Rok 2021 był dla uczestników Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy w Stąporkowie bardzo szczęśliwy i obfitował w sukcesy. Docenione zostały ich talenty plastyczne, muzyczne i aktorskie, a także sportowe. Grupa ze Stąporkowa spędziła również miły czas w plenerze oraz na wycieczkach, podziwiając zabytki i zachwycając się pięknem natury.
REKLAMAW marcu rozstrzygnięto konkurs „Sztuka osób niepełnosprawnych” (edycja 2020) w którym Marianna Szustak otrzymała III nagrodę w kategorii tkanina i aplikacja. Na jesieni podano laureatów kolejnej edycji konkursu, wśród których znalazły się dwie uczestniczki PŚDS w Stąporkowie – Joanna Głażewska (I nagroda w kategoria rysunek i grafika) oraz Monika Bielecka (III nagroda w kategorii rzeźba kameralna i płaskorzeźba).
REKLAMAW listopadzie, grupa teatralna „Cygańskie Promyki, która pod okiem instruktora muzykoterapii przygotowała pantomimę pt. „Zaginiony świat” wywalczyła III miejsce na Krakowskich Spotkaniach Artystycznych Gaudium w konkursie scenicznym. Stroje oraz scenografia zostały stworzone z pomocą instruktorów przez podopiecznych placówki podczas zajęć w pracowniach.
Uczestnicy PŚDS brali udział także w wielu festiwalach muzycznych, zarówno tych o zasięgu wojewódzkim, na przykład w XXX Jubileuszowym Festiwalu Piosenki w Skarżysku – Kamiennej jak i w ogólnopolskim – II Festiwalu Piosenki Podwórkowej w Częstochowie.
Nie da się nie wspomnieć o niezwykłych talentach aktorskich grupy ze Stąporkowa. W konkursie ekologicznym pod tytułem „Przywróć naszą ziemię” zajęli miejsca na podium. Autorzy filmików propagujących ekologię zajęli kolejno:
I miejsce – Justyna Polewana,
II miejsce– Jacek Niewęgłowski,
III miejsce – Paweł Mizerski.
Dużym sukcesem było także wywalczenie I miejsca podczas Wojewódzkich Zawodów Boccia. Drużyna PŚDS, w składzie: Daniel Sobczak, Eryk Sobczak, Jacek Niewęgłowski i Krzysztof Droś, wygrała zawody, a zawodnicy otrzymali medale oraz puchar. Uczestnicy brali też udział w spartakiadzie „Aktywni bez granic – odkryj w sobie mistrza” oraz Wojewódzkich Turniejach Tenisa Stołowego.
Ten rok obfity był również w wycieczki turystyczne i wyjazdy rekreacyjne. Uczestnicy odwiedzili Starą Kuźnicę, rezerwat Skałki Niekłańskie i zalew w Sielpi. Wzięli także udział w imprezie Rajd na Raty po Górach Świętokrzyskich, w ramach której mieli okazję zwiedzić Oceanikę, Kielce, a w tym ogród botaniczny oraz Kurozwęki.
Zdjęcia [źródło: www.konecki.powiat.pl]: