Współcześnie posiadanie choć jednego konta osobistego jest niezbędne do dysponowania swoimi środkami finansowymi na co dzień. Własny rachunek przydaje się m.in. do pobierania wynagrodzenia, regulowania bieżących opłat czy robienia zakupów online lub przy pomocy karty. W którym banku można dostać konto za 0 złotych i czym kierować się podczas jego wyboru?
Konto osobiste – podstawowe informacje
Konto osobiste, czyli rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy (ROR) to jeden z najpowszechniejszych produktów bankowych, którym dysponuje obecnie niemal każda osoba. Posiadanie własnego konta wiąże się z szeregiem możliwości niezbędnych w dobie wysoko rozwiniętej infrastruktury elektronicznej, obejmującej także bankowość.
REKLAMARachunek ROR jest przydatny do wykonywania i odbierania przelewów, regulowania rachunków za media czy wynajem nieruchomości, robienia zakupów przez internet bądź płatności bezgotówkowych przy pomocy karty debetowej lub smartfona. Oprócz tego może służyć do przechowywania środków finansowych (choć korzystniejszą opcją jest w tym przypadku konto oszczędnościowe) i jest potrzebny, aby wybrać pieniądze z bankomatu.
Ze względu na to, że posiadanie konta osobistego jest w zasadzie niezbędne, wszystkie banki mają je w swojej ofercie. Jest to dobra wiadomość z perspektywy klientów, którzy są zachęcani do założenia rachunku ROR za pośrednictwem dodatkowych funkcji kont i zniżek opłat za ich prowadzenie.
Warto podkreślić, że na chwilę obecną prowadzenie praktycznie każdego podstawowego rachunku tego typu jest darmowe. Konta za 0 złotych (bez konieczności spełnienia dodatkowych warunków, takich jak minimalne miesięczne wpływy czy ilość wykonywanych transakcji) proponują m.in. BNP Paribas, ING Bank Śląski oraz mBank.
Informacji na temat opłat oraz profitów związanych z prowadzeniem rachunków w poszczególnych bankach warto szukać w rankingach kont osobistych. Jednym z nich jest ranking www.wktorymbanku.pl/ranking-kont-osobistych/, który uwzględnia m.in. ocenę bankowości elektronicznej, a także koszt wypłat z bankomatów i posiadania karty.
Czym kierować się podczas wyboru konta bankowego?
Konto osobiste powinno być dostosowane do potrzeb i preferencji właściciela. Przed skorzystaniem z oferty konkretnego banku warto zastanowić się, do czego ma służyć rachunek i z których funkcji rachunku klient będzie korzystał najczęściej. Pozwoli to wybrać taką pozycję, która będzie najatrakcyjniejsza zarówno pod względem funkcjonalności, jak i potencjalnych kosztów.
Opłaty za usługi podstawowe
Podstawowym parametrem związanym z charakterystyką kont osobistych są opłaty za takie usługi jak prowadzenie rachunku, korzystanie z karty czy wypłaty gotówki z bankomatu.
Jak zostało już wspomniane, często samo otwarcie i prowadzenie rachunku ROR jest darmowe, jednak może zdarzyć się, że jest to związane ze spełnieniem konkretnych warunków. Wśród nich wymienia się wykonanie transakcji na określoną minimalną kwotę w ciągu miesiąca.
To samo dotyczy korzystania z karty debetowej. Może być ona dostępna bezwarunkowo za 0 złotych lub stać się darmowa w momencie, gdy klient zapłaci przy jej pomocy za transakcje o określonej przez bank wysokości (w skali miesiąca). W przeciwnym razie opłata za kartę wynosi zazwyczaj poniżej 10 złotych miesięcznie.
Ponadto niektóre instytucje umożliwiają darmowe wypłaty wyłącznie przy użyciu swoich bankomatów lub tych należących do ich partnerów. W przypadku, gdy klient często potrzebuje dostępu do gotówki najlepiej, jeśli zwróci szczególną uwagę na ten aspekt i wybierze konto umożliwiające darmowe wypłaty z jak największej ilości bankomatów.
Koszty przelewów
Kolejną kwestią, która powinna mieć znaczenie podczas wyboru konta osobistego są koszty przelewów. Mowa tu nie tylko o transakcjach wewnętrznych i zewnętrznych, które z zasady są darmowe, ale i przelewach ekspresowych i walutowych.
Przed założeniem konta w wybranym banku warto zapoznać się z tabelą opłat zamieszczoną na jego oficjalnej stronie internetowej. W sytuacji częstego wykonywania transakcji SWIFT odpowiednim rozwiązaniem może okazać się założenie konta walutowego.
Bankowość elektroniczna
Ważnym elementem jest także wygląd i funkcjonalność systemu bankowości elektronicznej, który posłuży do sprawnego zarządzania kontem. Zarówno strona internetowa, jak i aplikacja mobilna powinny być czytelne i intuicyjne. Dobrze, jeśli narzędzia te umożliwiają obsługę dodatkowych funkcji, takich jak bilans wpływów i wydatków czy planowanie budżetu.
Szybkie płatności mobilne
Większość polskich banków udostępnia swoim klientom płatności mobilne BLIK. Dzięki nim przy pomocy kilkucyfrowego kodu można szybko wykonać przelew, zapłacić za zakupy online lub w sklepie stacjonarnym, a także wybrać gotówkę. Osoby, które preferują obsługę takich metod powinny zwrócić uwagę m.in. czy bankomat wybranej instytucji obsługuje BLIK-a.
Rodzaje kont osobistych
Rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy jest najpopularniejszym typem konta osobistego, który można znaleźć w ofercie banków. Warto jednak wspomnieć też o jego innych rodzajach. Wśród nich można wymienić konto osobiste w rozszerzonym pakiecie, często określane jako „premium” lub „VIP”. Zazwyczaj obejmuje ono szereg dodatkowych usług takich jak korzystanie z pomocy specjalistów podczas dokonywania inwestycji czy korzystne warunki płatności kartą za granicą.
Jeszcze inną opcją jest tzw. konto dla młodych, które może być dedykowane osobom niepełnoletnim (po ukończeniu 13. roku życia) lub młodzieży w wieku od 18 do 26 lat. W pierwszym przypadku podczas zakładania konta i związanych z tym formalności niezbędna będzie obecność rodziców, jednak dziecko może już samodzielnie zarządzać swoim kieszonkowym, np. przy pomocy aplikacji mobilnej czy dokonując płatności kartą.
Konta dla młodych wiążą się z szeregiem ulg i brakiem opłat za prowadzenie rachunku, przelewy czy wypłaty z bankomatów, dlatego są bardzo korzystnym rozwiązaniem. Istnieją również warianty rachunków dla dzieci poniżej 13. roku życia. Oczywiście w takiej sytuacji konto należy do rodziców, jednak pociecha ma możliwość dokonywania kontrolowanych płatności przy pomocy karty.
artykuł sponsorowany