Uczniowie Szkoły Podstawowej w Królewcu pod kierunkiem swoich wychowawców aktywnie włączyli się w organizowaną przez Ministerstwo Edukacji Narodowej ogólnopolską akcję „Szkoła pamięta”.
REKLAMACelem przedsięwzięcia jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią naszego regionu. Inicjatywa jest realizowana w październiku tuż przed uroczystością Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym. Są to dni, w których w szczególny sposób wspominamy bliskich zmarłych oraz doskonały czas do zadumy i kultywowania pamięci o tych, którzy zapisali się na kartach historii.
W ramach przedsięwzięcia odbyły się pogadanki w czasie, których przybliżone zostały postaci majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala” i Antoniego Hedy „Szarego” oraz wydarzenia związane z pacyfikacją Królewca i Adamowa w 1940 roku. Ponadto porządkowane i odwiedzane przez uczniów klasy V i VI było lokalne miejsce pamięci narodowej w lesie smykowskim, w którym hitlerowcy zamordowali 104 mieszkańców Królewca i Adamowa. Harcerze zadbali również o teren wokół byłego budynku gminy w Smykowie, na którym wmurowana jest tablica z popiersiem Józefa Piłsudskiego, a także pomnik poległych partyzantów Armii Krajowej dowodzonych przez Antoniego Hedy „Szarego” w Trawnikach.
REKLAMAW czasie przerw uczniowie klasy VIII A i VII czytali fragmenty książki Tadeusza Janduły „Ocalić od zapomnienia” nawiązującej do smutnych wydarzeń z 1940 r. oraz oglądano film historyczny „Hubal”. Uczniowie klas ósmych przygotowali prezentacje multimedialne pt. „Partyzanci Ziemi Koneckiej” i „II wojna światowa w regionie świętokrzyskim”, które zostaną przekazane do biblioteki szkolnej. Na koniec uczniowie klasy VII uporządkowali teren wokół tablicy pamiątkowej poświęconej św. Janowi Pawłowi II oraz w sąsiedztwie tablic pamiątkowych znajdujących się na budynku szkoły.
Dodatkowo w dniach 31 X i 1 XI nauczyciele wraz z uczniami włączą się w kwestę na cmentarzu w Miedzierzy, której celem będzie zbiórka pieniędzy na renowację starych nagrobków.
Szkołę do akcji zgłosiła dyrektor Anna Cholewińska. Koordynatorem przedsięwzięcia była Helena Karbownik – nauczyciel historii. Nad uczniami opiekę sprawowali: Jacek Kołodziejczyk, Anna Gorzelak, Agnieszka Nowacka, Katarzyna Lachowska, Małgorzata Michalak, Helena Karbownik, Magdalena Woźniak i Aneta Grot. (Szkoła Podstawowa w Królewcu)
Zdjęcia (SP Królewiec):