REKLAMA

Ze Stąporkowa wyruszą na podbój Rumunii!

Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Stanisława Staszica ze Stąporkowa rozpoczyna realizację projektu „Podobni, a jednak inni – skarby kultury i przyrody Polski i Rumunii”. 20 uczniów placówki z naszego regionu wyjedzie na wymianę do Rumunii. 

REKLAMA

Projekt został przygotowany w ramach programu Ponadnarodowa Mobilność Uczniów POWER, a organizatorem jest Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji FRSE. Autorkami projektu są nauczycielki ZSP im. Stanisława Staszica w Stąporkowie – Dorota Fitas i Anna Misiowiec. Tłumaczeniem projektu na język angielski zajęła się  Małgorzata Hampel, która również zaangażowała się w pomoc w znalezieniu szkoły partnerskiej.

REKLAMA

Partnerem w realizacji projektu będzie szkoła Liceul Tehnologic Sebes w Rumunii. We wrześniu grupa 20 uczniów i 4 nauczycieli ze szkoły wyjedzie na bezpłatną, siedmiodniową mobilność do Rumunii, do miasta Sebes położonego w południowej Transylwanii (inna nazwa to Siedmiogród) w dolinie rzeki Maruszy.

Celem projektu jest podniesienie kompetencji kluczowych w zakresie wielojęzyczności, technologii cyfrowych oraz rozwoju osobistego i społecznego wśród 20 uczniów naszej szkoły poprzez pokazanie różnic i podobieństw z zakresu kultury i przyrody Polski i Rumunii. Udział w projekcie pozwoli młodzieży doskonalić język, przełamywać barierę komunikacyjną, nawiązywać nowe znajomości, a wszystko to podczas zajęć, wycieczek edukacyjnych, spotkań w grupach. Będzie to niewątpliwie ciekawa przygoda i nowe doświadczenie dla uczniów.

Zanim uczniowie wyjadą do Rumunii, będą uczestniczyli w szkole w zajęciach językowych, pedagogicznych i kulturowych, których celem jest przygotowanie ich do mobilności. Młodzież wykona prezentacje multimedialne dotyczące różnych tematów, m.in. historii szkoły, polskich pisarzy i poetów, historii Polski, które będą przedstawiane w czasie zajęć w szkole rumuńskiej.

„Przeprowadziliśmy już rekrutację do projektu, nawiązaliśmy współpracę z naszym partnerem w Rumunii. Porozumiewamy się za pomocą komunikatorów internetowych m.in. google meat. Projekt będzie trwał 6 miesięcy, od 9 maja do 8 listopada b.r. Kwota dofinansowania wynosi 94 562,00 zł. ze środków Unii Europejskiej” – mówi nam Hanna Rzepka, dyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Stąporkowie.

Do komisji rekrutacyjnej wpłynęło 49 kart zgłoszeniowych, spośród których wyłoniono 20 uczniów. Dodatkowo dwie osoby znalazły się na liście rezerwowej. Kryteria punktowania były zgodne z kryteriami zawartymi w regulaminie rekrutacji oraz w projekcie. Wyjazd do Rumunii odbędzie się w dniach od 18 do 24 września 2022r.

W realizacji projektu weźmie udział zespół nauczycieli i uczniów w składzie:
nauczyciele – Hanna Rzepka – dyrektor szkoły, Dorota Fitas – koordynator projektu, Anna Misiowiec, Edyta Grabowska, Karolina Ścisłowicz – Pluta, Małgorzata Hampel.

uczniowie – Michalina Pardoła, Wiktoria Zbróg, Antonina Słoka, Kinga Kurp, Julia Stąpór, Oliwia Korkowska, Natalia Boruń, Dagmara Bednarczyk, Olga Telecka, Kacper Polakowski, Aleksander Puchta, Agnieszka Kowalczyk, Karol Garbacz, Dominik Wieloch, Wiktoria Czechowska, Mikołaj Rybicki, Igor Kawecki, Filip Kosierkiewicz, Julia Gębska, Igor Jachimowicz, Igor Kawecki, Paweł Chrzan.
Młodzież czeka ciekawa przygoda i nowe doświadczenie, ale również wiele poświęcenia, zaangażowania i intensywnej pracy.

Projekt został przygotowany w ramach programu Ponadnarodowa Mobilność Uczniów POWER, a organizatorem jest Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji FRSE. Warto podkreślić, iż projekt „Podobni, a jednak inni – skarby kultury i przyrody Polski i Rumunii” znalazł się wśród trzech programów, zaakceptowanych do realizacji, z województwa świętokrzyskiego na siedem złożonych wniosków.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *