Skrzynki odbiorcze Państwowej Komisji Wyborczej grzeją się obecnie do czerwoności. Mamy bowiem czas rejestracji poszczególnych komitetów wyborczych, a zatem poznajemy i pierwszych kandydatów do rad, na wójtów, burmistrzów i prezydentów. W tym artykule przyglądamy się pogłoskom, ale i faktom dotyczącym tych, którzy chcą startować do najważniejszego fotela włodarza swojego miasta czy gminy. A gra jest warta świeczki, bo w świetle obowiązujących przepisów przez pięcioletnią kadencję taki wójt, burmistrz czy prezydent może zarobić nawet przeszło 1 milion złotych brutto.
REKLAMAREKLAMA
Radoszyce
To tutaj ujawnili się pierwsi kandydaci. Znamy cztery nazwiska osób, które chcą być burmistrzem miasta i gminy potwierdzone oficjalnie: Michał Pękala (dotychczasowy włodarz – własny komitet), Urszula Przygodzka (dyrektor PCPR Końskie – komitet Prawi i Solidarni lub Prawo i Sprawiedliwość), Damian Rozmus (urzędnik w Łopusznie – własny komitet) Dariusz Mularczyk (działacz OSP – prawdopodobnie własny komitet).
Nie docierały do nas żadne nieoficjalne sygnały z tej gminy, choć zastanawiają dwa dotychczas zarejestrowane w PKW komitety: KWW Nasze Radoszyce 2024 (pełnomocnik Bartosz Zagurowski), KWW Wspólnota Gminy Radoszyce (pełnomocnik Łukasz Kowalski).
Końskie
Swój start oficjalnie potwierdzili: Krzysztof Obratański (obecny włodarz – Samorządni Ziemi Koneckiej), Wojciech Owczarek (sekretarz w Słupi Koneckiej, radny powiatowy, komitet Nowy Powiat Nowa Gmina), Jacek Werens (dyrektor urzędu pracy, Prawo i Sprawiedliwość / Prawi i Solidarni).
Nieoficjalnie mówi się o tym, że również PSL (w wyborach samorządowych ponownie w koalicji z Polską 2050 jako Trzecia Droga) ma ochotę wystawić swojego kandydata – trudno jednak szukać nazwisk działaczy w regionie, którzy chcieliby podjąć się tego trudnego zadania. Wymienia się radną powiatową Dorotę Dudę, ale docierają do nas także informacje, że Trzecia Droga może postawić na zupełnie nową postać, kogoś bardzo młodego. Jednak również prawdopodobny jest scenariusz udzielenia poparcia, któremuś z już zadeklarowanych kandydatów.
W Końskich mówi się także o możliwym starcie działacza sołeckiego z Modliszewic Szymona Majewskiego – póki co jednak żadne oficjalne głosy w tej sprawie do nas nie dotarły.
Gowarczów
Pewnym jest start burmistrza Stanisława Pacochy (obecny włodarz – własny komitet), a także Joanny Dołowskiej (urzędniczka, niegdyś związana z USC w Gowarczowie, obecnie pracuje w magistracie w Końskich, startować ma z własnego komitetu z poparciem Trzeciej Drogi).
Zarejestrowano także dwa komitety imienne: KWW Grzegorza Ciołkiewicza i KWW Ilony Gad. Prawdopodobnie jednak osoby te będą startować w wyborach na radnego.
Stąporków
Tutaj jest naprawdę gorąco. Wszystko wskazuje na to, że w wyborach wystartuje dotychczasowa burmistrz Dorota Łukomska (własny komitet). Natomiast na horyzoncie mniej lub bardziej oficjalnie pojawiają się inni kandydaci: Jakub Dajczer (sołtys Czarnieckiej Góry, radny), Monika Gworek (działaczka społeczna), Tomasz Kurcbart (radny gminny z poparciem Trzeciej Drogi). Mówi się także o możliwym starcie Marka Jedynaka (niegdyś związany z Lewicą).
Zarejestrowano także dwa komitety o bardzo ciekawych nazwach: KWW Naprawimy to (pełnomocnik Agnieszka Rut), KWW Miara Naszych Możliwości (pełnomocnik Radosław Solarz) – w przypadku tego ostatniego dotarły do nas pogłoski o możliwym starcie niezwykle lubianego w gminie Stąporków Tomasza „Miary” Miernika.
Ruda Maleniecka
Jolanta Orman to już oficjalna kandydatka (sekretarz gminy – własny komitet) – do tej roli namaścił ją obecny wójt gminy Leszek Kuca, który sam wybiera się do Rady Powiatu.
Zgłoszono tam także komitet KWW Dobry Samorząd Gminy Ruda Maleniecka (pełnomocnik Joanna Wilczyńska). Nieoficjalnie mówi się o możliwym starcie Mariana Króla (radny powiatowy, mieszkaniec Rudy Malenieckiej).
Smyków
I tutaj dzieje się wiele. Dotychczasowy wójt Jarosław Pawelec potwierdził swój start (własny komitet), ma on jednak licznych konkurentów. Walkę o fotel wójta zadeklarował Radosław Orzelski (pełnił funkcję sekretarza za czasów wójta Józefa Śliza – własny komitet), Łukasz Sykulski (przedsiębiorca – własny komitet, wsparcie Trzeciej Drogi). Deklaracji nie złożyła (jeszcze) Beata Janiszewska (dyrektor szkoły w Miedzierzy), ale na stronach PKW zarejestrowany jest jej imienny komitet – to może oznaczać start w wyborach na wójta lub radną.
Fałków
Na pewno o reelekcję ubiegał będzie się Henryk Konieczny (własny komitet). Konkurentów dla niego na horyzoncie nie widać. Zarejestrowano co prawda komitet KWW Aktywna Gmina Fałków (pełnomocnik Aneta Ambroziak), ale póki co nie docierają do nas żadne twarde deklaracje startu. Być może o konkurowanie z Koniecznym pokusi się Agnieszka Lipska, która startowała w 2018 roku. Skąd taki wniosek? Wtedy jej komitet nazywał się KWW Agnieszki Lipskiej Aktywna Gmina – widać więc ewidentne podobieństwo z tym zarejestrowanym w tym roku.
Słupia Konecka
O fotel wójta walczył na pewno będzie Robert Wielgopolan (dotychczasowy włodarz – własny komitet). Jako konkurent dla niego zgłosił się radny młodszego pokolenia Piotr Zięcik (prezes OSP Pijanów, własny komitet). Oprócz tego zarejestrowano także dwa ciekawie brzmiące komitety: KWW Nowa Rada Słupia Konecka (pełnomocnik Ireneusz Sobczyk) oraz KWW GPP 2024 (pełnomocnik Piotr Pietrasiewicz).
Wyborcze terminy
Oczywiście we wszystkich gminach mogą pojawić się nowe nazwiska zainteresowanych rządzeniem, podobnie jak i nawet Ci, którzy już oficjalnie zgłosili swój akces w każdej chwili mogą się wycofać.
Warto dodać, że do PKW zgłosiło się 36 komitetów ogólnopolskich i one także mogą wystawiać swoich kandydatów na wójtów, burmistrzów, prezydentów. Termin upływa 14 marca, z kolei do 4 marca należy zgłaszać listy chętnych do bycia radnym.
Wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia. Druga tura wyborów bezpośrednich wójtów, burmistrzów, prezydentów miast – 21 kwietnia.
Porzucony pies, bo nietutejszy biega nocą, szuka swojego pana.
Kto odważy się na walkę z patologiami? Kto za hasło wyborcze poda bezpieczeństwo przed agresywnymi, nadużywającymi alkoholu „swoimi”?
Kto zacznie realną walkę z powszechnym alkoholizmem i przemocą? Może kiedy zagrozi mu ktoś poszkodowany patologią, bardziej ze strachu niż z poczucia odpowiedzialności. Miarka się przebrała, pora na zmianę układu w relację ze społeczeństwem.
Pewnie przyszły burmistrz odwoła wszystkie instytucje powołane do przestrzegania ładu publicznego i osobiście wyjdzie na ulice miasta pilnować porządku 🙂
To się nazywa polityka społeczna i z tym ekipa rządząca jako całość wychodzi do społeczeństwa. Albo zamiata patologie pod dywan i kieruje do innych organów, sama się tym nie zajmując.
W Fałkowie zarejestrowane są 3 komitety.
Pewnie Pis bo pomoże rolnikom ,tylko jak brali pieniążki z Unii to nie strajkowali,teraz trzeba dozbrajać armie bo oni nam traktorami nie pomogą ani widłami
Piszesz takie bzdury że szkoda mi cię.
Pochwaliłeś się swoją niewiedzą i ignorancją.
Rolnicy biorą dopłaty tylko dlatego że Unia wydaje dyrektywy które znacząco podwyższają koszty produkcji,i aby zrekompensować rolnikom straty wymyślili dopłaty.
Ci biedni rolnicy z unijnymi ciągnikami za milion złotych nie mają z czego żyć
Nie no znowu Pani Dorota w Stąporkowie , dajcie spokój 🥺