Podczas remontu budynków należących do parafii św. Mikołaja w Końskich, w jednym z rzadko odwiedzanych pomieszczeń natrafiono na cenne dla kultury i miasta znalezisko – instrumenty oraz fotografię pierwszego w Końskich zespołu rockowego. Jego założycielem był legendarny dla naszego miasta ksiądz Józef Granat.
REKLAMA
Odkryciem uradowany i zdumiony jest burmistrz miasta i gminy Końskie, Krzysztof Obratański. Tak wspomina osobę księdza Granata: –,,Miał szczególne zacięcie do działań artystycznych, do ich promowania i inspirowania, i skupiał wokół kościoła, wokół swojego wikariatu, uzdolnioną muzycznie młodzież. W latach ’70 to w jego wikariacie powstał pierwszy zespół rockowy, który przygotował rockową oprawę muzyczną mszy świętej. Więc jedna z pierwszych mszy bitowych zabrzmiała w Końskich”.
REKLAMAZnalezisko podczas remontów budynków parafialnych i plebanii odkrył obecny ksiądz proboszcz parafii, Jacek Wieczorek. Na pewno są tam sprzęty z wysokich półek, ponieważ duchowny przykładał dużą wagę do ich jakości – m.in. gitary firm cenionych w środowisku muzycznym jak Fender, w tym gitara prowadząca, gitara basowa i znakomity zestaw perkusyjny. Ponadto stara fotografia przedstawiająca młodych ludzi, tworzących prawdopodobnie pierwszy w mieście rockowy zespół.
-,,Zdjęcie, które jest dzisiaj znane z kilku zaledwie egzemplarzy przedstawia ten pierwszy zespół, złożony z bardzo młodych ludzi. […] W tym zespole zaczynali grać tacy muzycy jak Roman Cieślak, dzisiaj instruktor muzyczny w Miejsko-Gminnym Domu Kultury, Dariusz Kowalczyk, dzisiejszy dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Końskie, Marek Cieślak, nieżyjący już dzisiaj muzyk, który jest inspiracją do corocznych spotkań jazzowych w Domu Kultury, więc to są ludzie, którzy tworzyli konecką muzykę rockową, którzy byli inspiracją dla wielu następców wielu nowych zespołów rockowych” – kontynuuje włodarz.
Zarówno władze miasta, jak i proboszcz Wieczorek wykazują wolę, by włączyć instrumentarium do dorobku kulturalnego miasta. Kwestią porozumienia pozostaje tylko gdzie zostaną przekazane i w jaki sposób można je będzie oglądać. Czy przejmie je koneckie Muzeum Regionalne PTTK, czy inna instytucja kulturalna na przykład Dom Kultury? Czas pokaże. Na pewno po zakończonych pracach w parafii św. Mikołaja trzeba się będzie nad tym tematem pochylić i miasto znajdzie dla nich godne miejsce.
Już niebawem pojawi się materiał wideo, w którym zaprezentujemy Państwu znalezisko.
to był prawdziwy ksiądz
Szkoda, że nie zadano sobie trudu aby wymienić wszystkie nazwiska osób ze zdjęcia…
Proszę nie pisać bzdur nie wprowadźac ludzi w błąd.Na temat zespołu wiem wszystko posiadam zdjęcia z początku lat 70,odpowiem na każde pytanie.
Wymieniam osoby ze zdjęcia od lewej- Cieślak Marek, Włodarczyk I, Jaźminski Marek , Sipika Robert, Cholewa Barbara (Moskwa) ,Ks Granat Józef, Kowalczyk Dariusz, i Cieślak Roman
Gdyby coś nie tak proszę mnie poprawić. Adres znany redakcji.
Jakich niby bzdur? W artykule są wymienione wszystkie nazwiska? Bo nie widać..
To dobrze ze posiada Pan/Pani taką wiedzę na temat zespołu jednak nazwisko Pana Marka napisane w komentarzu jest źle.
Proszę czytać ze zrozumieniem,a propo nazwiska to się zgadza zwykła literówka
[…] Wtedy też opublikowaliśmy zdjęcie domniemanego pierwszego składu zespołu (o tym szczegółowo TUTAJ). Jak się okazuje grupa muzyczna powstała już kilka lat wcześniej, a opowiada nam o tym w TKN […]