Zdarza się, że dane umieszczone w księdze wieczystej są błędne. Nasuwa się pytanie, kto i w jaki sposób powinien te błędy naprawić.
REKLAMA![](https://tkn24.pl/wp-content/uploads/2021/02/DachBud2021.gif)
Czasem przeglądając wyszukiwarkę ksiąg wieczystych i odnajdując daną księgę wieczystą, w jej treści można zauważyć, że pojawia się błąd. Są to różnego rodzaju błędy, najczęściej tak zwane oczywiste omyłki pisarskie. Oznacza to, że pomylono na przykład kolejność liter w nazwisku, nazwie ulicy albo źle oznaczono powierzchnię (błędy numeryczne). Często powstają one poprzez nieprawidłowe wypełnienie treści wniosku o wpis do księgi, ale znacznie częściej w momencie wprowadzania danych z takiego wniosku do systemu Elektronicznych Ksiąg Wieczystych przez pracownika sądu. Taka sytuacja może utrudnić na przykład odnalezienie księgi wieczystej po adresie (w przypadku błędu literowego w nazwie ulicy) albo księgi wieczystej po numerze działki (w przypadku błędu numerycznego) komornikowi, który poszukuje nieruchomości należących do dłużnika w toku postępowania egzekucyjnego.
REKLAMA![](https://tkn24.pl/wp-content/uploads/2025/01/smart-2025-gif.gif)
![](https://tkn24.pl/wp-content/uploads/2024/09/projekt-dieta-dominika-pakula.png)
Druga grupa błędów to poważniejsze pomyłki. Są to błędy merytoryczne, czyli takie, które wykazują nieprawidłowy stan prawny nieruchomości. Przykładem może być źle wpisany właściciel nieruchomości.
Najprościej uregulować sytuację w przypadku oczywistych omyłek pisarskich, inaczej nazywanych usterkami. Wystarczy wysłać do sądu prosty wniosek o sprostowanie oczywistej omyłki pisarskiej. Należy dokładnie opisać w uzasadnieniu, jaki błąd występuje oraz jaka jest poprawna forma. Jeżeli istnieje taka konieczność, można dołączyć do wniosku dokumenty potwierdzające stan faktyczny (na przykład metraż nieruchomości lokalowej). Sąd rozpatrzy taki wniosek zazwyczaj w czasie kilku dni i wyda postanowienie o sprostowaniu oczywistej omyłki pisarskiej. Wniosek nie podlega opłacie i trzeba skierować go do wydziału ksiąg wieczystych sądu rejonowego, w którego obszarze jest położona nieruchomość.
Trudniej sytuacja wygląda w przypadku błędów merytorycznych. Są to poważne nieprawidłowości, które powodują rozbieżności między stanem prawnym nieruchomości, a tym co jest zapisane w księdze wieczystej. Najczęściej będzie to dotyczyło osoby właściciela bądź właścicieli nieruchomości. Wówczas należy złożyć do sądu pozew o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym. Niezbędne jest dołączenie do wniosku stosownych dowodów na poparcie swoich twierdzeń. Sąd przeprowadzi postępowanie procesowe, które zakończy się wydaniem wyroku w sprawie. Pozew należy opłacić, a także pamiętać o zachowaniu wszelkich wymogów formalnych.
Jeżeli błąd, który spowodował rozbieżności w treści księgi wieczystej, został wpisany w akcie notarialnym, należy zwrócić się o jego sprostowanie do notariusza. Wówczas to on wyśle do sądu poprawiony akt notarialny wraz ze stosownym wnioskami do sądu.
artykuł sponsorowany