W sobotę w Rudzie Pilczyckiej odbyły się uroczystości upamiętniające 78.rocznicę bitwy z Niemcami. Przy tej okazji w pobliskiej Wólce odsłonięto tablicę, upamiętniającą pomordowanych zakładników koneckiego więzienia.
REKLAMA
To już 78. rocznica bitwy pod Rudą Pilczycką, którą tamtejsza społeczność obchodzi od lat, ale po raz pierwszy w dwóch etapach. Druga część uroczystości przeniesiona została do położonej 6 km dalej miejscowości Wólka, gdzie w obecności żyjącego krewnego jednego z pomordowanych, odsłonięta została pamiątkowa tablica z nazwiskami 10 zakładników koneckiego więzienia, zabitych przez Niemców w ramach odwetu na Polakach.
REKLAMAPoczątek uroczystości przebiegał jak w latach ubiegłych. Nieopodal obelisku w Rudzie Pilczyckiej mieści się Dom Pomocy Społecznej „Etola” i w jego kaplicy odbyła się msza święta, którą poprowadził proboszcz parafii, ksiądz Dariusz Szambor. Po niej, jak co roku, przy pomniku walk z 27 sierpnia 1944 roku, goście wysłuchali wystąpień artystycznych uczniów ze Szkoły Podstawowej w Pilczycy i oficjalnych przemówień włodarza oraz posła Mariusza Goska. Pośród zgromadzonych znaleźli się przedstawiciele gminy, powiatu i organizacji wojskowych. Oddano honor walczącym w bitwie pod Rudą Pilczycką, złożono kwiaty, po czym korowód przejechał do Wólki.
–„Drugi etap tych uroczystości dzisiejszych w Wólce przy odsłonięciu nowego obelisku z listą rozstrzelanych […] zakładników z więzienia w Końskich. Byli o mieszkańcy głównie miejscowości Ruski Bród, ale też było kilku z Końskich, z Gór Mokrych, z Przedborza. Było w sumie rozstrzelanych 10 osób w 1944 roku. Chcieliśmy upamiętnić to miejsce kaźni w naszej gminie. Od kilku lat staraliśmy się o to żeby sprawdzić wszystkie dane, sporządzić szczegółową listę tych osób, które tu zginęły, by 'prawidłową’ tablicę odsłonić, taką jaka znajduje się za nami”– mówi wójt gminy Słupia Konecka, Robert Wielgopolan.
W Wólce spoczęli we wspólnej mogile w miejscu, w którym stanęła pamiątkowa tablica. W późniejszych latach rodziny poprzenosiły ciała bliskich na cmentarze w swoich miejscowościach.
-„Bardzo miło było mi gościć. Przyjechało wiele osób zainteresowanych, które propagują, historię i wydarzenia upamiętniające ją, różnego różnego rodzaju miejsca, ale też okoliczności historyczne. Przybył na nasze uroczystości pan Mariusz Gosek, poseł na sejm RP, ale też byli bardzo zaangażowani w różnego rodzaju wydarzenia przedstawiciele Organizacji Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej z Radoszyc, Łopuszna, Oleszna, Włoszczowy, a także Narodowe Siły Zbrojne z Włoszczowy i Oleszna oraz byli przedstawiciele Rady Miasta i mieszkańcy Końskich, ale też przedstawiciele Armii Krajowej koła z Końskich. Tutaj był przedstawicielem Marek Kozerawski, który był tak jakby inicjatorem i bardzo zabiegał o powstanie tego obelisku, podobnie na wzór tego, który był odsłonięty kilka lat temu w Młynku Nieświńskim, gdzie też podobne miejsce kaźni się znajduje.” – wymienia włodarz.
Fotografię jednego z poległych, Jana Cygankiewicza, przyniósł Radny Marek Kozerawski i wetknął za pamiątkową tablicę. W trakcie uroczystości Dyrektor Szkoły Podstawowej w Wólce czytał fragmenty relacji świadków tamtych wydarzeń. Zebrali je i spisali Marek Kozerawski wraz z Krzysztofem Woźniakiem. Ten drugi nie mógł być na uroczystościach.
Po odsłonięciu, nową tablicę poświęcił proboszcz parafii Ruda Pilczycka, tutaj także złożono kwiaty, zapalono znicze. Przemawiał włodarz, poseł Mariusz Gosek i radny Marek Kozerawski. Na koniec podziękowano wszystkim, którzy wzięli czynny udział w organizacji uroczystości, a Koło Gospodyń Wiejskich z Wólki podjęło gości poczęstunkiem w remizie nieopodal.
Zdjęcia:
wczoraj był tu komentarz a dziś nie ma. Komunistyczny rodowó się ujawnił.
komentarze nieprzychylne są usuwane lub nie publikowane co władza każe sługa musi zrobić to jak TVP 1