Sezon letni już trwa. W ostatnią gorącą sobotę w Sielpi były tłumy. My sprawdziliśmy jak ta miejscowość jest przygotowana na przyjęcie wczasowiczów. Pytamy też o inne zbiorniki wodne.
REKLAMA
Sytuacja Sielpi w tym sezonie jest dosyć trudna. Do tej pory o porządek w tym miejscu dbał OSiR, ale obecnie jest to spółka postawiona w stan upadłości. Jej likwidatorem jest ZOSiR z dyrektorem Zbigniewem Stańczykiem na czele.
REKLAMATen zaś przyznaje, że nie ma zbyt wielu pieniędzy na odrestaurowanie miejsca tak lubianego przez wczasowiczów, ale wspólnie z pracownikami stara się robić co może. – „Dobrze, że udało nam się sprzedać nieruchomość <<domki letniskowe>> i z pozyskanych środków finansowych będziemy mogli część prac, które są niezbędne by ośrodek mógł funkcjonować wykonać. W pierwszej kolejności zostało nawiezione 600 ton piasku na plażę.” – Zbigniew Stańczyk
Piasek nie tylko został nawieziony, ale i rozplantowany. Jeszcze przed kilkoma tygodniami na plaży znajdującej się bliżej Końskich wystawały konary, kamienie i krawężniki. Teraz nie ma o tym mowy. Operacja „dopiaszczenia” Sielpi kosztowała ZOSiR 22 tysiące złotych. Drugą inwestycją było wydzierżawienie mobilnych toalet. Zastąpią one niezwykle szpecący sielpiańskie plaże publiczny szalet. – „Od lat był nieremontowany. Mogło dojść do tego, że Sanepid by nam to zamknął i nie dopuścił tego szaletu do użytku. Zdecydowaliśmy się na to żeby rozebrać ten szalet i w tym samym miejscu postawić toalety przenośne, które będą mogły w sposób przyzwoity służyć wszystkim wczasowiczom.” – tłumaczył nam dyrektor Stańczyk.
Wyburzenie stałej brzydkiej toalety kosztowało kolejne 5 tysięcy złotych. Wiadomo już, że podobnie jak w ubiegłych latach i tym razem nad bezpieczeństwem kąpiących się czuwać będzie brygada z Ratownictwa Wodnego Rzeczpospolitej, które to wygrało przetarg ogłoszony przez gminę. Pewną nowością, a raczej powrotem do dawnych czasów ma być uruchomienie Kina Letniego. Ten pomysł jest swego rodzaju eksperymentem. – „Uruchamiamy w sezonie wspólnie z Domem Kultury kino letnie. Będą filmy, które będą pokazywane za darmo. Każdy będzie mógł przyjść, usiąść w godzinach późnowieczornych i obejrzeć może nie najnowsze filmy, ale dobre starsze komedie. Dwa – trzy razy w tygodniu takie seanse filmowe będą pokazywane.” – opowiada dyrektor Stańczyk.
Mniej pozytywne wieści dotyczące kąpieli wodnych dotarły do nas ze Stąporkowa. Wiemy już, że w tym roku nie zostanie uruchomione kąpielisko na Miłej. W zeszłe wakacje było ono drugim oficjalnym, strzeżonym przez ratowników miejscem do kąpieli w naszym powiecie.
Prezentujemy oficjalne stanowisko dotyczące braku kąpieliska na Miłej, które przesłała nam Katarzyna Sorn, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Stąporkowie:
Podjęliśmy taką decyzję ze względu na trwające przy zbiorniku roboty budowlane. Wiemy jak wazną role pełni to miejsce ze względów rekreacyjnych, ale bezpieczeństwo osób przebywających na tym terenie jest najważniejsze. Teren jest oznakowany i obowiązuje na nim zakaz kąpieli. Osoby, które będą chciały korzystać z plaży i zbiornika czynią to tylko na własną odpowiedzialność. Należy pamiętać, że jest to teren, obok którego trwa budowa, a obok plaży przejeżdżają samochody dlatego zwracamy uwagę na rozwagę i zachowanie bezpieczeństwa. – Katarzyna Sorn, dyrektor MGOKiS Stąporków.