Podczas uroczystego zakończenia roku szkolnego 2023/2024 w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Stąporkowie miało miejsce oficjalne przyznanie Europassów uczniom technikum, którzy podjęli praktyki w miejscowości Rethymno na Krecie. 13 osób zostało wyróżnionych certyfikatem, który może mieć wielki wpływ na ich karierę zawodową.
REKLAMA
– „Europass to erupejski dokument potwierdzający kwalifikacje na terenie całej Unii Europejskiej. Potwierdza zarówno podniesienie swoich kwalifikacji zawodowych jak i językowych. Myślę, że będzie miał on bezpośrednie przełożenie na kontakt z przyszłym pracodawcą. Ten dokument potwierdza uzyskanie tych umiejętności, więc jeżeli w przyszłości będą chcieli zacząć pracę w innym kraju, nie tylko w Polsce, te ich kwalifikacje będą już potwierdzone. Oczywiście czeka ich jeszcze zdobycie tytułu technika, ale to już jest pewna część kwalifikacji, których uczą się właśnie tutaj w szkole” – tłumaczy wicedyrektor ZSP w Stąporkowie Karol Banasik, koordynator projektu.
REKLAMAWraz z końcem roku szkolnego Zespół Szkół Ponadpodstawowych kończy realizację trzeciego projektu w ramach Akredytacji programu Erasmus+. Tegoroczne działanie składało się z dwóch części, jedna obejmowała realizację praktyk zawodowych dla uczniów technikum, a druga kurs języka angielskiego dla nauczycieli przedmiotów zawodowych z placówki.
Realizacja programu zagranicznych praktyk zawodowych to projekt roczny i wieloetapowy. Po podpisaniu umowy między szkołą a Agencją Narodową programu Erasmus ogłoszony został regulamin rekrutacji do projektu. Grupą docelową byli uczniowie klasy III i IV Technikum, kształcący się w zawodach technik informatyk, technik logistyk i technik handlowiec. Dokumenty rekrutacyjne złożyła duża grupa zainteresowanych. Do projektu zakwalifikowało się 13 uczniów, w tym 3 handlowców, 2 logistyków i 8 informatyków.
Przed rozpoczęciem realizacji, podpisane zostały umowy z pełnoletnimi uczniami, a w przypadku niepełnoletnich z ich rodzicami. Inauguracja projektu została poprzedzona spotkaniem informacyjnym młodzieży oraz rodziców uczestników z kadrą projektu. Koordynatorem projektu był wicedyrektor szkoły Karol Banasik, a za logistykę i organizację projektu odpowiadała Hanna Rzepka, była dyrektorka placówki.
Kolejnym etapem była realizacja zajęć psychologiczno-pedagogicznych i kulturowych prowadzonych przez pedagoga Dorotę Fitas i zajęć z języka angielskiego prowadzonych przez anglistów Katarzynę Dworzyńską i Pawła Ferensa. Te odbywały się przez kilka tygodni w soboty.
Mobilność uczniów trwała od 7 kwietnia do 5 maja i odbyła się w Grecji, w mieście Rethymno na Krecie. Organizatorem projektu była grecka firma ECTE-Mobility. Informatycy odbywali praktyki w sklepach i serwisach komputerowych, a także w szkole podstawowej, zajmując się naprawami i utrzymaniem sprzętu komputerowego. Handlowcy pracowali w sklepach z pamiątkami i ekskluzywną odzieżą na starym mieście w Rethymno. Logistycy swoje praktyki realizowali w magazynie greckiej sieci supermarketów Papadakis. Uczniowie podczas mobilności rozwijali swoje kompetencje zawodowe, interpersonalne, doskonalili język angielski zarówno potoczny, stosowany w życiu codziennym , jak i zawodowy, poznali też pewne zwroty w języku greckim.
Zapytaliśmy jednego z uczestników programu jak wspomina udział w mobilności:
– „Bardzo się cieszę, że otrzymałem Europass i możliwość udziału w projekcie Erasmus+. Bardzo miło wspominam cały czas spędzony na wyjeździe. Zarówno praktyki zawodowe jak i czas wolny spędzany głównie na plaży lub zwiedzaniu miasta Rethymno” – odpowiada Dominik Wieloch z III klasy technikum informatycznego.
Praktyka pozwoliła młodzieży się usamodzielnić oraz organizować pracę i życie codzienne w nowych warunkach. Była też doskonałą okazją do poznania Krety, jej uroków, przyrody i historii oraz dała uczniom możliwość wypoczęcia poprzez korzystanie z atrakcji nadmorskiego miasta Rethymno.
W ramach programu kulturowego, firma ECTE zorganizowała uczniom dwie wycieczki, jedną do Chanii, pięknego nadmorskiego kurortu z malowniczą starówką i portem weneckim, a drugą na jedną z najbardziej malowniczych plaż – Matalę. W drodze do Chanii grupa zatrzymała się nad jeziorem Kournas wpisanym do programu NATURA 2000. Kolejną wycieczkę uczniowie odbyli ze swoimi opiekunkami do Fortezzy, głównego zabytku Rethymno, twierdzy wybudowanej w XVI wieku przez wenecjan. Uczniowie zwiedzali także inne zabytki miasta i podziwiali jej urokliwą starówkę, port, marinę czy spacerowali po nadmorskiej promenadzie. Położenie hotelu, w którym mieszkali uczniowie umożliwiało im korzystanie z kąpieli morskich i słonecznych, czemu sprzyjała piękna słoneczna pogoda.
Po odbyciu praktyk zawodowych, w siedzibie firmy ECTE odbyła się ewaluacja i podsumowanie Projektu. Uczniowie bardzo dobrze ocenili jego przebieg i organizację. Swoje opinie przekazali także opiekunkom projektu i zamieszczone one zostały na fanpage’u facebookowym szkoły. Uczniowie i ich opiekunowie otrzymali certyfikaty uczestnictwa w projekcie wystawione przez firmę ECTE i przez szkołę.
Opiekunami, z ramienia placówki, podczas realizacji projektu przez pierwsze dwa tygodnie byli Karol Banasik i Paweł Ferens, a przez kolejne dwa nauczycielki Hanna Rzepka i Dorota Fitas. Wspierali oni uczniów i pomagali rozwiązywać różne problemy. Uczniowie ZSP w Stąporkowie realizujący projekt wykazali się zaangażowaniem w pracy, wysoką kultura osobistą i bardzo dobrym zachowaniem, za co byli chwaleni przez greckich pracodawców i swoich nauczycieli.
Równolegle z projektem uczniowskim odbywał się projekt rozwijania kompetencji językowych w zakresie języka angielskiego dedykowany dla nauczycieli przedmiotów zawodowych w technikum. Wzięło w nim udział sześciu zawodowców, którzy odbyli tygodniowy kurs doskonalący znajomość języka. W ramach pięcioletniej akredytacji nauczyciele zobowiązani są do odbycia jednego takiego kursu, odbywał on się na Krecie, a jego organizatorem była również firma ECTE. Podczas tygodniowego pobytu uczestnicy korzystali także z uroków wyspy poznając dwa miasta Rethymno i Chanię. Kurs ten zakończył się uzyskaniem certyfikatów przez nauczycieli.
Cały pobyt uczniów i nauczycieli był na bieżąco relacjonowany na facebooku szkoły, jest to ważny element promocji projektu Erasmus. Podczas Dnia Otwartego Szkoły uczniowie zaprezentowali film z realizacji praktyk i odpowiadali na pytania gości. Wręczenie Certyfikatów Europass dla uczniów i nauczycieli biorących udział w kursie językowym nastąpiło podczas uroczystego zakończenia roku szkolnego 2023/2024. Na sali gimnastycznej zaprezentowano wystawę zdjęć obrazujących realizację praktyk i pobyt uczniów na Krecie.
Nadmienić należy, że projekt w całości jest finansowany ze środków Unii Europejskiej, na który Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Stąporkowie pozyskał 54 525 euro co stanowi równowartość 238 350 złotych. Udział uczniów i nauczycieli w projekcie jest całkowicie bezpłatny. Szkoła w Stąporkowie jest nie tylko prekursorem, ale i liderem w powiecie koneckim w realizacji projektów wymiany międzynarodowej dla młodzieży.
Zdjęcia (własne, ZSP w Stąporkowie):
Artykuł sponsorowany
Ktoś to przeczytał?
Tu się ukazuje dylemat dziennikarski: czy pisać zwięźle pod przeciętnego czytelnika czy obszernie zreferować temat pod zainteresowanego odbiorcę.
Ja przeczytałem 🙂 Szukałem swojego nazwiska ale nie znalazłem 😉