REKLAMA

Pożegnanie Przybylskiego, nowe znaki przy 'rondzie kauflandzkim’, bloki na os. Jana Pawła II. Za nami kolejna sesja Rady Powiatu

Wiele ważnych spraw poruszono podczas wtorkowej sesji Rady Powiatu Koneckiego. Między innymi podziękowano Wojciechowi Przybylskiemu za 30 lat pracy na stanowisku dyrektora Szpitala w Końskich, przedstawiciele Wydziału Ruchu Drogowego poinformowali o znakach, które staną przy skrzyżowaniu obok marketu Kaufland, a wiele dyskusji poświęcono aferze związanej z budową bloków (czy jak kto woli  połączonych czterech budynków jednorodzinnych) na osiedlu Jana Pawła II w Końskich. O najciekawszych wątkach sesji możecie przeczytać poniżej, a całą dyskusję znajdziecie TUTAJ

REKLAMA

Powyżej możecie zobaczyć zapis całej sesji. 

We wstępie starosta Grzegorz Piec opowiedział o pracy zarządu w okresie pomiędzy sesjami. W pytaniach do jego raportu pojawił się wątek częstych kolizji na skrzyżowaniu obok marketu Kaufland. Radna Beata Zbróg  pytała o kolizje na skrzyżowaniu przy Kauflandzie – „Minął miesiąc od konsultacji w tej sprawie, a tam się nic nie zmieniło. Co dalej?” 

REKLAMA

Jak się okazuje w newralgicznym miejscu mają pojawić się specjalne tablice informujące

„Na skrzyżowaniu ulic Armii Krajowej, Warszawskiej, Lipowej i Mostowej zostaną ustawione cztery znaki o treści ’Uwaga Ustąp Pierwszeństwa’. Będą to znaki na tle jaskrawoseledynowym by kierowcy jadący z daleka widzieli, że należy się zatrzymać. Wczoraj zostało wysłane zlecenie do firmy, która ma wykonać te znaki. Firma ma termin do 21 dni. Kiedy tylko je otrzymamy będą niezwłocznie zamontowane na wskazanym skrzyżowaniu” – tłumaczyła Bożena Dąbrowska, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego.

Wicestarosta Wiesław Skowron dodał, że znaki będą specjalnymi instalacjami, których nie obejmuje kodeks ruchu – będą to duże tablice, opisane też hasłem „Zachowaj szczególną ostrożność” – „Będziemy przez około 3 miesiące obserwować czy tablice te wyeliminują dużą ilość zdarzeń. Po tych trzech miesiącach przekonamy się czy potrzeba czegoś innego czy pozostaniemy przy tym rozwiązaniu”

Potem przedstawicielka koneckiego Sanepidu oraz Powiatowy Lekarz Weterynarii wygłosili raport o bezpieczeństwie sanitarnym w regionie, a Komendant Powiatowy Policji w Końskich Rafał Zieliński przedstawił informację o stanie bezpieczeństwa.

Następnie przyszedł czas na debatę o zdrowiu publicznym i ocenę realizacji zadań z zakresu zdrowia publicznego. Na środek sali poproszony został dotychczasowy dyrektor Szpitala im. św. Łukasza w Końskich dr Wojciech Przybylski. Za 30 lat pracy na najwyższym stanowisku podziękował mu najpierw Przewodniczący Rady Powiatu Koneckiego Zbigniew Kowalczyk, a po nim także w imieniu Zarządu Powiatu Koneckiego i poprzednich zarządów uczynił to starosta konecki Grzegorz Piec.

Przybylski usłyszał od radnych także gromkie brawa, a następnie zabrał głos:

– „Dokładnie 23 kwietnia 1992 roku ówczesny wojewoda kielecki powołał mnie na stanowisko dyrektora szpitala. Był to trudny okres. Postawiono przede mną bardzo duże wyzwanie i przez ten 30 lat celem strategicznym było zapewnienie dostępności usług medycznych dla pacjentów z terenu powiatu koneckiego i rozwoju tego szpitala do poziomu wielospecjalistycznego i to dzięki wysiłkowi wszystkich pracowników się udało. Chciałbym podziękować za współpracę z tą radą i tym zarządem powiatu, za pomoc jaką udzieliliście w bardzo trudnym okresie pandemii. Dzięki temu uzyskaliśmy duże wsparcie finansowe na sprzęt jednorazowy, na aparaturę medyczną, czego dowodem jest choćby jeden z najnowocześniejszych tomografów komputerowych w Polsce. Mam nadzieję, że dobrze służyliśmy przez te 30 lat mieszkańcom powiatu koneckiego. Wiem, że wiele rzeczy można było lepiej zrobić i mam nadzieję, że jako lekarze wiele jeszcze możemy zrobić. Serdecznie dziękuje wszystkim radom, bo współpracowałem z wszystkimi radnymi od momentu powstania powiatu” – mówił wieloletni dyrektor koneckiej lecznicy.

Po przerwie radna Zbróg pytała o drogę Końskie – Wąsosz – Czarna, a konkretnie o to czy konecczanie doczekają się remontu odcinka wzdłuż cmentarza. Pytała także o drogę Końskie – Proćwin – Nałęczów, czyli jezdni w kierunku Opoczna i ew. termin jej realizacji.

Odpowiadał jej dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych Stanisław Mościński –„Obecnie wykonywany odcinek jest od miejscowości Wąsosz do miejscowości Janów. Drogi w okolicach cmentarza na chwilę obecną nie będzie remontu, nie posiadamy też jeszcze dokumentacji” 

„Jeśli chodzi o drogę Końskie – Proćwin – Nałęczów to otrzymaliśmy umowę od wojewody świętokrzyskiego. Ona nie jest jeszcze podpisana. Czekamy na informację o ew. oszczędnościach po przetargowych w innych samorządach. Nasze zadanie zostało uwzględnione na ostatnim miejscu listy podstawowej w zakresie dofinansowania Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Ale po raz pierwszy w tym roku mieliśmy taką sytuację, że przyznano nam dofinansowanie na poziomie 50%, niemniej kwota faktyczna to nieco ponad 400 tysięcy złotych tylko. Ponieważ podpisanie umowy oznacza konieczność ogłoszenia przetargu w związku z czym czekamy co do możliwości pozyskania oszczędności. Jeśli będzie taki sygnał to umowa będzie podpisana i będziemy mieć 30 dni na rozpisanie przetargu” – odpowiadał Edyta Drążkiewicz, skarnikpowiatu koneckiego.

Remont drogi do Opoczna wydaje się więc być nieco zagrożony. Powiat ma pozyskanie około 400 tysięcy złotych z budżetu Państwa, zapewnione 3,2 mln złotych z budżetu gminy Końskie, ale kosztorys to blisko 7 mln zł. Władze powiatu nie chcą dołożyć około 3,5 mln złotych różnicy, wolą poczekać na zwiększenie dotacji rządowej, które może (choć nie musi) nastąpić jeśli pojawią się pieniądze z oszczędności w przetargach innych samorządów województwa świętokrzyskiego.

Podczas sesji radni powołali komisję konkursową, która wyłoni nowego dyrektora szpitala w Końskich w składzie: lekarz i radny Jarosław Lasota, wicestarosta Wiesław Skowron, członek zarządu Jarosław Staciwa, członek zarządu Dariusz Banasik, radny Robert Plech, sekretarz powiatu Zbigniew Sadorski, radna Danuta Leśniewicz. Przewodniczącym komisji ma być wicestarosta Wiesław Skowron.

Za takim składem komisji opowiedziało się 17 radnych, 2 było przeciw, 2 nieobecnych. Zgłoszono też kandydaturę Mariana Króla, ale ten nie wyraził na to zgody.

Następnie powrócił temat budowy „bloku” na osiedlu Jana Pawła II – mieszkańcy złożyli skargę na starostę koneckiego w związku z wydanym pozwoleniem na budowę. Radni rozpatrywali tę skargę – mieszkańców poparła między innymi Beata Zbróg wypunktowując, że budynek w którym mieszkać ma osiem rodzin nie może być nazywany jednorodzinnym, a plan zagospodarowania przestrzennego pozwala tam na budowę tylko obiektów jednorodzinnych.

Michał Cichocki zwracał uwagę, że głównym problemem jest nieprecyzyjny plan zagospodarowania przestrzennego, który uchwalają władze gminy Końskie. Zaapelował on o wprowadzenie do planu dotyczącego os. Jana Pawła II właściwych treści przez urzędników gminnych.

W podobnym tonie wypowiadał się wicestarosta konecki Wiesław Skowron – jego zdaniem problem dotyczący budowy jest poza powiatem, uważa on że odpowiedni wydział merytoryczny Starostwa miał rozpatrzyć wniosek na podstawie dostępnych mu dokumentów i to zrobił prawidłowo. Wicestarosta zaznaczył, że burmistrz Końskich Krzysztof Obratański zaproponował poprawki do planu, ale prawo nie działa wstecz i wszystkie wcześniej wydane decyzje muszą być rozpatrywane zgodnie ze stanem prawnym jaki obowiązywał w czasie ich wydawania.

Jarosław Staciwa zwrócił uwagę na to, że w tym wypadku diabeł tkwi w szczegółach. Jego zdaniem inwestor zastosował technikę dylatacji, która powoduje, że budynek zgodnie z prawem budowlanym mieści się w tym co można określić mianem obiektu jednorodzinnego. Staciwa również zwrócił uwagę, że wydział starostwa opierał się na dokumentach dostarczonych z gminy i nie powinien mieć sobie nic do zarzucenia.

13 radnych uchwaliło rozpatrzenie skargi, 5 było przeciw, 1 radna wstrzymała się od głosu

Całą dyskusję w temacie znajdziecie TUTAJ.

Potem wygłoszono raport o Stanie Powiatu Koneckiego, który w dużej mierze przedstawiał naczelnik informatyzacji Radosław Lachowski. Radni usłyszeli między innymi o siatce dróg, która została lub będzie remontowana i zdaniem rządzących ilość przebudowywanych kilometrów jest rekordowa.

W sprawach różnych najwięcej pytań było do dyrektora Zarządu Dróg Powiatowych Stanisława Mościńskiego. Opowiadał on o odcinkach, które będą naprawiane, ale i o drogach wytypowanych do kompletnej przebudowy. Dowiedzieliśmy się między innymi, że 10 czerwca podpisana zostanie umowa na remont ulicy Młyńskiej w Końskich. Ma ona zostać póki co „połatana”, ale i w najbliższym czasie jest przewidziana do generalnego remontu.

REKLAMA

8 thoughts on “Pożegnanie Przybylskiego, nowe znaki przy 'rondzie kauflandzkim’, bloki na os. Jana Pawła II. Za nami kolejna sesja Rady Powiatu

  1. Joisse pisze:

    Jan Paweł II był duchownym katolickim. Jakie powody przemawiały za wyborem takiej nazwy dla osiedla?

  2. lutek pisze:

    BANASIK ,kim jest ten pan?

  3. zzz pisze:

    mieszka tam niby elita ha ha wolę wieś niż to osiedle ,sami święci

  4. […] że jeszcze wczoraj o bezpieczeństwie w tym miejscu debatowali powiatowi radni (o tym TUTAJ) – podjęto decyzję, że przed wjazdami na skrzyżowanie staną specjalne tablice […]

  5. Obywatel pisze:

    Chyba nie do końca to prawda, że na osiedlu Jana Pawła II niemal na pewno nie powstaną już kolejne podobne „bloki”. A to z prostej przyczyny blok na skrzyżowaniu ulic Jana Długosza i Izabelowskiej w najlepsze pnie się w górę. Żadne prace nie ustały nawet jak toczyła się sprawa to deweloper po cichutku kończył stan „zero” i maskował swoją fuszerkę to znaczy nacinał beton i wstrzykiwał piankę aby zamaskować, że to jeden wspólny fundament i wspólne ławy fundamentowe a teraz stawia ściany. Czyli wyrok sądu wiemy gdzie ma. Moje pytanie kto to jest, że nie respektuje wyroków sądu a nasi włodarze udają, że nic nie widzą.
    Teraz wszyscy przerzucają się odpowiedzialnością a winnych brak. I o jakich dylatacjach mówimy jak są wspólne ławy fundamentowe to jakie są to domy jednorodzinne. Ponadto na jednej działce budowlanej może powstać jeden dom jednorodzinny a nie 4 dwulokalowe. Skoro 8 lokali to każdy lokal powinien być właścicielem kawałka działki a tak nie jest.

  6. Mieszkaniec pisze:

    Pani Naczelnik powiedziała, że oni nie są od weryfikacji tylko zatwierdzania. Czyli urzędnik zwolniony jest z myślenia. A ponadto będzie okazja sprawdzić czy budowla zgadza się z projektem. Rozumiem, że w projekcie budynek spełniał wymogi budynku jednorodzinnego czyli o ile się nie mylę powinny być cztery fundamenty i 4 stropy. A jeśli dobrze pamiętam to jest jedna ława fundamentowa i jeden strop a że sztucznie robiono dylatację w ścianach nacinając ją i wkładając styropian to chyba nie jest zgodne z sztuką budowlaną a jak rozumiem wszyscy wiedzą o pozorowanych działaniach pseudo dewelopera. Ponadto o ile dobrze pamiętam na tym osiedlu miały być domy jednorodzinne z użytkowym poddaszem a nie pełne piętro i jeszcze taras. Kto wyraził zgodę na takie zmiany? Na pierwszej części osiedla nie wolno nawet było postawić osobno garażu wszystko miało być w jednej bryle nie mówiąc już o zgodzie na pełne piętro.

  7. Mieszkaniec osiedla pisze:

    może zamiast niepotrzebnych znaków ,przydałby się chodnik dla dzieci,które muszą po ulicy chodzić do szkoły na osiedlu Jana Pawła II ???

  8. Bob pisze:

    Czy nikomu nie nasuwa się pytanie kto i dlaczego zmienił plan wcześniej obowiązujący na osiedlu JP II. ?
    Czy plan uchwalony na terenie byłego zakładu kamieniarskiego to przypadek?
    Czy to jest duplikat tych samych wymagań planistycznych czy przypadek?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *