W sobotę w Królewcu odbyła się uroczystość związana z przyłączeniem Ochotniczej Straży Pożarnej Królewiec do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Dla tak młodej, 37-letniej jednostki, to wielki zaszczyt, ale też nowe obowiązki. Za nimi czas intensywnej nauki, zdobywania nowych i wyższych kompetencji.
REKLAMA
– ,,[…] Został nam przekazany uroczysty akt wstąpienia do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego[…] Trzeba sobie zasłużyć żeby wstąpić. Jest to więcej jak OSP a mniej jak państwowa straż pożarna. Zasłużyliśmy sobie wyjazdami, gotowością bojową, sprzętem, który posiadamy” – o wydarzeniu opowiada Grzegorz Młodawski, prezes OSP Królewiec.
REKLAMAAby przystąpić do elity straży pożarnej należało wyrazić na piśmie taką wolę i spełnić najważniejsze wymogi systemu. Jednostka musi mieć przeszkolonych minimum 12 druhów, to daje zespołowi obstawę dwóch drużyn. Powinna mieć w swoich szeregach czterech dowódców drużyn, trzech naczelników, trzech kierowców. Musi mieć ponadto odpowiednie wyposażenie, aparaty tlenowe, odzież do akcji z atestami OPZ, gdzie jedno pełne umundurowanie strażaka to koszt 3.000 zł. Są to teraz służby wysoko wykwalifikowane, wszechstronne.
To nadal ochotnicza straż pożarna, ale jej członkowie muszą stać się teraz o wiele bardziej dyspozycyjni niż przedtem.
– ,,Na pewno będziemy mieli więcej obowiązków, bo już nie możemy nie wyjeżdżać do akcji. Jako jednostka OSP pracują wszyscy i nie zawsze jesteśmy na miejscu. Jeżeli jest już w KSRG-sie, już nas to bardziej mobilizuje i wyjeżdżamy na każde zawołanie, do każdej akcji. Mamy przeszkolonych ratowników medycznych z KPP (kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy), mogą jeździć do wypadków, udzielać pomocy poszkodowanym. Mamy przeszklonych druhów w LPR ( Lotnicze Pogotowie Ratunkowe),[…] którzy mogą też kierować helikopterami, które lądują w miejscach wypadków. Tak, że obowiązków nam przybyło. […] Wstąpiliśmy na pięcioletnią karencję, jeżeli się sprawdzimy, będzie przedłużony nasz pobyt w KSRG-sie” – tłumaczy Grzegorz Młodawski.
Dla jednostki jest to przede wszystkim awans i prestiż. Nie idą za tym wielkie pieniądze. Jednostka będzie otrzymywać za członkostwo 5.500 zł rocznie na wydatki typu wyposażenie. Poza tym stawki godzinowe jak dotychczas.
Imprezę prowadził druh, starszy brygadier w stanie spoczynku, Tadeusz Nowakowski z Końskich. O godzinie 15:00 nastąpiły uroczyste powitania. Na wydarzenie przybyli goście: zastępca komendanta Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej z Kielc młodszy brygadier Sławomir Karwat, Komendant Państwowej Straży Pożarnej w Końskich młodszy brygadier Ryszard Stańczak, dowódca jednostki w Królewcu młodszy brygadier Michał Krzeszewski, a także przedstawiciele władz terytorialnych – starosta konecki Grzegorz Piec, wójt gminy Smyków Jarosław Pawelec, jego zastępca Jerzy Duda, przewodnicząca Rady gminy Danuta Jarek.
Zaraz po wysłuchaniu hymnu państwowego w obecności zastępów strażackich i pocztu sztandarowego, Wójt gminy Smyków Jarosław Pawelec powitał przybyłych gości. Przedstawiciel KWPSP w Kielcach Sławomir Karwat przekazał na ręce prezesa OSP Królewiec Grzegorza Młodawskiego akt przystąpienia do KSRG, po czym doszło do poświęcenia figury św. Floriana, patrona strażaków. Obrzędu dokonali ksiądz kapelan straży pożarnej Tomasz Janicki oraz ksiądz wikariusz parafii w Miedzierzy, Damian Zalewski.
W kolejnej części uroczystości, członkowie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej złożyli uroczyste ślubowanie. Po nim wręczono liczne statuetki osobom wspierającym przystąpienie do krajowego systemu pożarnictwa, odznaczenia dla Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, a także trzy medale: zloty, srebrny, brązowy i dwa odznaczenia wzorowego strażaka.
Po gratulacjach od zacnych gości i odprowadzeniu sztandaru, strażacy, wraz z mieszkańcami Królewca udali się za remizę. Wraz z Kołem Gospodyń Wiejski zorganizowano tam piknik rodzinny ,,Sportowe lato”. W jego programie były zawody strażackie dla różnych grup wiekowych, atrakcje dla dzieci – dmuchany zamek, stragany z zabawkami oraz ognisko. KGW także miało powody do świętowania, ponieważ otrzymało mikrogrant od Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Krzemienny Krąg”.