REKLAMA

Świętowali Dzień Ziemi w Centrum Nauki Leonardo da Vinci [zdjęcia]

W piątek 12 kwietnia w Centrum Nauki Leonardo da Vinci odbyło się wydarzenie edukacyjne związane z Dniem Ziemi. Wydarzenie pn. „Na zdrowy styl życia sposób mamy, o siebie i o klimat dbamy” zostało zorganizowane we współpracy ze świętokrzyskimi szkołami ponadpodstawowymi, które zostały objęte patronatem Centrum. W tym gronie znalazło się II Liceum Ogólnokształcące z oddziałami dwujęzycznymi im. Marii Skłodowskiej-Curie w Końskich.

REKLAMA

REKLAMA

Wydarzenie organizowane było z okazji obchodzonego w kwietniu Dnia Ziemi i miało charakter ekologiczno-prozdrowotny. Uczniowie wysłuchali wykładu Agnieszki Cudek z Narodowego Centrum Promieniowania Synchrotronowego Solaris w Krakowie, która przybliżyła uczniom czym są synchrotrony i na czym polega promieniowanie synchrotronowe.

Po części oficjalnej młodzież przeprowadziła debatę oksfordzką nt. „Tłuszcze i suplementacja witaminy D3 są niezbędne do prawidłowej pracy mózgu” poprowadzoną przez uczennicę Liceum Ściegiennego w Kielcach Wiktorię Borek. Debatę podsumował zespół ekspertów pod przewodnictwem dr hab. prof. UJK Ilony Żeber-Dzikowskiej. Po zakończeniu części oficjalnej uczniowie szkół zaprezentowali wszystkim gościom Centrum Nauki przygotowane warsztaty o tematyce ekologicznej i prozdrowotnej.

Uczniowie kieleckiego liceum zaprezentowali tematykę związaną z odnawialnymi źródłami energii. Licealiści z Końskich – tematykę związaną z organizmem człowieka, zdrowym odżywianiem, znaczeniem wody oraz szerokorozumianym recyklingiem, a młodzież z liceum z Opatowa – tematykę związaną z bioindykatorami powietrza i wody. Oprócz tego na uczniów czekała niespodzianka, czyli inauguracja projektu „Leonardo’s Future Explorers 2024”.

W uroczystości wzięli udział: wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Marek Bogusławski, dyrektor Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego Krzysztof Ołownia, zastępca dyrektora Wydziału Nadzoru Pedagogicznego i Strategii Jacek Staromłyński, prof. Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach Ilona Żeber-Dzikowska, koordynator sekcji komunikacji Narodowego Centrum Promieniowania Synchrotronowego Solaris Agnieszka Cudek, a także dyrektorzy szkół uczestniczących.

Zdjęcia (Centrum Nauki Leonardo da Vinci):

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *