Powiat Konecki w ostatnim czasie rozpoczął dostosowywanie swoich budynków do potrzeb osób niepełnosprawnych. Największe zmiany widać w Starostwie Powiatowym w Końskich, a także w siedzibie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Co ważne: duża część wprowadzanych udoskonaleń powinna obligatoryjnie działać już we wszystkich urzędach w Polsce. W większości z nich jednak o tych urządzeniach nawet nie słyszano
REKLAMA![](https://tkn24.pl/wp-content/uploads/2021/02/DachBud2021.gif)
W starostwie w Końskich już kilka lat temu pomyśleli o osobach mających problemy ruchowe – w budynku pojawiła się winda, a także podjazdy. Teraz także ułatwienia dotyczące komunikowania się –„Starostwo Powiatowe w Końskich w tej chwili jest na etapie końcowym realizacji projektu pn. „Dostępny Samorząd – Granty”. To program Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych z Projektu Wiedza, Edukacja, Rozwój. Starostwo Powiatowe w Końskich i Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie zostały wyposażone w specjalistyczne urządzenia komunikacyjno-lektorskie dedykowane głównie dla osób niewidomych i niedowidzących. Oni mogą z nich śmiało przychodząc do urzędów skorzystać” – opowiada Paweł Kubiak, przewodniczący Społecznej Powiatowej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych, działającej przy Staroście Koneckim.
REKLAMA![](https://tkn24.pl/wp-content/uploads/2025/01/smart-2025-gif.gif)
![](https://tkn24.pl/wp-content/uploads/2024/09/projekt-dieta-dominika-pakula.png)
To właśnie za sprawą Pawła Kubiaka powiat konecki zaczął wdrażanie specjalnego grantu –„Chcieliśmy pokazać, że są różne rodzaje niepełnosprawności. O ile osoby mogą w miarę pokonywać bariery architektoniczne o tyle bariery w komunikowaniu, dla osób z dysfunkcjami słuchu, czy wzroku są bardzo zaniedbane. Chcę przypomnieć, że od 2019 roku wszystkie urzędy powinny posiadać takie urządzenie jak pętla indukcyjna. To już jest obligatoryjne. W naszym przypadku osoby z dysfunkcjami narządu wzroku mają możliwość skorzystania z tych urządzeń i teraz jest kwestia poinformowania tylko tych osób, że mogą tu przyjść i samodzielnie załatwić sprawę w urzędzie” – dodaje Kubiak.
W budynku pojawiło się kilka urządzeń, które maja pomóc osobom niedowidzącym, a także niedosłyszącym. OmniReader to urządzenie będące powiększalnikiem, ale i skanerem – można powiększyć tekst dokumentu, ale urządzenie też może go przeczytać dla osoby niepełnosprawnej. Plan tyflograficzny pokazuje budynek w postaci dostosowanej do osób z niepełnosprawnościami, w tym z poddrukami i opisami w brajlu. Natomiast na drzwiach zamontowano żółte, ostrzegawcze taśmy, a na poręczach specjalne nakładki ze znakami w brajlu.
Jest jeszcze kilka innych urządzeń dla osób niedowidzących. To choćby specjalne nadajniki informujące o tym gdzie obecnie się znajdujemy – by z nich korzystać wystarczy ściągnąć darmową aplikację. Urzędnicy ze Starostwa Powiatowego deklarują też, że zawsze można skorzystać z pomocy pracowników, którzy są do tego wyznaczeni – wystarczy o pomoc poprosić w dowolnym momencie przebywania w obiekcie.
Podobne udogodnienia zamontowano także w siedzibie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie przy ulicy Spółdzielczej w Końskich –„Cieszę się niezmiernie, że z inicjatywy pana Pawełka zostaliśmy ujęci w tym grancie jako Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. Okazało się, że również możemy skorzystać z tych urządzeń, które likwidują bariery informacyjno-komunikacyjne jeśli chodzi o osoby niepełnosprawne. Otrzymaliśmy trzy urządzenia, które są niezbędne i będą służyły naszym wnioskodawcom. To powiększalnik elektroniczny, który pomaga odczytywać dokumenty, powiększy litery by osoby mające trudności z narządem wzroku mogły odczytać rzeczy zawarte w dokumentach. Drugie urządzenie to omnireader – lektorskie urządzenie dla osób z dysfunkcją narządu wzroku […] Jeszcze jednym urządzeniem, które też jest wymagane w instytucjach i zostało dla nas zakupione to pętla indukcyjna dla osób niedosłyszących” – mówi Urszula Przygodzka, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.
Całość projektu związanego z ułatwienia dla niepełnosprawnych, który realizuje obecnie powiat konecki opiewa na ponad 85 tysięcy złotych, środki w większości pochodzą z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Zdjęcia (konecki.powiat.pl):
Zdjęcia własne:
Starostwo nie słyszało o kupowaniu głosów przed wyborami. Dostosowanie może się przyda.
[…] Dzięki zaangażowaniu Pawła Kubiaka w roku ubiegłym ze środków PFRON w starostwie pojawiło się wiele udogodnień, które pomagają przełamywać bariery osobom niepełnosprawnym. W budynku pojawiło się kilka urządzeń, które pomagają osobom niedowidzącym, a także niedosłyszącym, m.in. OmniReader, plan tyflograficzny, specjalne nadajniki informujące, gdzie się obecnie znajdujemy. Na drzwiach zamontowano żółte, ostrzegawcze taśmy, a na poręczach specjalne nakładki ze znakami w brajlu. Szerzej o tym informowaliśmy TUTAJ. […]