REKLAMA

Praca w Kielcach – wyzwania i możliwości na lokalnym rynku pracy

Rynek pracy w Kielcach jest przyjazny pracownikowi. Bezrobocie jest niewielkie, a lista zawodów deficytowych – dość długa. Oznacza to, że w mieście znajdzie pracę niemal każdy, kto faktycznie jej poszukuje. Aby zwiększyć swoją konkurencyjność i otrzymać wyższe wynagrodzenie, warto jednak sprofilować się na określone zawody, a także posiadać pożądane przez pracodawców kompetencje.

REKLAMA

Praca w Kielcach – gdzie jej szukać?

Pracy szukamy najczęściej w sieci. W Kielcach możliwości mamy wiele – od ogólnopolskich portali z ogłoszeniami, przez aplikacje lokalne, aż po grupy w mediach społecznościowych. Trzeba więc użyć zdrowego rozsądku, aby nie narazić się na działanie oszustów. W internecie roi się od fałszywych ofert pracy. Rzekomi pracodawcy proszą o podanie danych osobowych w celu sporządzenia umowy albo wysyłają link, pod którym można pobrać wymagane dokumenty. W rzeczywistości chodzi o wyłudzanie danych i phishing (kradzież haseł dostępu do stron i aplikacji przez zainstalowanie złośliwego oprogramowania).

REKLAMA

Pozostań przy sprawdzonych sposobach. Na https://www.gowork.pl/opinie/kielce;l znajdziesz ogłoszenia o pracę pochodzące od zweryfikowanych pracodawców. Możesz filtrować je zgodnie z własnymi upodobaniami, wybierając np. odległość od miejsca zamieszkania, typ pracy, jej wymiar czy konkretne stanowisko. Bardzo pomocne są również opinie pracowników. Zatrudniający nie mogą ich usuwać, a zatem możemy dowiedzieć się całej prawdy o funkcjonowaniu przedsiębiorstwa i podejściu do pracownika.

Kielecki rynek pracy

Sytuacja pracowników w Kielcach jest bardzo dobra. Bezrobocie wynosi w mieście 4,6% – to mniej od średniej krajowej (5%) i zdecydowanie mniej od średniej wojewódzkiej (7,5%). Poszukujący pracowników przedsiębiorcy są zatem zmuszeni do respektowania ich wymogów organizacyjnych i finansowych.

Lista zawodów deficytowych liczy kilkadziesiąt pozycji – to w nich czekają najlepsze stanowiska. Jednocześnie niemal nie występują zawody nadwyżkowe – czyli takie, w których o pracę jest trudno. W pozostałych profesjach panuje równowaga – oznacza to, że każdego roku na rynek pracy trafia dokładnie tylu pracowników, ilu potrzebują pracodawcy.

Jakie możliwości zawodowe dają Kielce?

W Kielcach pracę znajdą zarówno osoby dopiero wkraczające w dorosłość, jak i te w wieku przedemerytalnym. Poszukiwani są specjaliści z wykształceniem wyższym, ale również z zawodowym.

Skrajnie deficytowymi profesjami są elektrycy i krawcy. Oferty czekają na spawaczy, ślusarzy, mechaników i piekarzy, na przedstawicieli branży medycznej (przede wszystkim lekarzy i pielęgniarek, ale też psychologów), edukacyjnej (nauczycieli wszystkich przedmiotów na każdym poziomie szkolnym) i budowlanej (od planowania aż po wykończeniówkę, ze szczególnym uwzględnieniem inżynierów i robotników budownictwa drogowego i kolejowego). Brakuje kierowców (zwłaszcza autobusów i samochodów ciężarowych). Ze znalezieniem pracy nie będą mieć problemu księgowi, logopedzi, automatycy oraz operatorzy różnego typu maszyn.

Jak zwiększyć swoje szanse na znalezienie dobrej pracy w Kielcach?

Tym, czego najbardziej brakuje kieleckim pracownikom, są uprawnienia i certyfikaty. Pracodawcy często mają związane ręce – chcieliby zatrudnić elektryka w wieku przedemerytalnym, ale ten nie ma uprawnień SEP. Podobnych problemów doświadcza niemal każda branża.

Doskonałym pomysłem jest więc inwestowanie w swój rozwój. Korzystaj z bezpłatnych i płatnych kursów, szkoleń i innych form kształcenia, które pozwolą ci zdobyć wymagane dyplomy.

artykuł sponsorowany

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *