REKLAMA

Koneckie placówki poza Rankingiem Szkół Przyjaznych LGBTQ+

24 kwietnia 2024 ogłoszone zostały wyniki 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+. W województwie świętokrzyskim znalazły się cztery szkoły przyjazne i zaangażowane lub umiarkowanie przyjazne. Koneckie placówki znalazły się poza rankingiem.

REKLAMA

REKLAMA

O miejscach szkół w plebiscycie zadecydowały głosy młodzieży. Z całego kraju spłynęło ich łącznie ponad 12 tysięcy. W zestawieniu województwa świętokrzyskiego znalazły się szkoły: I LO im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, II LO im. Stanisława Staszica w Starachowicach, I LO im. Tadeusza Kościuszki w Starachowicach, II LO im. Jana Śniadeckiego w Kielcach.

„Szkoła Zaufania” to hasło tegorocznej edycji projektu. Ranking w tym roku odbywał się pod patronatem: Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministra Równości i Rzecznika Praw Dziecka, a także ze wsparciem wielu samorządów.

Młode osoby w specjalnej ankiecie odpowiadały na pytania o to, jakie jest podejście społeczności szkolnej do osób LGBTQ+, czy pojawia się dyskryminacja, czy organizowane są warsztaty antyprzemocowe, czy nauczyciele i nauczycielki wspierają społeczność LGBTQ+.

Wybrane dane dla województwa świętokrzyskiego:

– Czy uważasz, że w Twojej szkole każda osoba może czuć się bezpiecznie? – „Tak” odpowiedziało 37% respondentów, wynik jest znacząco wyższy od średniej krajowej.

– Czy wiesz o osobie w swojej szkole, która doświadczyła cyberprzemocy, np. wyśmiewania w Internecie, wykluczania z grup klasowych, tworzenia przez inne osoby ośmieszających treści ZE WZGLĘDU na przynależność do społeczności LGBTQ+? – „Tak” odpowiedziało 37% respondentów, wynik mieści się w średniej krajowej.

– Czy wiesz o osobie w swojej szkole, która doświadczyła cyberprzemocy, np. wyśmiewania w Internecie, wykluczania z grup klasowych, tworzenia przez inne osoby ośmieszających treści Z INNYCH POWODÓW niż przynależność do społeczności LGBTQ+? – „Tak” odpowiedziało 44% respondentów, wynik mieści się w średniej krajowej.

– Czy w Twojej szkole pracuje chociaż jedna osoba, na którą możesz liczyć w trudnej sytuacji, np. dyskryminacji, doświadczania przemocy, bullyingu itp.? – „Tak” odpowiedziało 62% respondentów, wynik jest znacząco niższy od średniej krajowej.

Koneckie placówki nie znalazły się w rankingu, więc o tym, jak wygląda kwestia tolerancji osób LGBTQ+ wiedzą jedynie uczniowie i nauczyciele szkół w naszym powiecie. Powyższe dane pochodzą ze strony lgbtplusme.com.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *