkodliwe błyskotki. Wolność to wyzwanie. Mamy wolność, mamy niepodległość. Zawdzięczamy ją ojcom niepodległości. Radujmy się i cieszmy się z niepodległej Rzeczypospolitej”  – przemawiał burmistrz Krzysztof Obratański.

Podczas uroczystości przybyłe delegacje złożyły znicze i wieńce, a wśród nich znaleźli się: przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej – koła w Końskich; przedstawiciele Ministra Sprawiedliwości, włodarze powiatu koneckiego ze starostą Grzegorzem Piecem na czele, włodarze gminy Końskie z burmistrzem Krzysztofem Obratańskim na czele, przedstawiciele Rady Powiatu z przewodniczącym Zbigniewem Kowalczykiem, przedstawiciele Rady Miasta i Gminy Końskie z przewodniczącym Piotrem Słoką, reprezentanci Związku Rezerwistów Wojska Polskiego, reprezentanci partii politycznych: Prawa i Sprawiedliwości, Nowej Lewicy, Platformy Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego, a także przedstawiciele Związku Nauczycielstwa Polskiego, Państwowej Straży Pożarnej, Lasów Państwowych, szkół.

Na koniec spotkania pod Pomnikiem Wdzięczności wspólnie odśpiewano hymn „Mazurka Dąbrowskiego”, a członkowie Koneckiej Grupy Powstańczej 1863 wystrzelili salwę honorową.

Następnie uformowano przemarsz. Na jego czele znaleźli się reprezentanci wspomnianej grupy konno na zwierzętach z Ośrodka Atmosfera w Sielpi, tuż za nimi wspominana orkiestra dęta z Katowic. Dalej maszerowały Jednostki Strzeleckie, za nimi uczniowie klas mundurowych, licznie przybyłe poczty sztandarowe różnych jednostek oraz reprezentanci władzy powiatowej i gminnej. W korowodzie maszerowali także całymi rodzinami mieszkańcy Końskich, a zamykali go strażacy w swoich wozach bojowych.

Wszyscy dotarli do Kolegiaty św. Mikołaja na mszę świętą w intencji ojczyzny, którą wzbogacił montaż słowno-muzyczny „A to Polska Właśnie!” w wykonaniu młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Stadnickiej Woli.

Koncert zespołu Wiarusy w Kolegiacie św. Mikołaja w Końskich

Ostatni akcent Święta Niepodległości w Końskich to Koncert Pieśni Legionowej „Śpiewamy dla Niepodległej” w wykonaniu zespołu „Wiarusy” ze Starachowic.

Zdjęcia:

REKLAMA

2 thoughts on “WIDEO: Końskie radują się w rocznicę odzyskania niepodległości

  1. PRL-RP pisze:

    Petriotyzm na siłę. Teraźniejszość i przyszłość w opłakanybm stanie, a tu zajmują się daeką przeszłością. Kiedyś były spędowe pochody 1 majowe, dziś są spędowe pochody niepodległościowe.

  2. olo pisze:

    a to w domu kultury nie ma orkiestry, że trzeba było ściągać aż z Katowic? przecież były ogłoszenia że robią nabór . trochę wstyd.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *