Za nami Kuźnice Koneckiego 2024. W tym roku ich główną tematyką było Wesele Frysierza, czyli pracownika dawnej Fabryki Żelaza. Kuźnice odbyły się w sobotę 27 lipca na terenie Zabytkowego Zakładu Hutniczego w Maleńcu, a zatem taki dobór głównej osi wydarzenia nie może dziwić. Relację wideo z tego święta powiatu koneckiego znajdziecie TUTAJ. Ważnym elementem Kuźnic było wręczenie najważniejszych nagród powiatu koneckiego. Zapraszamy do obejrzenia relacji z gali, podczas której je rozdano.
REKLAMANagrody na scenie w Maleńcu wręczali przedstawiciele zarządu powiatu koneckiego: starosta Grzegorz Piec oraz członkowie Dariusz Banasik, Danuta Leśniewicz i Wojciech Owczarek, a także Przewodniczący Rady Powiatu Koneckiego Grzegorz Jóźwik. Poniżej znajdziecie listę laureatów powiatowych nagród wraz krótką informacją na ich temat.
Diament Marki Koneckiej (To nagroda podkreślająca wybitne zasługi danej osoby, czy też jednostki, przyznawana podmiotowi, który niegdyś otrzymał już Markę Konecką).
REKLAMA1. Wojciech Pasek
Wojciech Pasek, społecznik i krajoznawca, od ponad 25. lat prezes w koneckim oddziale PTTK. Jest jednym z rekordzistów – maratończyków. Na swym koncie ma ponad 300 biegów maratońskich i wiele ultramaratońskich. Biegał w najważniejszych maratonach europejskich, takich jak: berliński, paryski, sztokholmski, lizboński, londyński, wileński czy talliński, biegał także w Nowym Jorku. Przez kilkadziesiąt lat był niezwykle aktywny społecznie: organizował i dalej organizuje rajdy, wędrówki czy biegi, które ściągają nie tylko mieszkańców Końskich, ale cieszą się też wielką popularnością poza granicami województwa, co przyczynia się do promocji konecczyzny.
Marki Koneckie (Najwyższa forma docenienia wybitnych osób, firm czy organizacji. Marki przyznawane są przez Zarząd Powiatu Koneckiego jednostkom, które wyróżniają się w najróżniejszych dziedzinach życia społecznego).
1. Rodzinna wytwórnia wędlin u Płytów
Wytwórnia wędlin u Płytów istnieje już prawie 27 lat i powoli staje się firmą pokoleniową. Tradycyjne metody produkcyjne i miejscowe surowce nadają wyrobom niezwykły aromat i decydują o ich jakości. Firma posiada certyfikat przynależności do szlaku kulinarnego „Świętokrzyska Kuźnia Smaków”, a kiełbasa swojska zdobyła pierwsze miejsce w konkursie „Nasze kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”.
2. Marek i Wiesław Rożejowie
Marek Rożej to trener słynnej już mistrzyni lekkoatletyki Natalii Kaczmarek oraz sztafety mieszanej Reprezentacji Polski 4 x 400 m. Obecnie mieszka we Wrocławiu, ale pochodzi z Końskich, bywa u nas często. Niewątpliwie Marek Rożej to wizytówka i promocja regionu. To też trener roku w Polsce w 2023. Niebawem będzie uczestniczył w swoich kolejnych Igrzyskach Olimpijskich. Wiesław Rożej to ojciec Marka – wieloletni działacz lekkoatletyczny, szef Świętokrzyskiego Związku Lekkiej Atletyki, a obecnie uczestnik wielu imprez rangi mistrzowskiej jako członek sztabu organizacyjnego. Jeśli nie ma go w Końskich, to pewnie jest w Spale!
3. Restauracja Sycyliana
Sycyliana to niewątpliwie jedno z bardziej popularnych miejsc w Końskich. Ta znana i lubiana restauracja serwuje dania kuchni włoskiej na bardzo wysokim poziomie. Miejsce to przypomina włoski dom, takie „małe kulinarne Włochy”. Pomysł zrodził się z miłości do gotowania właściciela Szymona Karbownika, który uczył się tej kuchni pod okiem najlepszych kucharzy w Krakowie. Szymon z żoną rozpowszechniają smaki Italii już 13lat. Smak potraw, ich wykwintność oraz sposób podania przyciąga do restauracji smakoszy z najodleglejszych stron.
4. Marian Gołos – Budopar
Firma BUDOPAR działa ponad 30 lat. Początkowo zakres działalności ograniczał się do sprzedaży systemów dociepleń i produkcji parapetów z marmuru. Z biegiem czasu firma stała się nowoczesnym marketem budowlanym. Oferuje wszystko, co potrzebne do budowy domu, a ponadto wyposażenie ogrodu, meble czy też wyposażenie wnętrz, w tym dekoracji. Prowadzi sprzedaż na telefon oraz oferuje dowóz zakupionych materiałów na miejsce. Firma już dawno zyskała szerokie zaufanie klientów i pewnie kroczy w przyszłość.
5. Józef Kołaczek
Rozpoczął pracę jako nauczyciel w Fałkowie. Angażując się w działania na rzecz lokalnej społeczności i dziedzictwa kulturowego regionu. Prawdziwą pasją Pana Józefa są jednak pszczoły. Przez wiele lat dał się poznać jako niestrudzony propagator pszczelarstwa i wszelkich prozdrowotnych właściwości wyrobów pochodzących z pasieki. Zaangażowanie i wytrwała praca zaowocowały wieloma odznaczeniami państwowymi m.in.: Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Zasłużony dla Rolnictwa.
6. Sebastian Moczarski i Kapela Stąporkowska
W 2017 roku Sebastian Moczarski przejął opiekę nad Zespołem Ludowym z Mokrej, zespołem UTW Senioriada oraz prowadzenie lekcji gry na pianinie z grupą dziecięco-młodzieżową.
W 2021 roku utworzył Kapelę Stąporkowską. Grupa skupia się na tworzeniu własnych utworów i w dużej mierze na wyszukiwaniu starych pieśni i przyśpiewek ludowych. Kapela występuje na potańcówkach organizowanych przez miłośników ludowizny i bez wątpienia wzbogaca ofertę kulturalną regionu poprzez organizacje ludowych warsztatów dla dzieci ze szkół podstawowych, przedszkoli. Kapela zdobywa laury w wielu konkursach.
Alchemik Konecki (Nagroda przyznawana dla innowatorów w danej dziedzinie)
1. Antoni Czabator
Jest jednym z większych producentów szparagów w województwie świętokrzyskim i jedynym w powiecie koneckim. O ogromnym sukcesie może świadczyć to, że po szparagi pana Antoniego codziennie ustawiają się kolejki kupujących i schodzą do ostatniego pęczka. Tym samym zyskał miano „króla szparagów” i jest rozpoznawany na terenie całego powiatu. Jego działalność i dążenie do celu mogą być wzorem dla innych przedsiębiorców. Plony Pana Antoniego dowodzą, że od jakości gleby ważniejszy jest pomysł i zapał.
Kowal Losu (Nagroda za działalność charyatywną)
1. Justyna Maciejczyk
Jest właścicielem firmy MAGNUS z siedzibą w Skórnicach. To wyjątkowa osoba, która od wielu lat zaangażowana jest w lokalne życie społeczne. Dzięki jej filantropii w kontynuowane są w dużej mierze bogate tradycje sportowe w gminie Fałków, a życzliwość i ofiarność Pani Justyny znane są organizatorom licznych akcji charytatywnych skierowanych na potrzeby chorych dzieci i dorosłych.
2. Grupa „Pomoc dla Bruna”
Niewątpliwie jest to najbardziej rozpoznawalna grupa pomocowa w powiecie koneckim. Od wielu miesięcy działa na rzecz powrotu do zdrowia małego Bruna Słowińskiego. Grupa organizuje szereg różnych inicjatyw, które przybliżają rodzinę chłopca do zebrania ogromnych kwot na leczenie za granicą. Z naszej strony chłopcu życzymy powrotu do zdrowia, a całej grupie składamy serdeczne podziękowania.
3. Firma Aspolmax Przetwórstwo Mięsa – Andrzej Stępień
Od wielu lat zaangażowany jest w pomoc drugiemu człowiekowi. Jako właściciel firmy ASPOLMAX niejednokrotnie angażował się w inicjatywy związane z finansowaniem i organizacją pikników rodzinnych, festynów. Ponadto brał udział w wydarzeniach profilaktycznych tj. m.in. „Biała wstążka”, 20-lecie PCPR w Końskich. Wielokrotnie wspierał inicjatywy sportowe. Jest to człowiek wielkiego serca, który potrafi dzielić się z innymi.
4. Dziecięca Drużyna Pożarnicza „Mali Strażacy Stąporków”
Mali Strażacy przy OSP w Stąporkowie. Działają od 2015roku, a pomysłodawcą i założycielem był Jarosław Młodawski – obecnie Burmistrz Miasta i Gminy Stąporków. Ten sposób aktywizowania zasługuje na najwyższe pochwały. W czasach, kiedy ciężko odciągnąć dzieci i młodzież od komputerów, tego rodzajów aktywności są bardzo ważne. Mali Strażacy ze Stąporkowa uczą się empatii, pomocy drugiemu człowiekowi, są oddani i aktywnie zaangażowani w życie społeczne. Ich postawa i zapał są godne naśladowania.
5. Koło Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich „Nasze Podlesie”
Koło Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich „Nasze Podlesie” działa w gminie Radoszyce od niecałego roku, a już zrobiło dużo dobrego. Gospodynie i gospodarze z Podlesia dbają nie tylko o zachowanie tradycji. Dają się także dobrze poznać się w działaniach charytatywnych i na rzecz społeczności lokalnej.
6. Konecki Batalion im. mjr. Hubala Polskich Drużyn Strzeleckich
Założony w 2014 roku. Zdołali już ufundować sztandar Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Wraz z nim strzelcy uczestniczą we wszystkich uroczystościach patriotycznych na terenie województwa świętokrzyskiego. Krzewią tym samym pamięć i oddają cześć bohaterom. Batalion od 2017 roku organizuje w Kałkowie Święto Wojska Polskiego PDS dla drużyn z całego kraju, co niewątpliwie promuje i przedstawia nasz powiat na terenie Polski.
7. Stowarzyszenie Przyjaciół Mechanika
Powstało 10 lat temu celem wspierania szkoły i uczniów Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Końskich. Jego inicjatorem był pierwszy prezes Antoni Szkurłat oraz Beata Jakubowska – obecna dyrektor szkoły. Organizacja prowadzi szereg działań i inicjatyw. M.in. fundują nagrody dla wyróżniających się uczniów. Propagują zdrowy styl życia wśród całej społeczności szkolnej. Stowarzyszenie pomaga także rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej. organizuje bale charytatywne, z których dochód przeznaczony jest na działalność statutową stowarzyszenia. Tym godnym działaniom przewodzi Witold Fitas.
8. UTW Senioriada Stąporków – za działania od wielu lat aktywizujące starszą część społeczności miasta i gminy Stąporków.
Gwóźdź Sezonu (Nagroda dla wyróżniających się w dziedzinie kultury, także mająca docenić organizowane na terenie powiatu koneckiego kulturalne wydarzenia).
1. Scenariusz do spektaklu „Niewidzialni”
Patrycja Bartyzel to uczennica II LO im. Marii Curie Skłodowskiej, która tworzy scenariusze i reżyseruje spektakle. Scenariusz do spektaklu „Niewidzialni” otrzymał Nagrodę Srebrnego Pióra 2023, czyli w skali ogólnopolskiej uzyskał drugie miejsce w konkursie „Giętkie Pióro”. Jest to niebywały sukces młodej reżyserki, a jej talent wyróżnia ją wśród rówieśników.
2. Mural „Hubal: Narodziny Legendy” w Radoszycach
Mural, który powstał w Radoszycach to ukłon w stronę bohatera ziemi koneckiej. Mural ma ożywiać pamięć o majorze Henryku Dobrzańskim i w nowoczesny sposób przypominać mieszkańcom o historii, której byli częścią.
3. Wystawa makiety modułowej „Miniaturowy świat kolei” w Sali Bankietowej u Motyla
Mirosław Motyl już po raz drugi zaprezentował makiety modułowej kolei. Dzięki niemu do Końskich przyjeżdżają modelarze z całej Polski. Tworzą oni wystawę liczącą kilkaset metrów ekspozycji i przyciągają setki konecczan. Inicjatywa pana Mirosława odnosi wielki sukces i jest promocją powiatu koneckiego, cieszy się ogromnym zainteresowaniem zarówno wśród dorosłych, jak i dzieci.
4. Festiwal Zup w Niekłaniu
To inicjatywa tworzona przez młodych ludzi skupionych przy Fundacji Insipracja i Rozwój oraz Centrum Młodzieży i Wolontariatu na terenie Starej Piekarni w Niekłaniu. Młodzież zachęca do aktywizacji społeczeństwa, wydarzenie przyciąga bardzo wielu chętnych. Za nami już dwie edycje i obie przyciągnęły do tego miejsca sporo odwiedzających.
5. Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy w Stąporkowie z Marianną Szustak
Celem jednostki jest organizacja wsparcia społecznego dla osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi. Atmosfera, która panuje w tym miejscu, ilość organizowanych warsztatów, zajęć i pomysłów niejednokrotnie zadziwia i jest powodem do dumy. Podopieczni PŚDŚ W Stąporkowie, już kilka razy z sukcesami prezentowali swoje talenty na terenie kraju. Nie da się nie wspomnieć wielkiego sukcesu Pani Marianny Szustak, która znalazła się wśród finalistów Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Świat Nikiforów” ze swoją niesamowitą pracą pt.: „Marzyciel”.
6. Zespół Królewiaczki za artystyczną aktywność
Chluba gminy Smyków i powiatu koneckiego. Dzieci i młodzież prezentują bardzo wysoki poziom artystyczny i biorą udział w wielu wydarzeniach. Ich działalność znana jest nie tylko na terenie naszego powiatu, a koncerty są zawsze wielkim sukcesem i dają radość widzom. Dziś również mogliśmy zobaczyć ich na naszej scenie, za co serdecznie dziękujemy.
7. Wiesław Mietliński – Fundacja Inicjatyw Młodzieży
Od lat propaguje ideę współpracy z młodzieżą polonijną z Ukrainy i Litwy. Działania fundacji obejmują organizację koncertów, wystaw, szkoleń i konferencji. W powiecie koneckim jest znana przede wszystkim z organizacji corocznych Dni Sierosławic. Wiesław Mietliński to niestrudzony propagator idei Ludwika Zamenhofa i języka esperanto, a działalność na rzecz mniejszości narodowych i etnicznych ma szczególne znaczenie w obecnej sytuacji geopolitycznej, a o znaczeniu takich inicjatyw dobitnie świadczy zorganizowana przez Wiesława Mietlińskiego w Starostwie Powiatowym w kwietniu bieżącego roku wystawa „Wojna w Ukrainie oczami dzieci”.
Przyjaciel Powiatu Koneckiego (nagroda honorowa)
1. Ks. Stanisław Piekielnik – dyrektor Radia Plus Radom
Radio PLUS Radom swoim zasięgiem obejmuje ponad pół miliona słuchaczy, w tym wielu w powiecie koneckim. Ks. dr Stanisław Piekielnik od 1 lipca 2022 r. jest dyrektorem tej rozgłośni. Choć zadania wynikające z przyjętych święceń związały go z Radomiem, nie zapomina o pobliskich regionach. W prowadzonych mediach, poprzez relacje dziennikarskie, informuje także o tym, co dobrego dzieje się w powiecie koneckim. Jako dyrektor Radia Plus Radom ściśle współpracuje ze Starostwem w przygotowaniu programu radiowego „Powiat Konecki na Fali”, w którym prezentowane są działania społeczne, gospodarcze, kulturalne, sportowe czy edukacyjne realizowane przez jednostki należące do Powiatu Koneckiego.
2. Stanisław Wróbel – redaktor naczelny „Echo Dnia”
Podobne działanie w zakresie przekazu medialnego realizuje od wielu lat redakcja Echa Dnia na czele ze Stanisławem Wróblem, Prezentowane materiały zarówno w gazecie, jak i na portalach nie omijają tego, co ważne dla społeczności powiatu koneckiego.
Zdjęcia: