REKLAMA

Kontrola trzeźwości pracownika przez pracodawcę

Praca „po kielichu” narusza zarówno regulacje Kodeksu Pracy jak i Kodeksu Wykroczeń, a lista konsekwencji, które czekają nietrzeźwego pracownika, a także jego bezpośrednich i pośrednich przełożonych jest bardzo długa. Są to różnego rodzaju kary pieniężne i dyscyplinarne, aż do dyscyplinarnego zwolnienia z pracy włącznie. Jeżeli pijany pracownik spowoduje jakikolwiek wypadek lub (i) spowoduje straty materialne konsekwencje mogą być jeszcze poważniejsze.

REKLAMA

 

REKLAMA

A ile można bezkarnie wypić przed podjęciem pracy?

Przepisy, które to określają, niczym nie różnią się od tych, które dotyczą kierowców. Zawartość alkoholu we krwi do 0,2 promila określana jest jako stan po użyciu alkoholu, a przekraczająca 0,5 promila jako stan nietrzeźwości. Oczywiście w miejscu pracy nie wolno spożywać alkoholu, niezależnie od ilości.
Chociaż w praktyce jest to trudne do sprawdzenia, popularna od niedawna praca zdalna wykonywana w domu, przez prawo traktowana jest na równi z pracą wykonywaną w miejscu pracy poza domem.

Czy kontrola trzeźwości w pracy jest dozwolona?

Aktualnie obowiązujące przepisy mówią, że tak pod warunkiem, iż pracownik wyrazi na to zgodę. Tego typu kontrole często odbywają się w zajezdniach autobusowych, czy bazach logistycznych i najczęściej dotyczą kierowców. Jeżeli jednak pracownik nie zgadza się na badanie, pracodawca w żaden sposób nie może go do tego zmusić. Jednak prawem, a nawet obowiązkiem pracodawcy jest natychmiastowa reakcja, jeśli zauważy nietrzeźwego pracownika.

Co można zrobić z nietrzeźwym pracownikiem?

Najłagodniejszym i polubownym załatwieniem problemu będzie niedopuszczenie takiej osoby do pracy i ukaranie ustnym upomnieniem lub naganą. Jeżeli jednak pracownik zaprzecza, że spożywał alkohol pracodawca może wezwać Policję i poprosić o zbadanie trzeźwości alkomatem. Wtedy nietrzeźwy pracownik musi liczyć się z poważniejszymi konsekwencjami.

Co się zmieni w 2022 roku?

Wszystko wskazuje na to, że kontrola trzeźwości w pracy 2022 będzie możliwa bez zgody pracownika. Obecnie trwają konsultacje w tej sprawie. Nowelizacja przepisów zakłada, że po spełnieniu pewnych warunków takie badania, nawet u pracowników nie zdradzających objawów po spożyciu alkoholu będą możliwe. Pracodawca będzie musiał powiadomić o wprowadzeniu tego rodzaju działań co najmniej 2 tygodnie przed ich wdrożeniem. Możliwa będzie kontrola bez wykorzystania metod laboratoryjnych, a więc mówiąc prościej wyłącznie za pomocą alkomatu. Kontrole dotyczyć będą nie tylko pracowników etatowych, ale wykonujących pracę na podstawie zlecenia lub współpracujących na zasadzie własnej działalności gospodarczej. Należy się liczyć również z tym, że poszerzony zostanie zakres konsekwencji i kar dyscyplinarnych, a także wysokość kar pieniężnych.

Jak to będzie wyglądać w praktyce?

Większość pracodawców zaopatrzy się w alkomaty i ustali w wewnętrznych regulaminach metody badań trzeźwości pracowników. Z pewnością stosować będą profesjonalne alkomaty do badań przesiewowych, takie jak na przykład PROMILER iBLOW 10. Alkomaty tego typu może nabyć każdy, a z ich parametrami technicznymi, sposobem użycia i cenami można zapoznać się na stronie

Co się zmieni w 2022 roku?

Wszystko wskazuje na to, że kontrola trzeźwości w pracy 2022 będzie możliwa bez zgody pracownika. Obecnie trwają konsultacje w tej sprawie. Nowelizacja przepisów zakłada, że po spełnieniu pewnych warunków takie badania, nawet u pracowników niezdradzających objawów po spożyciu alkoholu będą możliwe. Pracodawca będzie musiał powiadomić o wprowadzeniu tego rodzaju działań co najmniej 2 tygodnie przed ich wdrożeniem. Możliwa będzie kontrola bez wykorzystania metod laboratoryjnych, a więc mówiąc prościej wyłącznie za pomocą alkomatu. Kontrole dotyczyć będą nie tylko pracowników etatowych, ale wykonujących pracę na podstawie zlecenia lub współpracujących na zasadzie własnej działalności gospodarczej. Należy się liczyć również z tym że poszerzony zostanie zakres konsekwencji i kar dyscyplinarnych, a także wysokość kar pieniężnych.

Jak to będzie wyglądać w praktyce?

Większość pracodawców zaopatrzy się w alkomaty i ustali w wewnętrznych regulaminach metody badań trzeźwości pracowników. Z pewnością stosować będą profesjonalne alkomaty do badań przesiewowych, takie jak używa Policja w akcjach typu „trzeźwy poranek”. Alkomaty tego typu może nabyć każdy, a z ich parametrami technicznymi, sposobem użycia i cenami można zapoznać się na stron

https://www.expertmarket.pl/

artykuł sponsorowany

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *