REKLAMA

Źródła geotermalne ogrzeją Radoszyce? Jest szansa na ekociepłownię! [wideo]

Wizjonerski projekt na ogrzewanie w Radoszycach mają tamtejsze władze. Samorządowcy chcą wykorzystać źródła geotermalne, które prawdopodobnie znajdują się pod Zalewem Antoniów do stworzenia ekologicznej ciepłowni, która mogłaby ogrzewać domy w odległości do 5 kilometrów do zbiornika wodnego. 

REKLAMA

Od wielu miesięcy przedstawiciele gminy Radoszyce starają się o dofinansowania na wykonanie odwiertów geotermalnych pod zbiornikiem Antioniów. Ich wstępne badania wykazują, że woda tam może mieć temperaturę 45 stopni Celsjusza. Pierwsze działania zmierzające do potwierdzenia złóż geotermalnych już mają miejsce –„To co zapoczątkowaliśmy kilka miesięcy temu, czyli geotermia trwa. Dostaliśmy już pozwolenie od pana marszałka. To decyzja dotycząca zaopiniowania projektu robót geologicznych. Teraz przystępujemy do realizacji tego projektu. Jak rok temu mówiliśmy, że harmonogram jest etapów i mówi o tym, że będziemy mieli w 2025 roku start i pierwszą łopatę pod kątem wybudowania tej znacznej inwestycji tak teraz możemy powiedzieć, że niektóre prace przyspieszyły, bo choćby tę decyzję od marszałka dostaliśmy dwa miesiące wcześniej niż się spodziewaliśmy”  – mówi nam Michała Pękala, burmistrz miasta i gminy Radoszyce.

Odkryte źródła geotermalne miałyby być zaczątkiem do stworzenia przy zalewie specjalnych basenów z gorącą wodą i całego kompleksu turystycznego. Jednak radoszycki samorząd chciałby ich użyć także w celu ogrzewania domów swoich mieszkańców –„Widzimy co się dzieje, widzimy ceny materiałów, które co kwartał drożeją. Widzimy, że energia cieplna jest coraz droższa. Pięć kilometrów od odwiertu jest możliwość byśmy skorzystali ze źródeł energii odnawialnej, bo niewątpliwie geotermia jest taką energią. Mamy przygotowany dla Państwa list intencyjny, on pojawi się  gminie i na stronach gminy. Przez dwa tygodnie będziemy pytać o to czy jesteście Państwo skłonni przyłączyć się do sieci centralnego ogrzewania bezpośrednio z tego odwiertu”  – dodaje Pękala.

REKLAMA

Przez około dwa tygodnie w Urzędzie Miasta i Gminy w Radoszycach oraz poprzez stronę internetową www.radoszyce.pl mieszkańcy gminy będą mogli zgłaszać swoje zainteresowanie użytkowaniem tego typu energii. W przypadku dużego odzewu gmina uwzględni ten pomysł w swoich wnioskach o dofinansowanie, które będą składane do różnego rodzaju instytucji.

REKLAMA

10 thoughts on “Źródła geotermalne ogrzeją Radoszyce? Jest szansa na ekociepłownię! [wideo]

  1. Tajfun pisze:

    45 stopni temperatura wody to za mało żeby zimą przy – 20 stopniowych mrozach ogrzać dom. I to jeszcze w promilach do 5 km od odwiertu gdzie temperatura wody po drodze znacznie by spadła. Tylko na lato, ale jaki by to miał sens wziąć pod uwagę koszty podłączenia? Lepiej niech gmina obniży stawki za wodę pitną, bo przecież teraz wody mamy pod dostatkiem dzięki zalewowi i dzięki nowoczesnej stacji uzdatniania wody. Nie chowajcie głowy w piasek panie burmistrzu Radoszyc!

  2. Tajfun pisze:

    To zależy czy to termos za 10 zł? Czy za 400 zł? Tak czy inaczej nawet jeżeli termos utrzyma ciepło przy – 20 stopniach biorąc pod uwagę że do termosu wlewa się wrzątek do zaparzenia kawy czy herbaty a nie wodę o temperaturze 40 stopni. Bo to jest woda letniawa. Najlepiej sprawdzić to w słynnym Uniejowie, bo oni bodajże ogrzewają domy w ten sposób. I to na ich przykładzie najlepiej gdyby Pan burmistrz przedstawił mieszkańcom ofertę sprawdzoną.

  3. Tajfun pisze:

    Żeby to miało jaki kolwiek sens to ta woda geotermalna powinna mieć temperaturę minimum 65 stopni, niskie zasolenie, i bardzo duże zasoby! I taką wodę wydobywa się na głębokośći 2 km w głąb ziemi. Jak można przeprowadzać rozmowy z mieszkańcami i pytać ich czy chcieliby korzystać z takiego ogrzewania domów nie znając szczegółów? Najpierw trzeba przeprowadzić odwierty i to nie na 1 km głębokośći tylko co najmniej 2 km, sprawdzić czy temperatura wody jest na poziomie chociaż 65 stopni i jakie są zasoby? Dopiero po takiej wiedzy przeprowadzać rozmowy z mieszkańcami. A nie że ze wstępnych ustaleń woda ma temperaturę 45 stopni. Kto to sprawdził bez żadnego odwiertu w miejscu zalewu Antoniów? A same koszty eksploatacji, podłączenia, przy niskich zasobach wydaje się być nieopłacalna inwestycja. Do tego budowa elektrociepłowni, i tak zasilane węglem, szkoda zawracać sobie tym głowę. Radziłbym burmistrzowi obniżyć w gminie Radoszyce stawki za wode pitną, bo teraz mamy tej wody pod dostatkiem dzięki zalewowi Antoniów. Taki był cel budowy tego zbiornika, zapowiadany przez Pana burmistrza jak i radnych, którzy zapewniali że w najbliższych latach to woda będzie priorytetem w gminie, gdy będą występować jej braki dlatego taki Zalew jest potrzebny! Proszę zatem teraz obniżyć stawki za wodę pitną!

    • Wicher pisze:

      Wody może latem ubyć jeżeli będzie susza i można przyjąć, że tym są uwarunkowane podwyżki. Założenie byłoby wówczas takie, że spadnie zużycie.
      Natomiast co do geotermii to przecież są obiekty, które nie muszą być ogrzewane do temperatury pokojowej, a na samą inwestycję można pozyskać środki z UE.

  4. Mysz pisze:

    „ Opracowanie dotyczące złóż geotermalnych w regionie Radoszyc wykonywało Świętokrzyskie Centrum Innowacji Transferu Technologii. Jak informuje dr hab. Paweł Łaski, w województwie świętokrzyskim źródła ciepłego wody znajdują się stosunkowo płytko. Według Państwowego Instytutu Geologicznego, na terenie Kielc i okolic woda o temperaturze 90-100 stopni Celsjusza występuje na głębokości 3 kilometrów. Wodę na takiej głębokości można eksploatować.”

  5. Mysz pisze:

    „ Według dr Eleonory Solik-Heliasz z Zakładu Geologii i Geofizyki Głównego Instytutu Górnictwa (GIG) w Katowicach, zasadniczym problemem wykorzystania wód geotermalnych jest nie tyle ich temperatura, lecz przede wszystkim ilość. Najpierw należy szukać rejonów zasobnych w wody podziemne, a dopiero potem ustalać, czy mają w miarę wysoką temperaturę.
    Pożądana jest temperatura powyżej 40 stopni Celsjusza, chociaż w pewnych warunkach można rozważać też pozyskanie energii z wód stosunkowo chłodnych, jak wody kopalniane o temperaturze 13-23 stopnie. Jeśli jednak wody jest mało, technologia pozyskania z niej energii może być nieopłacalna, niezależnie od temperatury.”

  6. Tajfun pisze:

    Oczywiście są pieniądze na zbędne rzeczy w gminie, chociażby przesadne ozdoby świąteczne w parku, na wiele imprez gminnych. A to co ważne i zapewnia komfort mieszkańcom „tania woda w kranach”, dotacji z gminy już chyba od dwóch lat nie ma. Bo trzeba pieniądze wydawać na rozrywkę. Takiego mamy niestety burmistrza hulajdusze!

  7. […] dzieci przybywających z UkrainyChcesz przyjąć uciekających przed wojną? Zgłoś to mailowoŹródła geotermalne ogrzeją Radoszyce? Jest szansa na ekociepłownięW miejscowości Salata doszło do kolizji z udziałem auta osobowego oraz kursowego busaW Krasnej […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *