W piątek w Baryczy pod Końskimi miało miejsce odsłonięcie głazu oraz tablicy pamięci poświęconych Cichociemnym, którzy pod koniec marca 1942 roku wylądowali w tej miejscowości po skokach spadochronowych z samolotu typu Halifax. W powiecie koneckim docelowo mają zostać ustawione jeszcze trzy takie głazy, w miejscach o szczególnym znaczeniu dla Cichociemnych.
REKLAMAW ramach operacji „Belt” w okolicach Baryczy w marcu 1942 roku nastąpił zrzut sześciu skoczków. Kolejnych ośmiu Cichociemnych stanowiło załogę wspomnianego Halifaxa. Natomiast wojskowych już na ziemi przyjęli żołnierze dywersji Armii Krajowej z oddziału w Końskich.
To wydarzenie specjalnym głazem pamięci postanowiły uczcić władze powiatu koneckiego. Pomysłodawcą był naczelnik kultury i promocji Marian Wikiera, który też poprowadził piątkową uroczystość. Naczelnik Wikiera na jej początku uczcił pamięć Aleksandra Tarnawskiego ps. „Upłaz”, ostatniego Cichociemnego, który niestety odszedł na wieczną wartę 4 marca bieżącego roku, przeżywszy 101 lat.
REKLAMAWe wstępie głos zabrał starosta konecki Grzegorz Piec –„Dzisiejsza uroczystość ma przypomnieć o tym, co się wydarzyło w tamtych czasach, ale sam zrzut to nie jest tylko zasługa tych, którzy skakali, ale trzeba pamiętać o tych, którzy czekali tutaj na dole […] Bardzo dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w tym przedsięwzięciu. Dzisiaj możemy dokonać odsłonięcia tego pierwszego głazu. Pierwszego z czterech” – mówi Grzegorz Piec, starosta konecki.
Kulminacyjnym momentem było uroczyste odsłonięcie pomnika. Dokonali go: starosta Grzegorz Piec, Nadleśniczy Nadleśnictwa Barycz Wojciech Bomba, a także Piotr Mrazek ze Stowarzyszenia Rodzin Cichociemnych, syn ppor. Zbigniewa Mrazka ps. „Aminius”.
Chwilę później obelisk został poświęcony przez księdza dziekana Andrzeja Zaparta, a przybyłe delegacje złożyły znicze oraz wieńce. Wśród nich znaleźli się kombatanci ze Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej koło w Końskich, przedstawiciele powiatu koneckiego ze starostą Grzegorzem Piecem, wicestarostą Wiesławem Skowronem i członkiem zarządu powiatu Jarosławem Staciwą na czele, gminę Końskie reprezentowali burmistrz Krzysztof Obratański i radny Marek Kozerawski. Znicze i wieńce złożyli także leśnicy z miejscowym nadleśniczym Wojciechem Bombą oraz Markiem Szarym z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu. Cichociemnych uhonorowali także obecni podczas uroczystości kontynuatorzy ich działań – żołnierze elitarnej jednostki „GROM”. Hołd oddał im również przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Pruś.
Niemal na koniec wydarzenia starosta konecki Grzegorz Piec oraz wicestarosta Wiesław Skowron specjalnymi dyplomami uhonorowali osoby, które przyczyniły się do powstania nowego pomnika na terenie Baryczy. Podziękowania odebrali: Andrzej Matysiak, Wojciech Bomba, Grzegorz Jóźwik, Stanisław Pilarski, Rafał Pilarski, Włodzimierz Dróżdż, Mateusz Kozłowski, Rafał Zaród, Michał Koczaj, Daniel Juszyński, Robert Wilk, Lucjan Łuczyński, Bogusław Jakóbczyk, Krzysztof Rusin, Piotr Grzegorczyk i Marian Wikiera.
Opiekę nad miejscem pamięci mają prowadzić uczniowie ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Baryczy oraz z I Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej w Końskich. I to właśnie młodzież z tych placówek była odpowiedzialna za część artystyczną podczas piątkowych uroczystości – uczniowie z Baryczy śpiewali pieśni, a z I LO recytowali patriotyczne wiersze.
Zdjęcia (Aleksandra Jędrasik):
[…] Pamięć tych wszystkich bohaterów, którzy służyli by Polska mogła być wolna w piątek uczciły władze powiatu koneckiego oraz leśnicy z Nadleśnictwa Stąporków. Na miejscu odsłonięto głaz pamięci przygotowany na wzór tego, który zaprezentowano w 2022 roku w Baryczy (tam w 1942 roku wylądował oddział Cichociemnych) – o uroczystości w Baryczy więcej TUTAJ. […]